Rosyjski dron wyłącza zasilanie w Kijowie; Rubel spada

Zełenski prosi Zachód o systemy uzbrojenia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w poniedziałek na Łotwie z zachodnimi przywódcami i wezwał do zapewnienia szerokiej gamy systemów uzbrojenia w toczącej się wojnie Kijowa z Rosją, poinformował Reuters.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na ekranie przemawia przez łącze wideo podczas sesji plenarnej Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF) w Rydze, Łotwa, 19 grudnia 2022 r.

Henry’ego Nichollsa | AFP | Dobre zdjęcia

„Proszę o zwiększenie możliwości dostarczania naszemu krajowi systemów obrony powietrznej i pomoc w przyspieszeniu odpowiednich decyzji podejmowanych przez naszych partnerów” – poprosił Zełenski podczas swojego przemówienia za pośrednictwem łącza wideo do spotkania przywódców w Rydze.

Zachodni sojusznicy, w tym Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia i Szwecja, spotykają się w poniedziałek w kraju bałtyckim dla grupy kierowanej przez Brytyjczyków.

– Karen Gilchrist

Białoruś twierdzi, że testy wojskowe zostały zakończone przed wizytą Putina

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało w poniedziałek, że sfinalizowało serię przeglądów gotowości wojskowej swoich sił zbrojnych, sygnalizując możliwe przejście do bardziej aktywnej roli w konflikcie, podał Reuters.

Białoruś, sojusznik Rosji, przygotowała się do rozpoczęcia inwazji na Moskwę. Ukraina Luty przeprowadzał w ostatnich tygodniach szereg manewrów wojskowych.

Prezydent Rosji Władimir Putin udaje się w poniedziałek do Mińska, budząc obawy, że może wywrzeć presję na swojego byłego sowieckiego sojusznika, by przyłączył się do nowej ofensywy na Ukrainę.

– Karen Gilchrist

Rosyjski rubel spadł do najniższego poziomu od sześciu miesięcy

„Niezwykle poważne” uszkodzenia spowodowane przez rosyjskie ataki dronów

Gubernator Ołeksij Kubela powiedział, że rosyjski dron spowodował w poniedziałek „bardzo poważne” szkody w obwodzie kijowskim.

Gubernator powiedział, że trzy obszary w regionie pozostały bez prądu po tym, jak Rosja wypuściła nad Ukrainą 35 dronów „kamikaze”.

Atak, który uderzył w infrastrukturę krytyczną, był trzecim nalotem Moskwy na stolicę Ukrainy w ciągu sześciu dni, podał Reuters.

– Karen Gilchrist

Przeczytaj wcześniejszą relację na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *