Trwa nabywanie gruntów w IKN przy wsparciu międzyresortowym

JAKARTA (ANTARA) – Nusantara Capital Authority (OIKN) ujawniło, że proces nabywania gruntów w Nusantara Capital City (IKN) we wschodnim Kalimantanie jest w toku przy wsparciu międzyresortowym.

„Proces pozyskiwania gruntów w IKN trwa. Obecnie rząd przygotowuje grunty poprzez mechanizm wycinki lasów w IKN” – zauważyła Mia Amalia, wiceprezes OIKN ds. planowania i spraw gruntowych w piątkowym oświadczeniu w Dżakarcie.

Amalia zauważyła, że ​​zgodnie z Rozporządzeniem Prezydenta (Perpres) nr 65 z 2022 r. w sprawie nabywania gruntów i gospodarowania gruntami w IKN, nabywanie gruntów w IKN odbywa się poprzez dwa mechanizmy, a mianowicie wykup gruntów leśnych i gruntów.

Również grunty w IKN pochodzące z obszarów leśnych i/lub nabytych gruntów zostaną określone jako Własność Rządowa (BMN) i/lub Aktywa Pod Kontrolą (ADP).

Amalia powiedziała, że ​​na nabycie gruntów w IKN prawa administracyjne (HPL) otrzyma Zarząd IKN iw szczególności w przypadku gruntów, które staną się PPS, może współpracować ze stronami zagospodarowującymi teren według kompleksowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Tymczasem grunty o statusie PMN to grunty wykorzystywane pod administrację rządową.

OIKN potwierdził swoje zobowiązanie do zagwarantowania pewności prawnej i ułatwienia inwestycji w IKN.

Proces przygotowania terenu prowadzony był we współpracy z różnymi ministerstwami, począwszy od Ministerstwa Środowiska i Leśnictwa (KLHK), Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rolnictwa i Planowania Przestrzennego/Krajowej Agencji Gruntów (ATR BPN).

OIKN rozumie, że grunty wykorzystywane do współpracy muszą być starannie przygotowane, aby zagwarantować pewność prawną.

W ten sposób w proces przygotowawczy zaangażowane są różne agencje zgodnie z ich obowiązkami i funkcjami, a także zgodnie z zasadami dobrego rządzenia.

„Trwa koordynacja z różnymi agencjami, aby proces przydziału gruntów mógł zostać szybko zakończony” – powiedziała Amalia.

Powiązane wiadomości: Rozwój IKN trwa w roku politycznym: Minister
Powiązane wiadomości: Nusantara Authority zaprasza globalnych inwestorów do wspierania rozwoju IKN
Powiązane wiadomości: OIKN przygotowuje regulamin planowania przestrzennego dla nowej stolicy

READ  Nawet gdy zatwierdza projekt naftowy Willow, Biden nakłada ograniczenia na odwierty w Oceanie Arktycznym

Przetłumaczone przez: Aji Kagti, Cindy Frishanti Octavia
Autor: Sri Haryati
Copyright © ANTARA 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *