Szefowie Anglii chcieli czterodniowego tygodnia w największym teście na świecie

  • Dziewięć na dziesięć badanych firm trzyma się czterodniowego tygodnia pracy
  • Firmy twierdzą, że pracownicy robią więcej w krótszym czasie
  • Czterodniowy tydzień zyskuje na atrakcyjności, ale niektóre firmy wciąż się wycofują

LONDYN, 21 lutego (Reuters) – Po pilotażu okrzykniętym przełomem przez działaczy na rzecz lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, dziesiątki brytyjskich pracodawców testujących czterodniowy tydzień pracy w dużej mierze zdecydowało się go trzymać.

Pracownicy 61 firm w całej Wielkiej Brytanii pracowali średnio 34 godziny w ciągu czterech dni między czerwcem a grudniem 2022 r. Spośród nich 56 firm, czyli 92%, zamierza to kontynuować, w tym 18 na stałe.

To śledztwo Największy na świecieWedług Autonomy, brytyjska organizacja badawcza opublikowała raport we współpracy z grupą naukowców i przy wsparciu nowozelandzkiej grupy 4 Day Week Global.

Chociaż wyniki są interesujące dla firm walczących o talenty, inne badania pokazują, że niewielu brytyjskich pracodawców planuje wkrótce czterodniowy tydzień pracy.

Autonomiczna próba obejmuje łącznie 2900 pracowników z różnych branż, od firmy finansowej Stellar Asset Management po producenta cyfrowego Revelin Robotics.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Większość zgodziła się, że produktywność została utrzymana.

Chociaż dane pokazały, że pracownicy byli znacznie mniej skłonni do rezygnacji z pracy w wyniku polityki czterech dni w tygodniu, pracownicy zgłaszali poprawę samopoczucia i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

„To główny punkt zwrotny w dążeniu do czterodniowego tygodnia pracy” – powiedział w oświadczeniu Joe Ryle, dyrektor kampanii „4-dniowy tydzień”.

„Więcej pracy wykonanej w krótszym czasie”

Paul Oliver, dyrektor operacyjny Citizens Advice Gateshead, powiedział, że utrzymanie pracy i rekrutacja poprawiły się, a wskaźniki zachorowań spadły podczas procesu.

„Pracownicy wykonują więcej pracy w krótszym czasie” – powiedział.

Dla niektórych pracowników dodatkowy dzień wolny jest ważniejszy niż wynagrodzenie: 15% stwierdziło, że żadna kwota pieniędzy nie poszłaby na powtarzalny pięciodniowy tydzień. Niektórzy pracownicy mieli wolne środy, podczas gdy inni mieli trzydniowy weekend.

READ  Wymieranie tygrysa jawajskiego powoduje, że małpy długoogoniaste wkraczają do osiedli ludzkich: Ministerstwo

W teście licznie reprezentowani byli pracodawcy z branży marketingu i reklamy, usług profesjonalnych i organizacji charytatywnych. 66% uczestników miało 25 lub mniej pracowników, a 22% miało 50 lub więcej pracowników. 11% nie dla zysku.

Test odzwierciedla rosnącą kontrolę nad tym, jak ludzie pracują, zwłaszcza po pandemii Covid-19, kiedy programy urlopowe i obowiązkowe okresy pracy z domu skłoniły wielu do siedzenia w biurze przez pięć dni w tygodniu.

W ostatnich latach niektóre duże globalne korporacje eksperymentowały z podejściem czterodniowym i odnotowały pomyślne wyniki. Microsoft (MSFT.O) przeprowadził miesięczny program pilotażowy w Japonii w 2019 r., podczas gdy firma produkująca dobra konsumpcyjne Unilever (ULVR.L) przeprowadziła roczny okres próbny w Nowej Zelandii w 2020 r.

Jednak korporacyjna Wielka Brytania była generalnie niezainteresowana.

The Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD), reprezentując specjalistów HR, Ankietowani członkowie w zeszłym rokuBardzo niewielu pracodawców spodziewa się przejścia na czterodniowy tydzień pracy w ciągu najbliższych trzech lat.

Dwie trzecie nie spodziewa się żadnych zmian w ciągu następnej dekady.

Jednak dowody na to, że pomogło to zatrzymać pracowników, mogą okazać się potężne dla firm, które mają trudności z rekrutacją pracowników po pandemii. Dodatkową komplikacją jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

„To powinno dać nam przewagę konkurencyjną” – powiedział na rozprawie starszy menedżer firmy ubezpieczeniowej, odnosząc się do dowodów na to, że pracownicy zostali zatrzymani z czterodniowego tygodnia pracy.

Raport autorstwa Sarah Young; Dodatkowe raporty autorstwa Davida Milligana. Edycja autorstwa Andrew Cawthorne’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *