Rosja zrzuca pociski na Kijów i inne miasta po wycofaniu się z umowy zbożowej

KIJÓW, 31 października (Reuters) – W poniedziałek w Kijowie wybuchły wybuchy po tym, jak Moskwa obwiniła Kijów za atak na flotę czarnomorską i wycofała się z umowy zezwalającej na eksport ukraińskiego zboża.

Zarówno Rosja, jak i Ukraina są jednymi z największych światowych eksporterów żywności, a światowy kryzys żywnościowy wybuchł na początku tego roku po tym, jak Rosja zablokowała ukraiński eksport zboża. Kontrakty terminowe na pszenicę z Chicago wzrosły w poniedziałek o ponad 5 procent po ogłoszeniu przez Rosję, że zakończy współpracę w zakresie eksportu zbóż.

„Kolejna partia rosyjskich pocisków uderzyła w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Zamiast walczyć na polu bitwy, Rosja walczy z cywilami” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

„Nie usprawiedliwiaj tych ataków »odwetem«. Rosja to robi, ponieważ wciąż ma rakiety i możliwość zabijania Ukraińców”.

Pociski uderzyły w infrastrukturę energetyczną w Kijowie i innych miastach, odcinając dopływ prądu i wody, powiedział rzecznik MSZ Oleg Nikolenko.

„Rosja nie jest zainteresowana rozmowami pokojowymi, a nie globalnym bezpieczeństwem żywnościowym. Jedynym celem Putina jest śmierć i zniszczenie”.

Nie było natychmiastowej reakcji ze strony Moskwy, którą oskarżyła o zaatakowanie w sobotę floty czarnomorskiej 16 dronami w krymskim porcie. Na początku tego miesiąca Rosja przeprowadziła największe od początku wojny naloty na Kijów i inne ukraińskie miasta.

Ukraina ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła, że ​​stoi za atakiem na rosyjską marynarkę wojenną, jej zwyczajową polityką wobec incydentów na Krymie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o „głodzenie świata” poprzez wycofanie się z umowy o eksporcie żywności wynegocjowanej przez ONZ i Turcję.

Jeden z zatrzymanych statków przewoził dziesiątki tysięcy ton pszenicy, które ONZ Wyczarterowany przez Światowy Program Żywnościowy do reagowania kryzysowego w Rogu Afryki, Zełenski przemawiał przez noc.

Ministerstwo infrastruktury Ukrainy poinformowało, że „skutecznie przechwycono 218 statków”.

READ  Chiny wystrzeliwują największą w historii rakietę na wodach Tajwanu

Umowa zbożowa wzywa ONZ i Turcję do działania w charakterze mediatorów koordynujących inspekcje i tranzyt statków między Rosją a Ukrainą przez Morze Czarne.

Żadne statki nie pływają w niedzielę. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w poniedziałek, że uzgodniła z Turcją i Ukrainą plan tranzytowy dotyczący transportu zboża z Morza Czarnego 16 statkami — 12 na zewnątrz i 4 do wewnątrz. Nie było natychmiastowej odpowiedzi ze strony Rosji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​władze rosyjskie zostały poinformowane o planie, którego celem jest inspekcja 40 statków wychodzących w poniedziałek, i zauważyła, że ​​„wszyscy uczestnicy koordynują działania z odpowiednimi siłami zbrojnymi i innymi odpowiednimi władzami, aby zapewnić bezpieczny przepływ statków handlowych”. Umowa.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że posunięcie Rosji jest „całkowicie oburzające” i zwiększy głód. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken oskarżył Moskwę o uzbrajanie żywności.

W niedzielę ambasador Rosji w Waszyngtonie wycofał się, nazywając reakcję USA „słabą” i składając fałszywe twierdzenia o posunięciu Moskwy.

Raport Biura Reutera; Pisanie przez Michaela Perry’ego, redagowanie przez Petera Graf

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *