Największa w Chinach fabryka iPhone’ów Foxconn wstrząsnęła nowymi niepokojami pracowników

  • Zdjęcia w Internecie pokazują setki protestujących pracowników
  • Pałkami wybijali kamery monitoringu i okna
  • Pracownicy narzekają na opóźnienia w wypłatach i brak żywności

Szanghaj/Tajpej, listopad. 23 (Reuters) – Setki pracowników Foxconn strajkowało. (2317.TW) We flagowej fabryce iPhone’a w Chinach do mediów społecznościowych przesłano materiał filmowy przedstawiający ludzi wybijających okna i kamery monitoringu.

Rzadkie sceny otwartego sprzeciwu w Chinach sygnalizowały narastające niepokoje w ogromnej fabryce w mieście Zhengzhou, niebezpieczne narastanie frustracji z powodu bardzo surowych przepisów dotyczących COVID w tym kraju i nieefektywnego radzenia sobie z sytuacją. Największy na świecie producent kontraktowy.

Wyzwalaczem protestów, które rozpoczęły się wcześnie w środę rano, wydawał się być plan opóźnienia wypłat premii, jak powiedziało kilku protestujących w transmisjach na żywo. Reuters nie mógł od razu zweryfikować filmów.

„Dajcie nam naszą pensję!” Zgodnie z nagraniem wideo, skandujący robotnicy byli otoczeni przez mężczyzn w pełnych kombinezonach ochronnych, z których niektórzy nosili pałki. Inne nagrania pokazały użycie gazu łzawiącego i pracowników usuwających pojedyncze barykady.

Niezadowolenie z surowych zasad kwarantanny, niezdolność firmy do wyeliminowania tragicznych warunków, w tym epidemii i niedoborów żywności, doprowadziło do opuszczenia przez pracowników terenów fabrycznych w Apple Inc. (AAPL.O) Pod koniec października dostawca narzucił tak zwany system zamkniętej pętli w największej na świecie fabryce iPhone’ów.

W ramach operacji w obiegu zamkniętym pracownicy żyją i pracują w izolacji od szerszego świata.

Byli pracownicy szacują, że tysiące opuściły teren fabryki. Przed zamieszkami fabryka w Zhengzhou zatrudniała około 200 000 osób. Foxconn musiał oferować premie i wyższe pensje, aby zatrzymać pracowników i przyciągnąć więcej pracowników.

Na filmach pracownicy skarżyli się, że nigdy nie byli pewni, czy dostaną jedzenie podczas kwarantanny lub że nie było wystarczającej liczby kontroli, aby powstrzymać epidemie.

„Foxconn nigdy nie traktuje ludzi jak ludzi” – powiedział jeden z nich.

Dwa źródła zaznajomione z tą sprawą podały, że w kampusie Zhengzhou odbyły się protesty, ale odmówiły podania dalszych szczegółów. Odmówili identyfikacji, ponieważ nie byli upoważnieni do rozmowy z mediami.

Foxconn i Apple nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

„Teraz jest jasne, że produkcja w zamkniętym obiegu w Foxconn tylko pomaga zapobiegać zarażeniu miasta, ale nic (jeśli nie pogarsza sytuacji) dla pracowników w fabryce”, powiedział Aidan Chau z China Labor Bulletin firmy Hong. Grupa rzeczników Kanga powiedziała w e-mailu.

Od środowego popołudnia większość nagrań z Guisho, serwisu społecznościowego, na którym Reuters przejrzał kilka filmów, została usunięta. Kwaisho nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Zdjęcia protestacyjne pojawiają się w czasie, gdy inwestorzy martwią się rosnącymi problemami z globalnym łańcuchem dostaw w ramach chińskiej polityki zero-covid, której celem jest stłumienie każdej epidemii.

Zakazy i niezadowolenie wpłynęły na produkcję. Reuters poinformował w zeszłym miesiącu, że produkcja iPhone’a w fabryce w Zhengzhou może spaść nawet o 30% w listopadzie z powodu ograniczeń Covid. Czytaj więcej

Foxconn jest największym producentem iPhone’ów Apple’a, odpowiada za 70% dostaw iPhone’ów na całym świecie. Większość swoich telefonów produkuje w fabryce w Zhengzhou, chociaż ma inne mniejsze zakłady produkcyjne w Indiach i południowych Chinach.

Akcje Foxconn, formalnie znanej jako Hon Hai Precision Industry Co Ltd, są w posiadaniu od czasu zamieszek, które pojawiły się pod koniec października.

Reportaż Brendy Ko i Beijing Newsroom; Dodatkowe raporty Davida Kirtona w Shenzhen, Yimo Lee i Yu Lun Tian w Taipei; Ann Marie Rowntree; Montaż przez Edwinę Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *