Pocisk północnokoreański po raz pierwszy ląduje na wodach Korei Południowej


Seul, Korea Południowa
CNN

Korea Północna Przedstawiciele Korei Południowej powiedzieli w środę, że wystrzelili co najmniej 10 pocisków na wschód i zachód od Półwyspu Koreańskiego, w tym jeden, który wylądował w pobliżu wód Korei Południowej po raz pierwszy od rozpadu w 1945 roku.

Połączony szef sztabu (JCS) w Seulu poinformował, że pocisk balistyczny krótkiego zasięgu wylądował na wodach międzynarodowych 167 kilometrów (104 mil) na północny zachód od południowokoreańskiej wyspy Ulyeong, około 26 kilometrów na południe od północnej linii granicznej (NLL). Korea Północna nie uznaje koreańskiej granicy morskiej.

Przedstawiciel obrony Korei Południowej powiedział, że pociski wpadły do ​​Morza Żółtego, znanego jako Zachodnie Morze Korei, na zachód od półwyspu i do Morza Japońskiego, znanego jako Morze Wschodnie, na wschodzie.

Ostrzeżenie o nalocie Wyspa Ulleung, położona 120 kilometrów na wschód od półwyspu, została wyrzucona w środę około godziny 14.00 czasu lokalnego. Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol powiedział, że test Korei Północnej jest „skuteczną ingerencją terytorialną”.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) Yoon „nakazał szybką reakcję na prowokacje Korei Północnej, aby zapłacić jasną cenę”, według biura prezydenckiego Korei Południowej.

Według danych JCS w środę rano Korea Południowa wystrzeliła trzy pociski powietrze-powietrze z myśliwców F-15K i KF-16.

JCS powiedział, że południowokoreańskie siły powietrzne celowały w wody międzynarodowe na północ od NLL, mniej więcej w tej samej odległości, w jakiej pocisk wylądował na południe od północnokoreańskiej linii rakietowej.

„Precyzyjne uderzenie naszego wojska pokazuje naszą gotowość do zdecydowanego reagowania na wszelkie północnokoreańskie prowokacje, w tym pocisk balistyczny krótkiego zasięgu, oraz naszą zdolność i gotowość do precyzyjnego namierzenia wroga” – powiedział JCS.

JCS dodał, że Korea Północna ponosi „pełną odpowiedzialność” za sytuację, która nadal prowokuje pomimo ostrzeżeń.

READ  Alabama kontra Ole Miss, TCU kontra Teksas i nie tylko

Według CNN środowa premiera była 29. w Korei Północnej w tym roku.

The Agresywne przyspieszenie Test uzbrojenia wywołał alarm w regionie, a Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia podejmują odwet poprzez wystrzelenie rakiet i wspólne ćwiczenia wojskowe.

W poniedziałek Stany Zjednoczone i Korea Południowa rozpoczęły wcześniej zaplanowane ćwiczenia wojskowe na dużą skalę o nazwie „Czujna burza”.

Według Departamentu Obrony USA w manewrach wzięło udział 240 samolotów z obu krajów i „tysiące członków służby”.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ma spotkać się w czwartek z premierem Korei Południowej Lee Jong-supem w Pentagonie.

Eksperci powiedzieli wcześniej CNN, że celowe pokazanie przez przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una arsenału tego kraju może wysłać wiadomość w czasie wzmożonego globalnego konfliktu.

W zeszłym miesiącu północnokoreańskie media państwowe złamały w tym roku sześciomiesięczną ciszę w sprawie testów rakietowych, mówiąc, że zademonstrują gotowość Pjongjangu do strzelania z taktycznej broni jądrowej do potencjalnych celów na południu.

Najnowsze testy mają miejsce po tym, jak szef straży nuklearnej ONZ ostrzegł w zeszłym tygodniu, że Pjongjang może przygotowywać się do próby nuklearnej – pierwszej od 2017 r. – ponieważ zdjęcia satelitarne wykazały aktywność w jego podziemnym poligonie jądrowym.

„Śledzimy to bardzo, bardzo uważnie. Mamy nadzieję, że tak się nie stanie, ale niestety znaki idą w innym kierunku” – powiedział w zeszły czwartek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Croci.

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, przyspieszył w tym roku testy rakietowe.

Przemawiając w środę, japoński premier Fumio Kishida powiedział dziennikarzom, że Korea Północna wystrzeliwuje pociski z „niespotykaną częstotliwością”.

Kishida wezwał również do wczesnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego ze względu na rosnące napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Wcześniej w środę japoński minister obrony Yaukazu Hamada powiedział, że Korea Północna wystrzeliła co najmniej dwa pociski i szacuje się, że oba znalazły się poza japońską wyłączną strefą ekonomiczną (WSE).

READ  Kanye porównuje się do Emmetta Tilla „linczującego” Randy'ego Ariego Emanuela

Powiedział, że w tym czasie nie było żadnych uszkodzeń samolotów ani statków, dodając, że pociski balistyczne mogły lecieć po nieregularnej trajektorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *