Tesla obiecuje obniżyć koszty produkcji EV o połowę, Musk ukrywa plan przystępnych cenowo samochodów

SAN FRANCISCO, 1 marca (Reuters) – Tesla Inc (TSLA.O) planuje zmniejszyć o połowę koszty montażu przyszłych generacji samochodów, inżynierowie powiedzieli inwestorom w środę, ale dyrektor generalny Elon Musk nie powiedział, kiedy to zadebiutuje. Tani pojazd elektryczny.

Akcje spadły o ponad 5% w obrocie po godzinach po dniu inwestora firmy z jej siedziby w Teksasie.

Kilkunastu dyrektorów Tesli, na czele z Muskiem, dyskutowało o wszystkim, od planu białej księgi dotyczącego zrównoważonej energii na całym świecie po innowacje firmy w zarządzaniu jej operacjami, od produkcji po usługi.

Prezentacja obejmowała szereg starszych inżynierów, w tym nowego globalnego szefa produkcji Toma Zhu, w ukłonie w stronę wysiłków Tesli, aby pokazać głębię swojego stanowiska wykonawczego poza Muskiem, twarzą firmy.

Nie ma jednak żadnych szczegółów na temat tego, kiedy samochody nowej generacji zostaną wprowadzone na rynek i jakie modele będą oferowane.

Oczekiwano, że Musk uruchomi bardziej przystępny cenowo plan pojazdu elektrycznego (EV), aby zwiększyć atrakcyjność swojej marki i odeprzeć konkurencję.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Kierownictwo powiedziało, że platforma nowej generacji Tesli będzie obejmować więcej niż jeden pojazd zbudowany w standardowych fabrykach, ale Musk odrzucił pytania dotyczące modeli.

Dyrektor finansowy Tesli, Zach Kirkhorn i inni podkreślili swoje zaangażowanie w obniżanie kosztów produkcji.

Kirkorn szacuje, że Tesla będzie musiała zainwestować sześć razy więcej niż do tej pory, aby osiągnąć długoterminowy cel zwiększenia produkcji do 20 milionów pojazdów rocznie do 2030 r., co stanowi 10-krotny wzrost w stosunku do obecnych mocy produkcyjnych. Powiedział, że rachunek może wynieść 175 miliardów dolarów.

Następnym krokiem inwestycyjnym będzie nowa fabryka Tesli w północnym Meksyku, powiedział Musk, ogłaszając pierwszą fabrykę poza Stanami Zjednoczonymi, Niemcami i Chinami.

Musk nie skomentował planu przebudowy sedana Model Y, Project Juniper, który Reuters zaznaczył w raporcie w środę we wrześniu.

READ  Jedność żywotna w pluralistycznej Indonezji: minister obrony

Pickup Cybertruck pojawi się w tym roku, mówi szef projektu Franz von Holzhausen.

rynek masowy

Zdobycie rynku masowego jest kluczem do rocznego celu produkcyjnego Tesli, który przekracza łączną produkcję dwóch największych producentów samochodów, niemieckiego Volkswagena (VOWG_p.DE) i japońskiej Toyoty (7203.T).

Oznaczałoby to, że sprzedaż Tesli stanowiłaby prawie jedną czwartą całkowitej globalnej sprzedaży samochodów w zeszłym roku.

Musk powiedział, że kluczem do zwiększenia wolumenu sprzedaży Tesli będzie obniżenie cen dla konsumentów, a rabaty Tesli w tym roku napędzają popyt.

„Pragnienie posiadania Tesli przez ludzi jest bardzo duże. Czynnikiem ograniczającym jest możliwość zapłacenia za Teslę” – powiedział Musk.

Tesla jest najcenniejszym producentem samochodów, ale jej akcje gwałtownie się wahają. Akcje spadły o połowę od szczytowego poziomu w listopadzie 2021 r., ale w tym roku wzrosły o ponad 60%.

Musk powiedział, że Tesla może potrzebować 10 modeli, z docelową produkcją na poziomie 2 milionów sprzedaży rocznie dla każdej linii modeli. Dla porównania, Toyota sprzedaje rocznie milion Corolli na całym świecie.

Tesla już wyprzedza swoich rywali w produkcji pojazdów elektrycznych z zyskiem. Główny inżynier Lars Morawi mówi, że firma ma nadzieję budować swoje pojazdy nowej generacji za połowę ceny obecnego Modelu 3 lub Modelu Y.

Morawi opisał proces produkcyjny przyszłych pojazdów elektrycznych, składając model „rozpakowany”, aby zmniejszyć złożoność i czas produkcji.

Dyrektor wykonawczy Tesli, Peter Bannon, podał przykład, w jaki sposób firma wykorzystuje dane do obniżania kosztów. Dane klientów pokazały, że właściciele Tesli nie korzystali z szyberdachu, powiedział, „więc go usunęliśmy”.

Ross Gerber, główny inwestor Tesli, napisał na Twitterze, że prezentacja była „wielką złośliwością” dla pojazdu nowej generacji. „Nadchodzi. Wszystko opracowali. Koszt budowy 50% niższy. Dostajesz 25-30 000 $ EV!”

READ  Premia dla sztabu wyborczego celowana w styczniu: Jokowi

Tesla w ostatnich latach osiągała lepsze wyniki niż branża, szybko zwiększając dostawy pomimo pandemii i zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Ale Tesla obniżyła ceny w ostatnich miesiącach, aby zwiększyć sprzedaż, pod presją słabej gospodarki i rosnących zagrożeń ze strony rywali w USA i Chinach.

Grafika Reuters Grafika Reuters

Tesla musi ulepszyć technologię akumulatorów, którą Musk nazwał „podstawowym czynnikiem ograniczającym” w przejściu na zrównoważoną energię i tańsze samochody.

Tesla stara się zwiększyć produkcję zaawansowanych akumulatorów o nazwie 4680s. Kierownictwo w środę powiedziało, że produkcja masowa może osiągnąć poziom w tym roku, ale powiedzieli, że wciąż testują dwa różne procesy produkcyjne.

W ciągu ostatniego roku akcje spadły o 60%.

Raporty Hyunjoo Jin w San Francisco, Joseph White w Detroit, Akash Sriram w Bangalore, Abirup Roy w San Francisco i Kevin Królicki w Singapurze; Montaż autorstwa Petera Hendersona, Matthew Lewisa i Himaniego Sarkara

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *