Skandal telekomunikacyjny w Indonezji toczy się wokół manipulacji wyborczych – Asia Times

JAKARTA – Słuszne czy nie, prezydentowi Joko Widodo trudno jest oprzeć się twierdzeniom o motywacji politycznej stojącej za aresztowaniem w zeszłym tygodniu ministra komunikacji i informacji Partii Narodowo-Demokratycznej (Nastem) Johnny’ego Blade’a pod zarzutem korupcji.

Choć od miesięcy wisi nad nim chmura, musi uzyskać zgodę prezydenta, aby postawić w stan oskarżenia tablicę za rzekomo kosztującą państwo 8 bilionów rupii (536 mln USD) na instalację telekomunikacyjnych stacji bazowych (BTS). Dalekie zakątki rozległego archipelagu.

Nastem ma trzech ministrów w obecnym rządzie, ale liderka partii Surya Balo stworzyła napięcia w rządzie w październiku ubiegłego roku po tym, jak ogłosiła swoje poparcie dla opozycyjnego kandydata na prezydenta Anisa Baswedana – i podsyciła plotki o zbliżających się przetasowaniach.

Pomimo pewnych tarć między nimi, przejście Palo do zmiany stron zaskoczyło Widodo, ponieważ brodaty potentat medialny był pierwszą ważną postacią polityczną, która go poparła, gdy kandydował na prezydenta w 2014 i ponownie w 2019.

Ponieważ partie Sprawiedliwość i Dobrobyt (PKS) i Demokraci (DP) już zbierają się za Baswedanem, poparcie Nasdema pozwoliło byłemu gubernatorowi Dżakarty zdobyć 20% miejsc w parlamencie. -wyścigi drogowe.

Elita polityczna Dżakarty obawia się Baswedyjczyka ze względu na jego powiązania z islamskimi konserwatystami i przekonanie, że może on przyciągnąć znaczne głosy od wyborców w wieku poniżej 40 lat (56%) oraz tych o odmiennych poglądach politycznych.

Chociaż jego szanse wydają się w tej chwili niewielkie, jego wybór może oznaczać zmianę warty wśród wpływowych, powiązanych politycznie biznesmenów otaczających obecny rząd.

Anees Baswedan (3.L) i ulama witają ludzi na placu Monas podczas wiecu 212 absolwentów rajdu w Dżakarcie, Indonezja, 2 grudnia 2018 r. Zdjęcie: Anton Raharjo / Agencja Anadolu

Paulo przyznał w niedawnym wywiadzie, że pośrednicy nieustannie próbują zmienić jego zdanie. Jeśli to zrobi, opuści wyścig bez prawdziwego kandydata opozycji, chyba że wykaże oznaki ustąpienia.

Komisja Antykorupcyjna (KPK) i policja przeprowadziły kilka dochodzeń w celu powiązania Baswedan ze sprawą korupcyjną związaną z wyścigiem Formuły E, który odbył się w Dżakarcie w połowie 2022 roku, ale nie udało im się znaleźć dowodów.

READ  Radio City Music Hall odwołuje pozostałe świąteczne występy Rockets

Widodo nie wyjaśnił jeszcze, kogo poprze na prezydenta: kandydata rządzącej Indonezyjskiej Demokratycznej Partii Walki (PDI-P) Kanjara Pranowo czy ministra obrony i lidera Wielkiego Ruchu Indonezyjskiego (Zerindra) Prabowo Subianto.

Balo nalegał, że będzie wspierał politykę rządu przez pozostałą część kadencji Widodo, a Widodo jak dotąd opierał się naciskom na usunięcie członków gabinetu Plate i Nastem, ministra rolnictwa Syarula Yasina Limpo oraz ministra środowiska i leśnictwa Siti Nurbaya Bakar.

Ale posunięcie prokuratora generalnego Sanitiara Burhanuddina w celu aresztowania Blade’a, 66-letniego sekretarza generalnego Nastema, może dać mu pretekst, by w końcu przystąpić do wstrząsu, o którym mówiono od dawna. Został usunięty ze stanowiska ministra 17 maja po aresztowaniu.

Burhanuddin, prawnik z zawodu, nazywa siebie niezależnym politycznie, ale jego starszy brat jest weteranem PTI-P Tubaqas Hasanuddin, emerytowanym dwugwiazdkowym generałem i byłym sekretarzem wojskowym przywódcy partii, a następnie prezydenta Meghwati Sukarnoputri.

Wcześniej w tym miesiącu prezydent nie zaprosił Palo na spotkanie przywódców sześciu partii politycznych tworzących koalicję rządzącą. „Chodzi o interesy koalicji” – powiedział dziennikarzom. „Czy oni (Nasdem) chcą wiedzieć, jaką strategię planujemy?”

Czterech ministrów Widodo zostało już skazanych za korupcję podczas jego dziewięcioletniej kadencji, w tym minister sportu Imam Nahrawi (NRP), minister rybołówstwa Ethi Prabowo (Zerindra) oraz ministrowie spraw społecznych Idrus Marham (Kolkar) i Juliari Badupara (PTI-). B).

Najnowszy skandal może być najgorszym głośnym skandalem od 2017 r., kiedy lider partii Kolkar i przewodniczący Izby Reprezentantów Chetya Novando został skazany na 15 lat więzienia za oszukanie programu elektronicznego dowodu osobistego o wartości 172 mln USD.

Johnny Blade zostaje oskarżony o korupcję. Zdjęcie: Twitter / Screengrab

Blade i pięciu innych podejrzanych jest oskarżonych o zbieranie kosztów badań w celu krajowego wdrożenia nowych wież 4G, oznaczanie kosztów sprzętu i zbieranie pieniędzy przeznaczonych na niezbudowane lub niedziałające stacje.

READ  Credit Suisse odkupi 3 miliardy dolarów długu, sprzeda hotel w obliczu utrzymującego się strachu przed kredytem

Młodszy brat Blade’a, Gregorius Alex Blade, został również zbadany jako rzekomy pośrednik między podwykonawcami a ministerstwem przy budowie 7904 wież na Sumatrze, Kalimantanie, Maluku, Sulawesi i East Nusa Tenggara w latach 2020-2022.

Indonezja osiągnęła 95% zasięgu telefonii komórkowej dzięki zasięgowi zapewnianemu przez państwową firmę Telkomsel, największego i jedynego dostawcę działającego we wszystkich 38 prowincjach, nowo połączone Indosat Ooredoo-Hutchinson, XL Axiata i Smartfren.

W przeciwieństwie do wież na obszarach zaludnionych, finansowanie stacji zdalnych pochodzi z obowiązku świadczenia usługi powszechnej (USO), od dawna uznanego mechanizmu ochrony konsumentów w przypadku Indonezji. Podatek w wysokości 1,75% jest nakładany na zysk brutto wszystkich firm telekomunikacyjnych.

Bez tego poszczególni przewoźnicy mogą nie uznać za opłacalne z komercyjnego punktu widzenia rozszerzanie swoich sieci do punktu, w którym nie zwrócą się od 100 000 do 150 000 USD kosztów budowy BTS.

Większościowy właściciel Telkomsel, Telkom Indonesia, obsługuje około 138 000 stacji w całej Indonezji, co stanowi duży wzrost z 1575 w 2014 roku. Oczekuje się, że spółka zależna telefonii komórkowej wygeneruje przychody w wysokości 5,8 mld USD w 2021 r., podczas gdy jednostka dominująca odnotuje zysk netto w wysokości 1,8 mld USD.

Ministerstwo Komunikacji i Informacji przeznaczyło 9,5 biliona rupii z USO na projekt BTS w 2020 r., z 4200 wieżami planowanymi na 2021 r. i 3700 wieżami na 2022 r. Według strony internetowej ministerstwa działa obecnie około 1900 miejsc.

„USO to wielki twórca pieniędzy”, mówi jeden z dyrektorów ds. Telekomunikacji. „Co gorsza, jest to dla osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Nigdy nie wolno nam pytać, nigdy nie mówi się nam, gdzie idą pieniądze. O ile nam wiadomo, nie ma nawet audytu.

Wszystko zmieniło się, gdy Biuro Prokuratora Generalnego wszczęło dochodzenie i zwróciło się do państwowej firmy audytorskiej PPKB w celu zweryfikowania liczb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *