Proponowane zmiany w prawie o radiofonii i telewizji zagrażają wolności prasy w Indonezji

Prezydent Indonezji Joko Widodo

Prezydent Indonezji Joko Widodo wita prawodawców w budynkach parlamentu w Dżakarcie, 16 sierpnia 2023 r. Jak wynika z doniesień prasowych powołujących się na projekt, który wyciekł, proponowane zmiany w krajowym prawie nadawczym ograniczą dziennikarstwo śledcze i treści LGBTQ. (Fot.: AFP/Willy Kurniawan)

BANGKOK, 29 maja 2024 r. — Proponowane zmiany w indonezyjskiej ustawie o radiofonii i telewizji stanowią wyraźne i aktualne zagrożenie dla wolności prasy i należy je natychmiast usunąć, aby utrzymać i chronić demokrację, stwierdził w środę Komitet Ochrony Dziennikarzy.

Wiele kroków Naciskać raporty Powołując się na wyciekający projekt ustawy o radiofonii i telewizji, elektroniczne i telewizyjne transmisje „ekskluzywnego dziennikarstwa śledczego” miałyby zostać uregulowane w ramach proponowanych zmian, które są obecnie przedmiotem debaty w Izbie Reprezentantów.

Jak podaje Reuters, projekt ustawy, który obejmuje także zakaz nadawania treści LGBTQ, nie zawiera szczegółowych informacji na temat sposobu wdrożenia proponowanego zakazu reportaży śledczych. zgłoszone, powołując się na projekt, który wyciekł. Jak wynika z raportu Reuters, prawodawcy zasiadający w Komisji 1, komisji Izby nadzorującej projekt ustawy, stwierdzili, że poprawki mają charakter wstępny i mogą jeszcze ulec zmianie.

„Indonezyjscy prawodawcy powinni natychmiast porzucić swoje błędne poprawki do prawa nadawczego dotyczące zakłóceń” – powiedział Shawn Crispin, starszy korespondent CPJ w Azji Południowo-Wschodniej. „Demokracja w Indonezji działa właśnie dlatego, że dziennikarze mogą swobodnie prowadzić dochodzenia i zgłaszać swoje ustalenia. Wszelkie zmiany w prawie nadawczym muszą chronić wolność prasy.

zmiany Ustawa o radiofonii i telewizji z 2002 r Jak podaje Reuters, ustawa była po raz pierwszy omawiana przez prawodawców w 2020 r., zakładając, że będzie wymagać aktualizacji. Jeśli zostaną przyjęte, proponowane zmiany będą miały zastosowanie do wszystkich treści nadawanych w kraju, w tym platform do transmisji strumieniowej online, wynika z raportu Reuters.

Znowelizowana ustawa mogłaby zostać uchwalona na początku września Doniesienia prasowe. Zaplanowana na środę w Izbie Reprezentantów debata nad projektem ustawy została przełożona na wniosek partii Gerindra Tempo. Raport powiedział.

READ  Coles, Snap, Pelodon i wiele innych

Indonezyjska demokracja stoi przed nowymi wyzwaniami w związku z przemianą od ustępującego prezydenta Joko Widodo do prezydenta-elekta Prabowo Subianto, byłego żołnierza. Związane z łamaniem praww tym zniknięcie działaczy pod koniec lat 90. Prabowo jest różnorodne odrzucony I Zgoda Nierozwiązane zarzuty.

Krytyków proponowanych zmian cytował „South China Morning Post”. Raport Zarówno Widodo, jak i Prabowo mają zachęty do ograniczania możliwości mediów w zakresie badania ich przeszłych działań.

Izba Reprezentantów Indonezji i Biuro Wykonawcze Prezydenta nie odpowiedziały natychmiast na prośbę CPJ przesłaną pocztą elektroniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *