Rosja domaga się wykluczenia Ukrainy, byłego Związku Radzieckiego z NATO | Aktualności NATO

Rosja wydała projekty umów obronnych Ukrainie i innym byłym mocarstwom sowieckim, domagając się odmowy członkostwa w NATO oraz wycofania wojsk i broni z Europy Środkowo-Wschodniej.

W opublikowanych w piątek dokumentach wezwano do zakazu wysyłania amerykańskich i rosyjskich okrętów wojennych i samolotów w rejony, w których mogą one wzajemnie uderzyć, oraz do zawieszenia ćwiczeń wojskowych NATO w pobliżu granic Rosji.

Propozycje zostały przedłożone Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom na początku tego tygodnia i zawierają takie elementy, jak użyteczne rosyjskie weto w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO – które Zachód już odrzucił.

Sekretarz generalny NATO podkreślił w piątek, że wszelkie rozmowy o bezpieczeństwie z Moskwą powinny obejmować Ukrainę i innych partnerów, biorąc pod uwagę obawy koalicji.

Biały Dom powiedział, że podobnie omawia propozycje z sojusznikami i partnerami USA, ale zauważył, że wszystkie narody mają prawo decydować o swojej przyszłości bez ingerencji z zewnątrz.

Projekty porozumień pojawiają się w warunkach napięć związanych z gromadzeniem się rosyjskich wojsk w pobliżu Ukrainy, co budzi obawy przed inwazją Ukraińską i Zachodu. Moskwa zaprzecza planom ataku na sąsiadów

Po opublikowaniu projektów dokumentów wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Rybkow powiedział, że stosunki Rosji ze Stanami Zjednoczonymi i NATO zbliżają się do „niebezpiecznego poziomu”. Powiedział, że pozycje koalicyjne i ćwiczenia w pobliżu granic Rosji stanowią „niedopuszczalne” zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.

Powiedział dziennikarzom, że Moskwa chce, aby Stany Zjednoczone natychmiast rozpoczęły rozmowy w sprawie propozycji w Genewie.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że federacja otrzymała rosyjskie dokumenty i że wszelkie rozmowy z Moskwą powinny „odnosić się do obaw NATO dotyczących działań Rosji, opierać się na kluczowych politykach i europejskich dokumentach bezpieczeństwa oraz być w konsultacji z europejskimi partnerami NATO, takimi jak Ukraina. „

Dodał, że 30 krajów NATO „jest gotowych do pracy nad wzmocnieniem środków budowy zaufania, jeśli Rosja podejmie konkretne kroki w celu zmniejszenia napięć”.

READ  Fitbit prezentuje aplikację Wear OS przed premierą Pixel Watch

Jack Sullivan, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe przedyskutować obawy Moskwy dotyczące NATO z przedstawicielami Rosji.

Podkreślił jednak, że Waszyngton jest oddany zasadzie „nic o tobie bez ciebie” w kształtowaniu polityki, która będzie miała wpływ na europejskich sojuszników.

„Podchodzimy do szerszej kwestii dyplomacji z Rosją… znaczący postęp przy stole negocjacyjnym musi oczywiście nastąpić w kontekście ekspansji, a nie ekspansji” – powiedział Sullivan. Wydarzenie organizowane przez Radę ds. Stosunków Zagranicznych.

Dodał: „Bardzo trudno będzie zobaczyć, jakie transakcje są realizowane, jeśli nadal będziemy obserwować cykl ekspansji”.

Tymczasem ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że Kijów ma „wyłączną suwerenność” nad własną polityką zagraniczną i że tylko NATO może określić relacje między nimi, w tym kwestię członkostwa Ukrainy.

Wezwał Moskwę do wznowienia wysiłków pokojowych na wschodniej Ukrainie, gdzie w ciągu siedmiu lat walk między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami zginęło około 15 000 osób.

Projekty rosyjskich porozumień w sprawie porozumienia obronnego Rosja-USA oraz porozumienia Rosja-NATO w sprawie bezpieczeństwa – Waszyngton i jego sojusznicy muszą zobowiązać się do rozszerzenia wschodniej ekspansji NATO, w tym innych byłych republik sowieckich, do obietnicy członkostwa z 2008 roku. Gruzja.

Uniemożliwią również Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom tworzenie baz wojskowych na terytoriach Ukrainy, Gruzji i innych byłych krajów sowieckich, które nie są członkami NATO.

Rosyjski projekt przewiduje również zobowiązanie do nierozmieszczania rakiet średniego zasięgu na obszarach, które mogłyby uderzyć w granice innych stron, po wycofaniu się USA i Rosji z zakazującego takiej broni zimnej wojny.

Część zachodnich analityków politycznych sugerowała, że ​​Rosja stawia nierealistyczne żądania, wiedząc, że utrzymując militarną presję na Ukrainę, nie będzie w stanie odwrócić uwagi dyplomatycznej.

„Coś jest nie tak z tym filmem, Pol [political] Strona wygląda jak zasłona dymna ”- napisał na Twitterze Michael Kaufman, rosyjski ekspert z Instytutu Badawczego CNA z siedzibą w Wirginii.

READ  Przywódca konserwatystów O'Toole odsunięty w Kanadzie

Sam Green, profesor polityki rosyjskiej w King’s College London, powiedział, że Putin „wytycza granicę wokół przestrzeni postsowieckiej i umieszcza znak „trzymaj się z dala”.

„To nie umowa: to ogłoszenie” – powiedział. „Ale to nie znaczy, że jest prekursorem wojny.

Prezydent Władimir Putin poruszył kwestię gwarancji bezpieczeństwa w rozmowie wideo z prezydentem USA Joe Bidenem w zeszłym tygodniu. Podczas rozmów Biden wyraził zaniepokojenie rozmieszczeniem wojsk rosyjskich w pobliżu Ukrainy i ostrzegł, że Rosja poniesie „poważne konsekwencje”, jeśli Moskwa zaatakuje sąsiada.

Przedstawiciele wywiadu USA twierdzą, że Rosja przeniosła 70 000 żołnierzy na swoją granicę z Ukrainą i przygotowuje się do możliwej inwazji na początku przyszłego roku. Moskwa zaprzeczyła motywom ataku i oskarżyła władze ukraińskie o spiskowanie w celu odzyskania kontroli nad opanowaną przez rebeliantów wschodnią Ukrainą – Ukraina zaprzeczyła tym zarzutom.

Walki między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodniej Ukrainie rozpoczęły się po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 roku. Zabił ponad 14 000 osób i stał się przemysłowym centrum Ukrainy zwanym Donbasem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *