Powodzie w Kentucky zabijają co najmniej 28 osób – „wszystko zniknęło”

31 lipca (Reuters) – Co najmniej 28 osób, w tym czworo dzieci, zginęło w gwałtownych powodziach wywołanych ulewnymi deszczami we wschodnim Kentucky, powiedział w niedzielę gubernator Andy Beshear.

Niektóre domy w najbardziej dotkniętych obszarach zostały zmyte po dniach ulewnych deszczy, które Beshear opisał jako najgorsze w historii stanu. Ekipy ratownicze kierowały motorówkami przez tereny mieszkalne i komercyjne w poszukiwaniu ofiar.

„Wszystko przepadło. Wszystko przepadło. Zniknęło całe biuro” – powiedziała w telewizji WCHS Rachel Patton, jedna z ofiar powodzi. Domy wokół niej były do ​​połowy zanurzone w wodzie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Musieliśmy wypłynąć i było zimno. To było nad moją głową, tak. Straszne”.

Urzędnicy ostrzegają, że liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć z powodu ulewnych deszczy, które utrudniają akcje ratunkowe. National Weather Service przewidział kilka rund deszczu i burz do wtorku, a do poniedziałku rano w południowym i wschodnim stanie Kentucky obowiązuje błyskawiczna obserwacja powodzi.

„Jesteśmy skoncentrowani na zaspokajaniu doraźnych potrzeb żywności, wody i schronienia dla tysięcy innych mieszkańców Kentuckian wysiedlonych przez tę niszczycielską powódź” – powiedział Beshear w oświadczeniu.

Beshear, który ogłosił stan wyjątkowy z powodu powodzi, powiedział wcześniej NBC, że urzędnicy będą „znaleźć ciała przez tygodnie”, gdy ratownicy przeniosą się do bardziej odległych obszarów.

Powódź jest drugą poważną katastrofą krajową, jaka dotknęła Kentucky w ciągu siedmiu miesięcy, po tornadach, które w grudniu zabiły prawie 80 osób w zachodniej części stanu. Czytaj więcej

Prezydent Joe Biden ogłosił w piątek poważną katastrofę w Kentucky, pozwalając na przeznaczenie funduszy federalnych dla stanu. Poszkodowani mieszkańcy mogą ubiegać się o pomoc w przypadku katastrofy do Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA), podało biuro Besheara.

READ  18 akrów w South Patina uwolniono od ingerencji

Według PowerOutage.US do niedzielnego popołudnia zgłoszono ponad 14 000 przerw w dostawie prądu, co spowodowało rozległe uszkodzenia linii energetycznych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Kanishka Singh i Rami Ayyub donoszą w Waszyngtonie; Montaż przez Hugh Lawsona, Lisę Schumacher i Sandrę Maler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *