Powolna budowa i opóźnienia w zakupie gruntów utrudniają realizację nowego planu inwestycyjnego prezydenta Indonezji – BenarNews

Prezydent Indonezji Joko „Jokowi” Widodo ma nadzieję, że w przyszłym roku opuści urząd z trwałym dziedzictwem – nową zieloną stolicą na wyspie Borneo, którą planuje otworzyć w sierpniu 2024 r., zbiegając się z Dniem Niepodległości.

Jednak budowa niektórych kluczowych budynków, które powinny być gotowe do tego czasu, jest ukończona jedynie w 21–25%, ponieważ planowany kapitał boryka się z problemami związanymi z zakupem gruntów i brakiem funduszy, ponieważ inwestorzy zagraniczni stoją w obliczu projektu o niepewnych stopach zwrotu – twierdzą analitycy. .

Jokowi wyraził nadzieję, że przeprowadzka do nowej stolicy, Nusantary, będzie mogła rozpocząć się przed końcem jego kadencji w październiku 2024 r.

„W przyszłym roku, jeśli Bóg pozwoli [the Independence Day ceremony] będzie w nowej stolicy” – powiedział Jokowi reporterom 17 sierpnia w Pałacu Prezydenckim w Dżakarcie.

Urzędnicy twierdzą, że budowa pałacu i biura prezydenckiego, kompleksu parlamentu i niektórych budynków ministerialnych zostanie do tego czasu ukończona, ale analitycy są sceptyczni.

W zeszłym miesiącu lokalne media podały, powołując się na urzędników Ministerstwa Robót Publicznych, że Pałac Prezydencki i Kancelaria Prezydenta w nowej stolicy są ukończone w 25%. Główna część Nusantary.

BenarNews wielokrotnie kontaktował się z urzędnikami władz stolicy kraju Nusantara, których zadaniem jest planowanie i budowa nowej stolicy, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

Jokowi stwierdził, że przeniesienie stolicy jest konieczne, ponieważ Dżakarta stoi przed wyzwaniami, takimi jak poważne korki, zanieczyszczenie powietrza, częste powodzie i trzęsienia ziemi, a także nadmierny pobór wód gruntowych.

Dżakarta liczy ponad 10 milionów ludzi i ma największą gęstość zaludnienia na świecie.

ID-capital-3.jpg
Planowana nowa stolica Indonezji, Titik Nol Nusantara (Ground Zero Nusantara), Sepaku, Benajam Pasar Utara, Wschodni Kalimantan, Indonezja, sierpień. 14.2022. [Adek Berry/AP]

Agus Pambagio, analityk polityki publicznej z Dżakarty, powiedział, że rząd ma trudności z przyciągnięciem zagranicznych inwestorów do nowego projektu inwestycyjnego, ponieważ chce zobaczyć konkretne rezultaty w budowie, liczbę przeniesionych tam urzędników państwowych i zaangażowanie następcy Jokowi.

READ  Minister prosi o zachowanie czujności w przypadku pożarów lasów i gruntów

„Co teraz zbudują inwestorzy? Domy, ale wciąż żadnych ludzi. Nie ma gwarancji. Zaczną budować tylko wtedy, gdy będą wiedzieć, kiedy odzyskają pieniądze” – powiedział Benarnews.

Indonezja pójdzie do urn w lutym przyszłego roku, a Jokowi opuści urząd w październiku 2024 r., osiem miesięcy po drugiej kadencji – ze względu na ograniczenia kadencji.

Ministerstwo Reform Administracyjnych podało, że do lipca 2024 r. do Nusantary przeniesie się 1800 urzędników służby cywilnej. Instytut Planowania Rozwoju Narodowego przewiduje, że do 2045 roku nową stolicę będzie zamieszkiwało 1,9 miliona mieszkańców, czyli 10 razy więcej niż obecnie.

Populacja Nusantary jest ważnym czynnikiem dla inwestorów, ponieważ będzie miała wpływ na działalność gospodarczą obszaru, powiedział Tauhid Ahmad, dyrektor wykonawczy think tanku Instytut Rozwoju Gospodarczego i Finansowego w Dżakarcie.

„Jeśli pojedzie tam 50 000 osób, będzie to stosunkowo niewielka liczba. Naturalnie sektor prywatny nadal będzie czekać” – powiedział Benarnews.

W rezultacie projekt nie ma ani jednego inwestora zagranicznego.

Japoński gigant technologiczny Softbank wycofał się z planu inwestycji w projekt w marcu 2022 roku. W grudniu minister inwestycji Bahlil Lahadalia powiedział, że firma wycofała się, ponieważ rząd Indonezji uznał jej propozycję za nieuczciwą.

Jokowi osobiście przedstawiał program biznesmenom podczas swoich tegorocznych podróży do Chin, Singapuru i Niemiec, ale nie zapewnił sobie żadnych znaczących kontraktów.

Zastępca Komisji ds. Finansów i Inwestycji Narodowej Komisji Kapitałowej Nusantara, Agung Wigaksono, powiedział, że siedem lokalnych firm – w tym dwie będące własnością państwa – zobowiązało się do inwestycji w nowym mieście.

Należą do nich państwowy koncern energetyczny Pertamina, deweloperzy, międzynarodowa szkoła i sieć hoteli.

Podczas styczniowej wizyty w Dżakarcie premier Malezji Anwar Ibrahim powiedział, że potencjalna inwestycja 10 malezyjskich firm w Nusantara jest warta 1,66 miliarda ringgitów (379 milionów dolarów).

READ  Naukowcy z BRIN badają różnorodność biologiczną w Rowie Jawajskim
ID-capital-pic-2.JPG
Ciężarówki widać we wsi w pobliżu planowanej nowej stolicy, znanej jako Stolica Narodowa Nusantara, w Sepaku, prowincja Kalimantan Wschodni w Indonezji, 8 marca 2023 r. [Willy Kurniawan/Reuters]

Wykonalność planu finansowego

Do opóźnień w Nusantarze przyczyniają się problemy z zakupem gruntów.

Oczekuje się, że nowa stolica zajmie powierzchnię 56 000 hektarów (138 000 akrów), ale 6500 hektarów (16 061 akrów) znajduje się pod kontrolą sektora prywatnego, powiedział Tauhid.

Budżet rządu na zakup gruntów w samej Nusantarze w 2023 roku wynosi około 55 milionów dolarów, ale może to nie wystarczyć ze względu na rosnące ceny gruntów w okolicy – ​​dodał.

„Myślę, że to będzie problem” – powiedział BenarNews.

Tauhid zakwestionował także wykonalność systemu finansowania projektu.

Szacunkowy koszt projektu to 33 miliardy dolarów, z czego 20% pochodzi z budżetu federalnego, a pozostała część pochodzi od przedsiębiorstw państwowych, samorządów lokalnych, partnerstw publiczno-prywatnych i inwestorów prywatnych.

Tawhid powiedział, że rząd planuje wydać 5,8 miliarda dolarów z budżetu państwa w ciągu 25 lat, czyli do 2045 roku, ale do 2024 roku zapewnia już 3,2 miliarda dolarów.

„Za 10 lat środków z budżetu państwa nie będzie dużo. Czy rząd może spełnić swoją obietnicę?” powiedział.

Ceremonia zaprzysiężenia Nusantary może odbyć się następnego Dnia Niepodległości, 17 sierpnia 2024 r., ale obszar ten nie będzie nadawał się do zamieszkania, powiedział w maju ekspert ds. planowania urbanistycznego Uniwersytetu Trishakti, Nirwono Joga, dziennikowi The Jakarta Post.

„Jeśli zostanie uznane za miasto, oczywiście nie będzie gotowe [by 2024], niech coś żyje; Do tego jeszcze bardzo daleko” – powiedział Nirwono.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *