Ponad 300 Rohingjów uwięzionych na indonezyjskich plażach – gazeta

Banda Aceh: W niedzielę ponad 300 uchodźców Rohingya, głównie kobiet i dzieci, utknęło na morzu u wybrzeży zachodniej Indonezji, co stanowi ostatnią falę największej fali od 2015 roku.

Grupa 180 uchodźców z prześladowanej mniejszości birmańskiej przybyła łodzią na plażę w regencji Bt w prowincji Aceh.

Inna łódź przewożąca 135 uchodźców dotarła na ląd w sąsiedniej regencji Aceh Besar po tym, jak dryfowała na morzu przez ponad miesiąc.

„Byliśmy na morzu prawie miesiąc i 15 dni. […] Wyjechaliśmy 1 listopada” – powiedział 24-letni uchodźca Mohammad Shohibul Islam.

Uchodźcy gromadzili się w ogrodzie obok brzegu i pili wodę dostarczoną przez tamtejszych ludzi. Niektórzy kładli się na ziemi i próbowali odpocząć po podróży.

Jak zauważył dziennikarz, policja znalazła stosy kart uchodźców ONZ w kartonowym pudełku przyniesionym przez uchodźców.

„Zauważyliśmy, że niektórzy z tych uchodźców mają karty uchodźców. Niech więc zostaną najpierw ponownie zarejestrowani przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Międzynarodową Organizację ds. Migracji. [before we act further]– powiedział przez telefon szef lokalnej policji Roly Uisa Awe.

W 2017 r. wojsko Birmy było celem represji dokonanych przez wojsko Birmy, w większości muzułmańskich Rohingjów, co jest przedmiotem dochodzenia ONZ w sprawie ludobójstwa.

Około miliona uciekło do Bangladeszu, a stamtąd co roku tysiące ryzykują życie w długich i kosztownych podróżach morskich, aby dotrzeć do Malezji lub Indonezji.

Władze przetrzymywały uchodźców na brzegu, na którym wylądowali, z matkami tulącymi dzieci, niektóre z nich były nagie.

Władze lokalne w PT oświadczyły wcześniej, że nie będą odpowiedzialne za zapewnienie uchodźcom namiotów ani innych podstawowych potrzeb.

Powiedzieli, że „nie poniosą żadnych kosztów” i że nie ma dostępnego zakwaterowania.

Opublikowano 11 grudnia 2023 r. o świcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *