Trzęsienie ziemi w Turcji: nowy wstrząs wtórny uwięził ludzi w gruzach

  • Laura Picker w Hatay, Anna Foster w Adanie i Oliver Slow w Londynie
  • wiadomości BBC

Tytuł Filmu,

OBEJRZYJ: Nagranie z kamery Dashcam pokazuje moment nowego trzęsienia ziemi w Turcji

Ratownicy ponownie szukają osób uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi w Turcji, w którym zginęły co najmniej trzy osoby.

Trzęsienie ziemi o sile 6,4 stopnia w skali Richtera nawiedziło 6 lutego niedaleko miasta Antakya, w pobliżu granicy z Syrią, kiedy to potężne trzęsienia ziemi spustoszyły oba kraje.

Poprzednie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii zabiły 44 000 osób, a dziesiątki tysięcy pozostawiły bez dachu nad głową.

Budynki osłabione przez trzęsienie zawaliły się w poniedziałek w obu krajach.

Turecka Agencja ds. Katastrof i Sytuacji Kryzysowych twierdzi, że trzęsienie ziemi o sile 6,4 miało miejsce o godzinie 20:04 czasu lokalnego (17:04 GMT) na głębokości 10 km (6,2 mil).

Po trzech minutach nastąpił wstrząs wtórny o sile 5,8, po którym nastąpiło 31 wstrząsów wtórnych.

Trzy zgony miały miejsce w Antakya, Defne i Samandak, powiedział minister spraw wewnętrznych Suleiman Soylu, wzywając ludzi, aby nie wchodzili do niebezpiecznych budynków.

Minister zdrowia dr Fahrettin Koca powiedział, że 294 osoby zostały ranne, w tym 18 poważnie.

Uważa się, że tym razem liczba ofiar śmiertelnych jest stosunkowo niska, ponieważ trzęsienie ziemi nawiedziło obszar, który był w dużej mierze pusty po tym, jak został poważnie dotknięty trzęsieniem ziemi z 6 lutego.

Raporty z miasta Antakya mówiły o strachu i panice na ulicach, gdy karetki pogotowia i zespoły ratownicze próbowały dotrzeć do najbardziej dotkniętych obszarów, gdzie zawaliły się ściany poważnie uszkodzonych budynków.

„Myślałam, że ziemia rozstąpi się pod moimi stopami” – powiedziała agencji informacyjnej Reuters miejscowa mieszkanka Muna al-Omar, płacząc, trzymając swojego siedmioletniego syna. Była w namiocie w parku w centrum miasta, kiedy uderzyło nowe trzęsienie ziemi.

Ali Maslam, lat 18, powiedział agencji informacyjnej AFP, że szukał ciał członków rodziny z poprzednich trzęsień ziemi, kiedy uderzyło ostatnie trzęsienie ziemi.

„Nie wiesz, co robić… Trzymaliśmy się i ściany przed nami zaczęły się walić” – powiedział.

Tytuł Zdjęcia,

Ratownicy pracują przy zawalonym budynku w Haday w Turcji

Tytuł Zdjęcia,

Antakya, stolica tureckiej prowincji Hatay, była jednym z najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi z 6 lutego.

W mieście Adana ludzie zostali zabrani do centrum siatkówki, które zostało przekształcone w centrum rekonwalescencji po pierwszym trzęsieniu ziemi po ostatnim trzęsieniu ziemi.

Urzędnicy powiedzieli BBC, że uważają, że 600 osób mogło przybyć z dnia na dzień – szukając solidnego, parterowego budynku, w którym mogliby się schronić.

Kiedy doszło do trzęsienia ziemi, ludzie podobno wybiegli na ulice bez schronienia, co odzwierciedla fakt, że znaczny strach utrzymywał się jeszcze dwa tygodnie po początkowej katastrofie.

W Syrii podobno 470 osób zostało hospitalizowanych po poniedziałkowych wstrząsach, które były również odczuwalne w Egipcie i Libanie.

Odwiedzający Turcję w poniedziałek sekretarz stanu USA Anthony Blinken zapowiedział pomoc humanitarną w wysokości 100 mln USD (83 mln GBP), mówiąc, że Stany Zjednoczone pomogą trzęsieniu ziemi „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Był to jeden z wielu krajów, które zaoferowały swoją pomoc po pierwszym trzęsieniu ziemi.

Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz również skontaktować się z nami w następujący sposób:

Jeśli nie możesz przeczytać tej strony i zobaczyć formularza, odwiedź mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz, albo napisz do nas na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, wieku i lokalizacji.

READ  Turniej NCAA mężczyzn: Houston awansuje do 1/8 finału

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *