Quinnipiac jest na dobrej drodze do zdobycia pierwszego tytułu NCAA

Grzegorz WyszyńskiESPN4 minuty czytania

Quinnipiac wygrał pierwsze krajowe mistrzostwa Krainy Lodu w dramatyczny sposób

Quinnipiac zdobył 10 sekund po dogrywce, pokonując Minnesotę 3:2 i zdobywając swoje pierwsze krajowe mistrzostwa Frozen Four.

Quinnipiac wygrał swoje pierwsze mistrzostwa NCAA Division I w hokeju mężczyzn w sobotnią noc po ekscytującym zwycięstwie 3: 2 nad Minnesotą na Amalie Arena w Tampa na Florydzie.

Napastnik drugiego roku, Jacob Quillen, zdobył 10 sekund w dodatkowej sesji, zanim napastnik Sam Lipkin zakończył rajd Bobcats.

Guillen wygrał wznowienie, aby rozpocząć dogrywkę, obrońca Zach Metza znalazł Lipkina w strefie po długim podaniu, a Guillen strzelił gola po ustalonej grze, omijając bramkarza Minnesoty, Justina Klose, o zwycięstwo.

Była to trzecia próba zdobycia przez Quinnipiaca tytułu mistrza kraju po przegranej w 2013 i 2016 roku.

„Staram się nie płakać. To takie dumne. To niesamowite” – powiedział trener Bobcats, Rand Pecknold. „Wspaniały zespół. Wspaniała kultura. Tego, co zrobiliśmy dla Uniwersytetu Quinnipiac, nie da się wycenić. Mamy świra”.

Golden Gophers byli drużyną nr 1 w kraju, kiedy ich skład składał się z graczy powołanych do NHL. Starali się o swój pierwszy krajowy tytuł od 2003 roku i szósty w historii programu. Minnesota była zszokowana golem Guillena, niektórzy ze złości uderzali kijami, podczas gdy inni padali na lód, wyczerpani emocjami.

Gol Quinnipiac pod koniec trzeciej tercji spowodował dogrywkę, po jednej z odważnych decyzji treningowych Pecknolda w konkursie.

Gdy Quinnipiac przegrywał 2:1, gwiazda Minnesoty, Logan Cooley, został gwizdnięty za wysokie trzymanie piłki na 4:52 przed końcem. Bobcats wywierali presję na siatkę Golden Gophers, ale nie mogli się przekonwertować. Pechnold ogłosił przerwę na żądanie i zdecydował się wycofać swojego bramkarza Yaniva Pereca na 3:28 przed końcem regulaminowego czasu gry, co dało Bobcats mocną grę 6 na 4.

Po pięciu sekundach gry w przewadze, napastnik Quinnipiac, Colin Graf, ścisnął strzał z lewej strony obok klocków Klose’a, doprowadzając do remisu 2:2 i dogrywki.

The Gophers pokonali swoich poprzednich trzech przeciwników 19-5 w prawdopodobnie najbardziej zaciętym meczu turnieju. Ale wyglądało na to, że może to być kolejna noc Gophers, kiedy objęli wczesne prowadzenie w mniej niż pięć minut po rozpoczęciu gry.

Minnesota objęła prowadzenie 1:0 po podaniu Quinnipiaca. Obrońca Jayden Lee rzucił się na krążek zza własnej siatki. Napastnik pierwszego roku, Connor Kurth, przechwycił podanie tuż za niebieską linią i ominął siatkę Bobcats, aby wypchnąć Pereza z załamania. Kurth, wybrany w drafcie Tampa Bay Lightning w 2022 roku (192. w sumie), napastnik John Mittelstadt umieścił piłkę w siatce o 14:25 pierwszej tercji.

Gophers podwyższyli prowadzenie po pięciu minutach drugiej tercji. Center Jackson Nelson wygrał pojedynek z obrońcą Brockiem Faberem, a następnie jechał przed siatką Quinnipiac. Faber wystrzelił krążek z końcowych desek. Wrócił do Nelsona, który oparł się szachowi napastnika Quinnipiaca, Jacoba Quillena, i wyprzedził Perretta o 15:36.

Bobcats ostatecznie odpowiedzieli o 12:19 drugiej tercji, zmniejszając przewagę Minnesoty o połowę. Napastnik drugiego roku, Christoph Dellier, rozpoczął grę od wślizgu do strefy Gophers. Obrońca Zach Metza wykonał znakomitą grę, utrzymując krążek w strefie Minnesoty, ostatecznie zjeżdżając po skrzydle, by znaleźć Delaire jadącego do siatki i mijającego krążek. To był trzeci gol Deliera w turnieju.

W trzeciej tercji Bobcats odważnie starali się pokonać Minnesotę 26-6 celnymi strzałami. W końcu pokonali rzut karny na Cooleya na 4:52 przed końcem, co doprowadziło do gola Grafa, który zremisował mecz na 2-2.

Mecz o tytuł to pojedynek między drużyną zbudowaną na play-offy w Quinnipiac a drużyną z perspektywami NHL w Minnesocie. Dominujący skład The Gophers obejmował Cooleya, który zeszłego lata został wybrany w drafcie jako trzeci przez Arizona Coyotes; Matthew Niese , leworęczny, który zajął 57. miejsce przez Toronto Maple Leafs w 2021 roku; i prawy Jimmy Snagerud, który zeszłego lata zajął 23. miejsce w klasyfikacji generalnej przez St. Louis Blues.

Faber został wybrany w drafcie przez Los Angeles Kings, którzy wymienili go do Minnesoty Wild w zeszłym sezonie poza sezonem. Obrońcy Jackson Lacombe (Anaheim Ducks), Ryan Johnson (Buffalo Sabres) i Ryan Chesley (Washington Capitals) byli jednymi z drafterów NHL w Gophers.

Ale w końcu Quinnipiac walczył o tytuł mistrza kraju, tworząc historię szkoły.