Ugoda Trumpa CFO może uczynić go potencjalnym świadkiem oskarżenia

NOWY JORK (AP) — Oczekuje się, że dyrektor finansowy Donalda Trumpa przyzna się do uchylania się od płacenia podatków W czwartek były prezydent musi zeznawać w sprawie nielegalnych praktyk biznesowych w swojej firmie, poinformowały w rozmowie z Associated Press dwie osoby zaznajomione z tą sprawą.

Alan Weiselberg jest oskarżony o zabranie ponad 1,7 miliona dolarów Odszkodowania poza księgowe od administracji Trumpa na przestrzeni lat, w tym korzyści wolne od podatku, takie jak czynsz, opłaty za samochód i czesne.

Zgodnie z ugodą Weiselberg musi wystąpić w sądzie w czwartek o roli firmy w odszkodowaniu i może zeznawać, kiedy Trump Organization rozpocznie proces w sprawie powiązanych zarzutów w październiku, powiedzieli ludzie.

Żaden z mężczyzn nie był upoważniony do publicznego wypowiadania się o sprawie i zrobił to pod warunkiem zachowania anonimowości.

75-letni Weiselberg zostanie skazany na pięć miesięcy więzienia, który będzie odsiedział w cieszącej się złą sławą nowojorskiej placówce na Rikers Island, i musi zapłacić około 2 miliony dolarów odszkodowania, w tym podatki, kary i odsetki. powiedział. Jeśli to zdanie się utrzyma, Weiselberg będzie mógł zostać zwolniony po około 100 dniach.

Wiadomości z prośbą o komentarz zostały wysłane do biura prokuratora okręgowego na Manhattanie oraz prawników Weiselberga i Trump Organization.

Weiselberg jest jak dotąd jedyną osobą, której postawiono zarzuty karne w związku z praktykami biznesowymi firmy w długotrwałym śledztwie prowadzonym przez prokuratora okręgowego na Manhattanie.

Weiselberg, uważany za jednego z najbardziej lojalnych partnerów biznesowych Trumpa, został aresztowany w lipcu 2021 roku. Jego prawnicy argumentowali, że kierowane przez Demokratów biuro prokuratora okręgowego karze Trumpa, ponieważ nie dostarczał szkodliwych informacji.

Prokurator okręgowy bada również, czy Trump lub jego firma okłamali banki lub rząd w sprawie wartości swoich nieruchomości, aby uzyskać pożyczki lub obniżyć podatki.

Były prokurator okręgowy Cyrus Vance Jr., który wszczął śledztwo, w zeszłym roku polecił swoim zastępcom przedstawienie dowodów przed ławą przysięgłych w celu wniesienia aktu oskarżenia przeciwko Trumpowi, powiedział Mark Pomerantz, były prokurator, który wcześniej prowadził śledztwo.

READ  6 ważnych wymagań dla Indonezyjczyków, którzy chcą odwiedzić Malezję w celach turystycznych

Ale po tym, jak Vance opuścił urząd, jego następca, Alvin Bragg, pozwolił wielkiej ławie przysięgłych na rozwiązanie bez oskarżeń. Obaj adwokaci są Demokratami. Bragg powiedział, że śledztwo trwa.

Trump Organization nie jest zaangażowana w oczekiwany proces karny Weiselberga w czwartek, a przesłuchanie w sprawie rzekomego systemu odszkodowań zaplanowano na październik.

Prokuratorzy twierdzą, że firma przez 15 lat wypłacała kierownictwu wyższego szczebla, w tym Weiselbergowi, nieopodatkowane dodatki. Sam Weiselberg jest oskarżony o defraudację federalnego, stanowego i miejskiego ponad 900 000 dolarów w postaci niezapłaconych podatków i bezwarunkowych zwrotów podatków.

Zgodnie z prawem stanowym najpoważniejszy zarzut przeciwko Weiselbergowi, wielka kradzież, grozi karą do 15 lat więzienia. Ale ta opłata nie ma obowiązkowego minimum, a większość przestępców po raz pierwszy w sprawach podatkowych nie trafia za kratki.

Oskarżenia o oszustwa podatkowe przeciwko Trump Organization podlegają karze w wysokości dwukrotności niezapłaconych podatków lub 250 000 USD, w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa.

Trump nie został oskarżony w dochodzeniu karnym. Republikanin odrzucił śledztwo w Nowym Jorku jako „polityczne polowanie na czarownice”, mówiąc, że działania jego firmy były normalną praktyką w branży nieruchomości i w żaden sposób nie były przestępcze.

W zeszłym tygodniu Trump pojawił się w równoległym dochodzeniu cywilnym prowadzonym przez nowojorską prokurator generalną Letitię James, twierdząc, że firma Trumpa wprowadziła w błąd pożyczkodawców i organy podatkowe co do wartości nieruchomości. Trump powołał się na ochronę przed piątą poprawką Ponad 400 razy przeciwko samooskarżeniu.

___

Obserwuj Michaela Sisaka na Twitterze twitter.com/mikesisak. Wyślij poufne wskazówki, odwiedzając https://www.ap.org/tips/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *