Rosja zrzuca pociski na Kijów i inne miasta po wycofaniu się z umowy zbożowej

KIJÓW, 31 października (Reuters) – W poniedziałek w Kijowie wybuchły wybuchy po tym, jak Moskwa obwiniła Kijów za atak na flotę czarnomorską i wycofała się z umowy zezwalającej na eksport ukraińskiego zboża.

Zarówno Rosja, jak i Ukraina są jednymi z największych światowych eksporterów żywności, a światowy kryzys żywnościowy wybuchł na początku tego roku po tym, jak Rosja zablokowała ukraiński eksport zboża. Kontrakty terminowe na pszenicę z Chicago wzrosły w poniedziałek o ponad 5 procent po ogłoszeniu przez Rosję, że zakończy współpracę w zakresie eksportu zbóż.

„Kolejna partia rosyjskich pocisków uderzyła w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Zamiast walczyć na polu bitwy, Rosja walczy z cywilami” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

„Nie usprawiedliwiaj tych ataków »odwetem«. Rosja to robi, ponieważ wciąż ma rakiety i możliwość zabijania Ukraińców”.

Pociski uderzyły w infrastrukturę energetyczną w Kijowie i innych miastach, odcinając dopływ prądu i wody, powiedział rzecznik MSZ Oleg Nikolenko.

„Rosja nie jest zainteresowana rozmowami pokojowymi, a nie globalnym bezpieczeństwem żywnościowym. Jedynym celem Putina jest śmierć i zniszczenie”.

Nie było natychmiastowej reakcji ze strony Moskwy, którą oskarżyła o zaatakowanie w sobotę floty czarnomorskiej 16 dronami w krymskim porcie. Na początku tego miesiąca Rosja przeprowadziła największe od początku wojny naloty na Kijów i inne ukraińskie miasta.

Ukraina ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła, że ​​stoi za atakiem na rosyjską marynarkę wojenną, jej zwyczajową polityką wobec incydentów na Krymie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o „głodzenie świata” poprzez wycofanie się z umowy o eksporcie żywności wynegocjowanej przez ONZ i Turcję.

Jeden z zatrzymanych statków przewoził dziesiątki tysięcy ton pszenicy, które ONZ Wyczarterowany przez Światowy Program Żywnościowy do reagowania kryzysowego w Rogu Afryki, Zełenski przemawiał przez noc.

Ministerstwo infrastruktury Ukrainy poinformowało, że „skutecznie przechwycono 218 statków”.

READ  Jokowi pozwolił Prabowo, MD Mahfudowi, wziąć urlop na czas kampanii wyborczej

Umowa zbożowa wzywa ONZ i Turcję do działania w charakterze mediatorów koordynujących inspekcje i tranzyt statków między Rosją a Ukrainą przez Morze Czarne.

Żadne statki nie pływają w niedzielę. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w poniedziałek, że uzgodniła z Turcją i Ukrainą plan tranzytowy dotyczący transportu zboża z Morza Czarnego 16 statkami — 12 na zewnątrz i 4 do wewnątrz. Nie było natychmiastowej odpowiedzi ze strony Rosji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​władze rosyjskie zostały poinformowane o planie, którego celem jest inspekcja 40 statków wychodzących w poniedziałek, i zauważyła, że ​​„wszyscy uczestnicy koordynują działania z odpowiednimi siłami zbrojnymi i innymi odpowiednimi władzami, aby zapewnić bezpieczny przepływ statków handlowych”. Umowa.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że posunięcie Rosji jest „całkowicie oburzające” i zwiększy głód. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken oskarżył Moskwę o uzbrajanie żywności.

W niedzielę ambasador Rosji w Waszyngtonie wycofał się, nazywając reakcję USA „słabą” i składając fałszywe twierdzenia o posunięciu Moskwy.

Raport Biura Reutera; Pisanie przez Michaela Perry’ego, redagowanie przez Petera Graf

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *