Prezydent Joko Widodo (Jokowi) zainaugurował w środę porty Wani i Pantolon w zatoce Balu w dystrykcie Tongala, które zostały odbudowane po trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziły środkowy Sulawesi w 2018 roku.
„Porty zostały zniszczone, ale dzięki nieustannym wysiłkom wszystkich jesteśmy w stanie otworzyć dwa zrekonstruowane i zrekonstruowane porty w rejonie Zatoki Balu, a mianowicie Port Wani i Port Pantolon” – zauważył w Tongali.
Jokowi podkreślił ważną rolę, jaką odgrywa sektor morski i porty w indonezyjskiej gospodarce.
Katastrofy, które miały miejsce w 2018 r. wokół Balu, zniszczyły pobliskie porty, zakłócając przepływ towarów i ludzi.
W odpowiedzi rząd wydał Instrukcję Prezydenta nr 10 z 2018 r. w sprawie przyspieszenia rehabilitacji i odbudowy po katastrofie w środkowym Sulawesi i jego okolicach.
„Azjatycki Bank Rozwoju zapewnił fundusz o wartości 233 miliardów rupii (14,7 miliona dolarów) na przeprowadzenie tej odbudowy, której celem jest przywrócenie funkcjonowania portów dotkniętych trzęsieniem ziemi i tsunami” – zauważył.
Prezydent ujawnił ponadto, że prowadzone są prace rehabilitacyjne i rekonstrukcyjne mające na celu poprawę wydajności portów w nadziei na wzmocnienie połączeń regionalnych i pobudzenie działalności gospodarczej w prowincji.
W porcie Wani inwestycja obejmuje molo o długości 150 metrów, estakadę o długości 28 metrów, biurowiec, rządowy garaż dla statków i meczet. Obecnie port może obsłużyć 82 tys. ton ładunków rocznie i przyjąć sześć tysięcy ton nośności (DWT) statków.
Tymczasem prace w porcie Pantoloan obejmują dobudowę estakady o długości 93 metrów i pomostu o długości 169 metrów, rozbudowę nadbudówki pirsu i przebudowę siedziby władz portu.
Port w Pantoloan jest w stanie obsłużyć 160 000 dwudziestostopowych kontenerów równoważnych rocznie i pomieścić 30 000 statków DWT.
Prezydent Jokowi zainaugurował obydwa odnowione i zrekonstruowane porty, naciskając dźwignię statku i podpisując napis.
28 września 2018 r. w kilka części środkowego Sulawesi nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera, w wyniku którego zginęło 4340 osób.
Po trzęsieniu nastąpiło 7-metrowe tsunami, które uszkodziło tysiące domów i firm w Balu, stolicy prowincji, dystryktach Tongala i Mamuju, podała Agencja Meteorologiczna, Klimatyczna i Geofizyczna (BMKG).
Powiązane wiadomości: Fale tsunami nawiedziły część środkowego Sulawesi: BNPB
Powiązane wiadomości: Bank Światowy przyznaje pięć milionów dolarów na odbudowę trzęsienia ziemi w Sulawesi
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.