Tajna Służba zniszczyła wiadomości tekstowe z 5 i 6 stycznia 2021 r. – po tym, jak usłyszeli je urzędnicy nadzoru, mówi strażnik.

list, Po raz pierwszy został on skierowany do Komisji Bezpieczeństwa Krajowego Izby Reprezentantów i Senatu przez inspektora generalnego Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego po tym, jak strażnik poprosił agencję o zapisy związane z komunikacją elektroniczną, mówiąc, że wiadomości zostały usunięte z komputera w ramach programu wymiany urządzenia. .

„Po pierwsze, Departament poinformował nas, że kilka wiadomości tekstowych US Secret Service z 5 i 6 stycznia 2021 r. zostało zniszczonych w ramach programu wymiany urządzeń. USSS zniszczył te wiadomości tekstowe po tym, jak OIG zażądało od USSS zapisów komunikacji elektronicznej. Przegląd wydarzeń na Kapitolu w dniu 6 stycznia W ramach tych działań” – napisano w liście DHS IG Joseph Gaffari.

„Po drugie, personel DHS wielokrotnie powtarzał inspektorom OIG, że nie wolno im dostarczać danych bezpośrednio do OIG i że takie rejestry muszą najpierw zostać sprawdzone przez prawników DHS” – dodał Cuffari. „Ten przegląd doprowadził do tygodniowych opóźnień w otrzymywaniu zapisów OIG i spowodował zamieszanie co do tego, czy wszystkie zapisy zostały wyprodukowane”.

Amerykańskie tajne służby i generalny inspektor bezpieczeństwa wewnętrznego nie odpowiedział od razu na prośbę CNN o komentarz.

Przedstawiciel. Bennie Thompson, demokrata z Mississippi, przewodniczy zarówno komisjom House Homeland Security, jak i komitetom 6 stycznia. Potwierdził otrzymanie pisma komisji w oświadczeniu w czwartek wieczorem.

„Komitet Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymał pismo od generalnego inspektora DHS w sprawie usunięcia przez Secret Service wiadomości tekstowych, o które prosił Biuro Generalnego Inspektora w ramach dochodzenia w sprawie ataku na Kapitol z 6 stycznia” – powiedział Thompson. „Komisja zostanie poinformowana o tym niezwykle niepokojącym zniszczeniu zapisów i odpowiednio zareaguje”.

Chociaż w liście nie podano, czy strażnicy DHS sądzili, że wiadomości tekstowe zostały zniszczone celowo, czy z nikczemnych powodów, incydent rodzi pytania dotyczące reakcji tajnych służb na atak na Kapitol.

Secret Service zwróciła uwagę, odkąd świadkowie opisali, jak były prezydent Donald Trump Ze złością zapytał o szczegóły Zabierz go do Kapitolu po jego przemówieniu na elipsie Białego Domu — tuż przed tym, jak buntownicy zaatakują budynek.

Były doradca ówczesnego wiceprezydenta Mike’a Pence’a również wspomniał w swoim zeznaniu o Secret Service. Greg Jacobs, były doradca Pence’a, powiedział komitetowi, że wiceprezes odmówił wejścia do pojazdu po tym, jak Pence został wyprowadzony z Kapitolu, budząc obawy, że kierowca zabrałby go w bezpieczne miejsce i tym samym uniemożliwił mu wydanie zaświadczenia. wyniki wyborów.

READ  Ministerstwo prowadzi program podnoszenia umiejętności cyfrowych kobiet

Ponad rok po zamieszkach, 6 stycznia trwa publiczny przegląd Generalnego Inspektora Bezpieczeństwa Wewnętrznego Służby Specjalnej i jej operacji.

Ta historia została zaktualizowana w czwartek o dodatkowe aktualizacje.

Wkłady do tego raportu przyczynili się Whitney Wilde z CNN i Hannah Rabinowitz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *