Rząd zapewni opcje indonezyjskim uchodźcom politycznym za granicą

Tempo.co, Djakarta Ministerstwo Prawa i Praw Człowieka zaoferowało indonezyjskim emigrantom trzy opcje, które obecnie mieszkają za granicą po incydencie z 1965 roku w mrocznej przeszłości Indonezji.

Opcje obejmują nadanie im oficjalnego zagranicznego obywatelstwa, nadanie im obywatelstwa indonezyjskiego i ułatwienie im powrotu do Indonezji.

Dyrektor generalny Ministerstwa Praw Człowieka Tahana Putra potwierdził tę wiadomość w wiadomości tekstowej Tempo w czwartek, 4 maja 2023 r.

Według Putry rząd wciąż mapuje i weryfikuje preferencje tych politycznych wygnańców. Ministerstwo Prawa i Praw Człowieka prowadzi obecnie koordynację z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w celu zapewnienia dokładności tożsamości i preferencji deportowanych.

Oprócz praw obywatelskich, Putra powiedział, że rząd wciąż analizuje przywrócenie innych praw wygnańców.

„Potrzebujemy natychmiastowego dostępu do danych mapy dystrybucji i informacji o obecności zesłańców politycznych, a także do określenia wzorców usług, jakie otrzymują zesłańcy” – powiedział Putra.

Koncesja Ministerstwa Prawa i Praw Człowieka jest kontynuacją rządowego planu przywrócenia praw deportowanym w wyniku incydentu z 1965 roku.

Deportowani byli pierwotnie studentami lub obywatelami Indonezji, którzy przebywali za granicą w momencie wybuchu ruchu 30 września 1965 r. iw wyniku tragedii nie mogli wrócić do domu, ponieważ byli niesprawiedliwie powiązani z Indonezyjską Partią Komunistyczną (PKI).

Na podstawie danych zebranych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, według Tahany Putry, deportowani są rozproszeni po kilku krajach europejskich. Piętnastu mieszka obecnie w Czechach, trzech w Rosji i dziewięciu w Szwecji. Pozostali trzej zesłańcy przebywają w Bułgarii, Albanii i Chorwacji.

M Roseno Ag

Kliknij tutaj Otrzymuj najnowsze aktualności z Tempo w Google News

READ  Harrison Ford mówi, że ponowne spotkanie z gwiazdą Mosquito Coast z 1923 roku, Helen Mirren, było „zachwytem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *