Tempo.co, Djakarta – Ministerstwo Prawa i Praw Człowieka zaoferowało indonezyjskim emigrantom trzy opcje, które obecnie mieszkają za granicą po incydencie z 1965 roku w mrocznej przeszłości Indonezji.
Opcje obejmują nadanie im oficjalnego zagranicznego obywatelstwa, nadanie im obywatelstwa indonezyjskiego i ułatwienie im powrotu do Indonezji.
Dyrektor generalny Ministerstwa Praw Człowieka Tahana Putra potwierdził tę wiadomość w wiadomości tekstowej Tempo w czwartek, 4 maja 2023 r.
Według Putry rząd wciąż mapuje i weryfikuje preferencje tych politycznych wygnańców. Ministerstwo Prawa i Praw Człowieka prowadzi obecnie koordynację z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w celu zapewnienia dokładności tożsamości i preferencji deportowanych.
Oprócz praw obywatelskich, Putra powiedział, że rząd wciąż analizuje przywrócenie innych praw wygnańców.
„Potrzebujemy natychmiastowego dostępu do danych mapy dystrybucji i informacji o obecności zesłańców politycznych, a także do określenia wzorców usług, jakie otrzymują zesłańcy” – powiedział Putra.
Koncesja Ministerstwa Prawa i Praw Człowieka jest kontynuacją rządowego planu przywrócenia praw deportowanym w wyniku incydentu z 1965 roku.
Deportowani byli pierwotnie studentami lub obywatelami Indonezji, którzy przebywali za granicą w momencie wybuchu ruchu 30 września 1965 r. iw wyniku tragedii nie mogli wrócić do domu, ponieważ byli niesprawiedliwie powiązani z Indonezyjską Partią Komunistyczną (PKI).
Na podstawie danych zebranych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, według Tahany Putry, deportowani są rozproszeni po kilku krajach europejskich. Piętnastu mieszka obecnie w Czechach, trzech w Rosji i dziewięciu w Szwecji. Pozostali trzej zesłańcy przebywają w Bułgarii, Albanii i Chorwacji.
M Roseno Ag
Kliknij tutaj Otrzymuj najnowsze aktualności z Tempo w Google News