Tempo.co, Bandung – Poziom alarmowy dla góry Ibu w zachodniej części regencji Halmahera w Północnych Malukach został podniesiony do poziomu IV lub Awas, najwyższego od 16 maja dzisiaj, w następstwie erupcji, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch dni. Zostało to potwierdzone przez Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Katastrof Geologicznych (PVMPG) Agencji Geologicznej.
„Mieszkańcom w pobliżu góry Ibu oraz gościom i turystom zaleca się unikanie wspinania się na górę Ibu lub zbliżania się do niej w promieniu czterech do siedmiu kilometrów od szczytu” – powiedział w dzisiejszym oświadczeniu szef Agencji Geologicznej Muhammad Wafid. .
Osoby znajdujące się w pobliżu góry Ibu proszone są o ostrożność w związku z możliwością wypływu lawy z rzek wypływających ze szczytu, szczególnie podczas deszczu. Zachęcamy również ludzi do noszenia osłon nosa i ust oraz ochrony oczu podczas opadania popiołu.
Aktywność wulkaniczna góry Ibu rośnie od połowy kwietnia. 8 maja wulkan wyrzucił szarą kolumnę na dwa kilometry w niebo. Podczas eksplozji zaobserwowano płomienie, błyskawice i ryk.
„Wysokość kolumny erupcyjnej wzrasta do 5000 metrów nad kraterem na szczycie. Świecący strumień lawy osiąga obwód około 1,5 km od krawędzi krateru” – wyjaśnił Wafit.
W ciągu ostatnich dwóch dni erupcja wyrzuciła w niebo 5 kilometrów popiołu o 13:54 czasu lokalnego w środę i o 09:58 czasu lokalnego w czwartek.
Służba Geologiczna rejestruje historię erupcji Ibu od 1911 r., a od 1998 r. do chwili obecnej wulkan wybucha w krótkim okresie jednego roku. Wulkan utworzył w kraterze kopułę wulkaniczną, która w dalszym ciągu wyrasta poza ściany krateru, często powodując lawiny wulkaniczne na północy i północnym zachodzie.
Ahmad Fikri (współpracownik)
Wybór redaktora: Indonezja blokuje pomoc Izraelczyków dla Gazy
Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News