Indonezyjska Biblioteka Narodowa współpracuje z Biblioteką Brytyjską w celu wzmocnienia sektora bibliotecznego

Tempo.co, DjakartaBiblioteka Narodowa Indonezji (Perpusnas) po raz kolejny podpisała Memorandum of Understanding (MoU) z British Library (BL), biblioteką narodową Wielkiej Brytanii, w celu wzmocnienia współpracy w sektorze bibliotecznym.

„Biblioteka Narodowa (Perpusnas) po raz kolejny zawarła protokół ustaleń (MoU) z Biblioteką Brytyjską (BL). Oczekuje się, że ta współpraca nawiąże ścisłą współpracę w sektorze bibliotecznym” — powiedział Syarif Bando, prezes Biblioteki Narodowej (Perpusnas). W pisemnym oświadczeniu otrzymanym w sobotę w Dżakarcie.

Biblioteka Narodowa podpisała protokół ustaleń z BL w budynku Biblioteki Brytyjskiej w środę (24 maja).

MoU zostało podpisane przez Muhammada Syriba Panto z Biblioteki Narodowej oraz Billa Spence’a z PL. Wcześniej Biblioteka Narodowa Indonezji i BL podpisały memorandum o współpracy w sektorze bibliotecznym na lata 2018-2021.

Porozumienie zostanie wdrożone w ciągu najbliższych trzech lat – powiedział Muhammad Sayarib Panto, szef Biblioteki Narodowej.

W poprzednim okresie obowiązywania protokołu ustaleń podjęto kilka działań operacyjnych, w tym zaproszenie Annabel Teh Gallop, głównego kuratora na Azję Południowo-Wschodnią, aby została jednym z recenzentów czasopisma National Manuscripts Journal (Jumantara) wydawanego przez Bibliotekę Narodową. Prelegent seminarium internetowego na temat Digitalizacji Rękopisów Archipelagu.

Bibliotece Narodowej wraz z Pałacem Yogyakarta udało się pozyskać 75 cyfrowych kopii starożytnych rękopisów z BL w związku z Wystawą Rękopisów 2019 „Nagari Ngayogyakarta Choking Traces of Civilization”.

Panto wyraził wdzięczność pracownikom BL, którzy w odpowiedzi na program Pamięć Świata przyjęli wizyty Biblioteki Narodowej.

„Przygotujemy wszystko, w tym rękopisy akademickie, aby uzyskać list poparcia od Biblioteki Brytyjskiej, aby dodać rękopis Hamzy Fanzuri do Rejestru Światowego” – powiedział.

Dyrektor Biblioteki Narodowej wyraził nadzieję, że wymiana informacji i wiedzy, transfer kadr oraz wymiana materiałów bibliotecznych będzie kontynuowana.

Tymczasem Spence powiedział, że relacje między tymi dwiema instytucjami są bardzo bliskie i sięgają wielu lat wstecz, od pani Mastini, pierwszej szefowej Biblioteki Narodowej.

READ  Minister wezwał stacje telewizyjne do pokojowego przeprowadzenia wyborów w 2024 roku

Powiedział, że British Library zawsze będzie wielkim wsparciem dla Biblioteki Narodowej.

W wydarzeniu wzięli również udział Bill Spence, dyrektor operacyjny Biblioteki Brytyjskiej; Sirx Mazda, szef działu zbiorów i kuracji w Bibliotece Brytyjskiej; kierownik zbiorów azjatyckich i afrykańskich, British Library, Louisa Elena Mengoni; Główny kurator Azji Południowo-Wschodniej, British Library, Annabel Teh Gallop; Marcy Hopkins, Międzynarodowy Dyrektor Biblioteki Brytyjskiej; oraz attaché ds. edukacji i kultury, Ambasada Indonezji w Londynie, Khairul Munadi.

Biblioteka Brytyjska współpracuje z partnerami w Indonezji, w szczególności z Biblioteką Narodową Indonezji, aby pomóc w opracowaniu metadanych do digitalizacji rękopisów jawajskich i opiekować się wszystkimi aspektami zarządzania rękopisami w BL.

BL zobowiązuje się również Nusantara Manuscripts Association (MANASSA) i Digital Repository of Endangered and Affected Manuscripts in Southeast Asia (DREAMSEA) do promowania i badania rękopisów jawajskich w kolekcji BL.

Wybrane zdigitalizowane jawajskie rękopisy z BL zostaną przepisane we współpracy z Fundacją Standardowej Literatury (YASRI) i dostępne za pośrednictwem jawajskiego portalu pionierów literatury z linkiem. https://www.sastra.org/.

pomiędzy

Wybór nauczyciela: Ministerstwo Turystyki, Biblioteka Narodowa uruchomiła e-bibliotekę

Kliknij tutaj Otrzymuj najnowsze aktualności z Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *