KABUL, 27 września (Reuters) – Talibowie podpisali wstępną umowę z Rosją na dostawy do Afganistanu benzyny, oleju napędowego, gazu i pszenicy – powiedział agencji Reutera tymczasowy minister handlu i przemysłu Afganistanu Haji Nooruddin Aziz.
Asyż powiedział, że jego ministerstwo pracuje nad dywersyfikacją swoich partnerów handlowych i że Rosja udzieliła administracji talibskiej zniżki w stosunku do średnich światowych cen towarów.
Posunięcie to pomoże złagodzić izolację ruchu islamistycznego, który skutecznie odciął się od systemu Banku Światowego od czasu powrotu talibów do władzy rok temu.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Żaden kraj formalnie nie uznaje grupy, która przez 20 lat walczyła z siłami zachodnimi i ich lokalnymi afgańskimi sojusznikami przed wejściem do Kabulu, gdy wojska amerykańskie się wycofały.
Zachodni dyplomaci powiedzieli, że grupa musi zmienić kurs w zakresie praw człowieka, zwłaszcza kobiet, i zademonstrować zerwanie więzi z międzynarodowymi grupami bojowników w celu uzyskania formalnego uznania.
Rosja oficjalnie nie uznaje rządu talibów, ale Moskwa gościła przywódców ruchu przed upadkiem Kabulu, a jej ambasada jest jedną z nielicznych otwartych w afgańskiej stolicy.
Powiedział, że umowa obejmuje dostawę do Rosji miliona ton benzyny, miliona ton oleju napędowego, 500 000 ton skroplonego gazu (LPG) i dwa miliony ton pszenicy rocznie.
Rosyjskie ministerstwa energetyki i rolnictwa nie odpowiedziały od razu na prośby o komentarz w sprawie umowy. Biuro Aleksandra Nowaka, rosyjskiego wicepremiera odpowiedzialnego za sektor naftowo-gazowy, również nie zareagowało od razu.
Azizi powiedział, że umowa będzie obowiązywać przez nieokreślony okres próbny, po którym obie strony podpiszą długoterminową umowę, jeśli będą zadowolone z porozumienia.
Odmówił podania szczegółów dotyczących cen lub metod płatności, ale powiedział, że Rosja zgodziła się oferować rynkom światowym zniżki na towary dostarczane do Afganistanu transportem drogowym i kolejowym.
Transakcja została sfinalizowana po tygodniach rozmów w Moskwie przez afgański zespół techniczny, nawet po wizycie w Asyżu w zeszłym miesiącu.
Gospodarka w kryzysie
Odkąd talibowie odzyskali władzę, Afganistan pogrążył się w kryzysie gospodarczym, który ograniczył pomoc rozwojową, na której opiera się kraj, i w dużej mierze sparaliżował sektor bankowy sankcjami.
Umowa handlowa będzie prawdopodobnie bacznie obserwowana przez Stany Zjednoczone, których urzędnicy nadal negocjują z talibami plany dotyczące systemu bankowego tego kraju.
Waszyngton ogłosił utworzenie szwajcarskiego funduszu powierniczego dla niektórych rezerw afgańskiego banku centralnego w Stanach Zjednoczonych. Talibowie zażądali uwolnienia całej kwoty około 7 miliardów dolarów i powiedzieli, że środki powinny być wykorzystane na operacje banku centralnego.
Asyż powiedział, że międzynarodowe dane pokazują, że większość Afgańczyków żyje poniżej granicy ubóstwa, a jego biuro działa na rzecz wspierania handlu i gospodarki na arenie międzynarodowej.
„Afgańczycy są w pilnej potrzebie” – powiedział. „Cokolwiek robimy, robimy to w interesie narodu i w interesie ludzi”.
Powiedział, że Afganistan otrzymał również trochę gazu i ropy z Iranu i Turkmenistanu i ma silne powiązania handlowe z Pakistanem, ale chce dywersyfikacji.
„Kraj… nie powinien być zależny od jednego kraju, powinny istnieć alternatywy” – powiedział.
Grupa Siedmiu (G7) szuka sposobów na ograniczenie dochodów Rosji z eksportu ropy po lutowej inwazji na Ukrainę.
Moskwie udało się utrzymać przychody dzięki zwiększonej sprzedaży ropy naftowej do Azji, w szczególności do Chin i Indii. Unia Europejska wprowadzi zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej 5 grudnia, a rosyjskich produktów naftowych 5 lutego.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Sprawozdania Charlotte Greenfield i Mohammada Yunusa Yawara; Montaż przez Mike’a Collett-White i Jane Merriman
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.