Szefowie Anglii chcieli czterodniowego tygodnia w największym teście na świecie

  • Dziewięć na dziesięć badanych firm trzyma się czterodniowego tygodnia pracy
  • Firmy twierdzą, że pracownicy robią więcej w krótszym czasie
  • Czterodniowy tydzień zyskuje na atrakcyjności, ale niektóre firmy wciąż się wycofują

LONDYN, 21 lutego (Reuters) – Po pilotażu okrzykniętym przełomem przez działaczy na rzecz lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, dziesiątki brytyjskich pracodawców testujących czterodniowy tydzień pracy w dużej mierze zdecydowało się go trzymać.

Pracownicy 61 firm w całej Wielkiej Brytanii pracowali średnio 34 godziny w ciągu czterech dni między czerwcem a grudniem 2022 r. Spośród nich 56 firm, czyli 92%, zamierza to kontynuować, w tym 18 na stałe.

To śledztwo Największy na świecieWedług Autonomy, brytyjska organizacja badawcza opublikowała raport we współpracy z grupą naukowców i przy wsparciu nowozelandzkiej grupy 4 Day Week Global.

Chociaż wyniki są interesujące dla firm walczących o talenty, inne badania pokazują, że niewielu brytyjskich pracodawców planuje wkrótce czterodniowy tydzień pracy.

Autonomiczna próba obejmuje łącznie 2900 pracowników z różnych branż, od firmy finansowej Stellar Asset Management po producenta cyfrowego Revelin Robotics.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Większość zgodziła się, że produktywność została utrzymana.

Chociaż dane pokazały, że pracownicy byli znacznie mniej skłonni do rezygnacji z pracy w wyniku polityki czterech dni w tygodniu, pracownicy zgłaszali poprawę samopoczucia i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

„To główny punkt zwrotny w dążeniu do czterodniowego tygodnia pracy” – powiedział w oświadczeniu Joe Ryle, dyrektor kampanii „4-dniowy tydzień”.

„Więcej pracy wykonanej w krótszym czasie”

Paul Oliver, dyrektor operacyjny Citizens Advice Gateshead, powiedział, że utrzymanie pracy i rekrutacja poprawiły się, a wskaźniki zachorowań spadły podczas procesu.

„Pracownicy wykonują więcej pracy w krótszym czasie” – powiedział.

Dla niektórych pracowników dodatkowy dzień wolny jest ważniejszy niż wynagrodzenie: 15% stwierdziło, że żadna kwota pieniędzy nie poszłaby na powtarzalny pięciodniowy tydzień. Niektórzy pracownicy mieli wolne środy, podczas gdy inni mieli trzydniowy weekend.

READ  Chisumtau Toll Road będzie napędzać rozwój w W Java: minister

W teście licznie reprezentowani byli pracodawcy z branży marketingu i reklamy, usług profesjonalnych i organizacji charytatywnych. 66% uczestników miało 25 lub mniej pracowników, a 22% miało 50 lub więcej pracowników. 11% nie dla zysku.

Test odzwierciedla rosnącą kontrolę nad tym, jak ludzie pracują, zwłaszcza po pandemii Covid-19, kiedy programy urlopowe i obowiązkowe okresy pracy z domu skłoniły wielu do siedzenia w biurze przez pięć dni w tygodniu.

W ostatnich latach niektóre duże globalne korporacje eksperymentowały z podejściem czterodniowym i odnotowały pomyślne wyniki. Microsoft (MSFT.O) przeprowadził miesięczny program pilotażowy w Japonii w 2019 r., podczas gdy firma produkująca dobra konsumpcyjne Unilever (ULVR.L) przeprowadziła roczny okres próbny w Nowej Zelandii w 2020 r.

Jednak korporacyjna Wielka Brytania była generalnie niezainteresowana.

The Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD), reprezentując specjalistów HR, Ankietowani członkowie w zeszłym rokuBardzo niewielu pracodawców spodziewa się przejścia na czterodniowy tydzień pracy w ciągu najbliższych trzech lat.

Dwie trzecie nie spodziewa się żadnych zmian w ciągu następnej dekady.

Jednak dowody na to, że pomogło to zatrzymać pracowników, mogą okazać się potężne dla firm, które mają trudności z rekrutacją pracowników po pandemii. Dodatkową komplikacją jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

„To powinno dać nam przewagę konkurencyjną” – powiedział na rozprawie starszy menedżer firmy ubezpieczeniowej, odnosząc się do dowodów na to, że pracownicy zostali zatrzymani z czterodniowego tygodnia pracy.

Raport autorstwa Sarah Young; Dodatkowe raporty autorstwa Davida Milligana. Edycja autorstwa Andrew Cawthorne’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *