Sekretarz stanu USA Anthony Blinken złożył niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie

Blinken spotkał się w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą.

Jego wizyta ma miejsce, gdy Ukraina rozpoczyna kontrofensywę mającą na celu odzyskanie zajętych przez Rosję obszarów na południu i północnym wschodzie kraju. Zbiegło się to ze spotkaniem Grupy Łącznikowej ds. Obrony Ukrainy, którego gospodarzem był sekretarz obrony USA Lloyd Austin w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.

Zarówno Austin, jak i Blinken odwiedzili Ukrainę pod koniec kwietnia. To najwyżsi rangą urzędnicy amerykańscy, którzy odwiedzają ten kraj od początku wojny pod koniec lutego. Kilku szefów państw udało się na Ukrainę, aby spotkać się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Chociaż obaj przywódcy rozmawiali przez telefon w ostatnich tygodniach, prezydent USA Joe Biden jeszcze nie odwiedził.

Według Departamentu Stanu Blinken odwiedził na krótko Ukrainę, kiedy w marcu spotkali się na granicy w Kulebie.

Administracja Bidena zobowiązała się do dalszego wsparcia dla Ukrainy i od początku konfliktu przeznaczyła ponad 13 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Austin ogłosił nową ratę w wysokości 675 milionów dolarów w czwartek. Ponadto Blinken ma ogłosić w czwartek, że Stany Zjednoczone zamierzają przekazać 2 miliardy dolarów na zwiększenie bezpieczeństwa na Ukrainie i 18 innych krajach regionu.

Ta historia się łamie i będzie aktualizowana.

READ  Rośnie liczba ofiar eksplozji fabryki czekolady w Pensylwanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *