Pionierzy nuklearni realizują plany indonezyjskiej granicy wyspy

  • PT ThorCon Power zbliża się do budowy eksperymentalnego reaktora jądrowego na odległej wyspie w cieśninie oddzielającej wyspy Sumatra i Borneo w Indonezji.
  • Firma twierdzi, że energia elektryczna wytwarzana przez reaktor jądrowy zasilany torem może wytwarzać energię elektryczną za 3 centy za kilowatogodzinę, nie emitując przy tym żadnych gazów cieplarnianych.
  • Niektórzy obawiają się, że projekt może zagrozić delikatnym ekosystemom morskim wyspy, które do niedawna były chronione jako obszar chroniony.

Palembang, Indonezja – W lutym 1965 roku prezydent Sukarno wraz z pomocnikami i fotografem otworzył drzwi. Pierwszy eksperymentalny reaktor jądrowy w Indonezji, Trika Mark II, Bandung City. Sześć dekad później czwarty co do wielkości kraj świata nie otworzył jeszcze elektrowni jądrowej.

Jednak w trudnej cieśninie na odległej wyspie w Indonezji, mało znana firma ma nadzieję wykorzystać pionierską technologię nuklearną do zainicjowania zmian.

W marcu tego roku PT Thorgan Power Indonezja Ogłosiła, że ​​podpisała umowę z indonezyjską Agencją Regulacji Jądrowej w celu rozpoczęcia „konsultacji w zakresie bezpieczeństwa i ochrony” w ramach przygotowań do wydania licencji na 500-megawatową elektrownię jądrową na wyspie Kelasa w prowincji Bangka-Belitung.

Indonezyjska firma jest spółką zależną firmy Thorcon International z siedzibą w Singapurze, Pte. Sp. z o.o. Projekt reaktora firmy jest powiększoną wersją reaktora ze stopioną solą, który przeszedł eksperyment w latach 60. XX wieku w Oak Ridge National Laboratory w amerykańskim stanie Tennessee. ThorCon twierdzi, że energia elektryczna wyprodukowana w ramach zrealizowanego projektu kosztowałaby 3 centy za kilowatogodzinę (wytwarzanie węgla w Indonezji w 2021 r. kosztowałoby ponad 4 centy za kilowatogodzinę).

Jeśli obiekt na wyspie Gelasa zostanie zbudowany, elektrownia ThorCon mogłaby zdywersyfikować sieć indonezyjską dzięki nowej technologii energetycznej – w 2022 roku Indonezja podniosła swoje zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 31,8% do 2030 roku.

„Ta umowa konsultacyjna jest ważnym kamieniem milowym, wskazującym, że rząd Indonezji poważnie podchodzi do zapewnienia skutecznych regulacji niezbędnych do udzielania licencji na energię jądrową w sposób terminowy i opłacalny” – powiedział ThorCon w oświadczeniu.

READ  Epidemia Govt-19 naciska na niższy poziom, aby odnotować wzrost populacji USA

Jednak ekolodzy i badacze z Bangka-Belitung obawiają się, że rozwój może wywołać nowe wyzwania środowiskowe w regionie Indonezji, który był niszczony przez wydobycie cyny przez ponad dwie dekady.

„Moja hipoteza jest taka, że ​​węgiel jest uwalniany z oceanu” – powiedział M., który bada biologię morską na Uniwersytecie Banga Belitung. — powiedział Rissa Muftiadi.

Wyspa Kelasa w prowincji Bangka-Belitung, gdzie planowana jest elektrownia jądrowa. Mngabay dla Indonezji. Film Risky Ramy.

Teoria atomowa

Tor był rozwijany jako źródło energii od początków cywilnej inżynierii jądrowej w latach pięćdziesiątych XX wieku. Chociaż paliwo jądrowe, takie jak pluton i uran, jest rzadkie, tor jest pierwiastkiem występującym w skorupie ziemskiej — i powszechnym produktem ubocznym niechlujnych operacji wydobywczych w Indonezji.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej „Tor występuje w przyrodzie trzy razy częściej niż uran”. Raport z 2005 r. dotyczący toru.

Zwolennicy energii pochodzącej z toru wymieniają szereg zalet, od mniej niebezpiecznych odpadów po zmniejszoną wydajność toru w broni jądrowej.

Rozwój energetyki jądrowej w Indonezji rozpoczął się w 1954 r., kiedy Sukarno, pierwszy prezydent kraju po uzyskaniu niepodległości, utworzył Państwową Komisję Badania Promieniotwórczości.

W ciągu następnej dekady miała miejsce seria stopniowych ulepszeń, w tym odsłonięcie Triga Mark II przez Sukarno w 1965 r. I budowa reaktora badawczego w Serpong w prowincji Banten w 1987 r.

Argumenty przemawiające za energetyką jądrową w Indonezji obejmują możliwości dywersyfikacji sieci oraz badań i rozwoju.

Djali Ahimsa, szef Narodowej Agencji Energii Atomowej, naukowiec, który nadzorował rozwój TRIGA Mark II, pod koniec lat 80. napisał artykuł biznesowy, w którym stwierdził: „Dotychczasowe badania ekonomiczne sugerują, że energia jądrowa może być częścią energii jądrowej Indonezji do końca tego stulecia”.

Ponad dwie dekady nowego stulecia indonezyjskiej sieci elektroenergetycznej opartej na węglu nie ma energii jądrowej, ale inżynierowie ThorCon pozostają optymistami.

W 2021 roku Thorcon zatrudnił wykonawcę inżynieryjnego do budowy elektrowni o mocy 500 MW w Indonezji, aw lutym 2022 roku firma podpisała protokół ustaleń z indonezyjskim Narodowym Instytutem Badań i Innowacji w celu opracowania technologii reaktorów.

READ  Heru Budi twierdzi, że zanieczyszczenie powietrza i natężenie ruchu w Dżakarcie mogą różnić się od sytuacji w stolicy

Jednak niektórzy w Indonezji wątpią, czy plan może być postrzegany jako problem.

„Na całym świecie elektrownie torowe nigdy nie działały na skalę komercyjną” – powiedział Eko Bagus Sholihin, naukowiec z Islamskiego Uniwersytetu Radan Fatah i autor książki o środowisku Bangka-Belitung.

Zdjęcie reaktora ze stopioną solą w Oak Ridge National Laboratory przed zakończeniem badań nad energią toru. Zdjęcie dzięki uprzejmości Oak Ridge.

Sztywna rozmowa

Wyspa Kelasa znajduje się w Cieśninie Caspara, zdradzieckim zbiorniku wodnym nazwanym na cześć hiszpańskiego kapitana, który przepłynął przez cieśninę w 1724 roku w drodze na Filipiny. Dziś mała wyspa Kelasa, mająca zaledwie 3 kilometry (1,9 mil) średnicy, jest znana nielicznym, z wyjątkiem indonezyjskiej elektrowni jądrowej.

Stopniowy postęp w budowie pierwszej indonezyjskiej elektrowni jądrowej na Kelasie niepokoi niektórych naukowców i ekologów, którzy twierdzą, że wartość ochrony wyspy jest zagrożona.

Ekolodzy i badacze z Bangka-Belitung ostrzegają przed potencjalnymi szkodami dla środowiska powodowanymi przez tę roślinę, które obecnie są słabo poznane.

Podczas gdy energia generowana przez zasilany torem reaktor ze stopioną solą wytwarza mniej emisji dwutlenku węgla, rozwój wokół elektrowni stanowi zagrożenie dla żółwi, delfinów, płaszczek i innych organizmów morskich wokół wyspy, powiedział Risa, biolog morski.

Badania i badania wyspy Kelasa we współpracy z Bangka Pelidung University i Mongabay Indonesia oraz indonezyjskim Forum for the Environment, grupą społeczeństwa obywatelskiego, odkryły wokół wyspy około 2,5 hektara (6,1 akra) i 126 hektarów (311 akrów) lasu namorzynowego. Szeroki Anacropora spinosa Koralowiec o średnicy od 5 do 11 metrów został znaleziony blisko brzegu.

Obszar masywnych koralowców rośnie i wznosi się na powierzchnię wód otaczających wody wyspy Kelasa.
Obszar masywnych koralowców rośnie i wznosi się na powierzchnię wód otaczających wody wyspy Kelasa. Zdjęcie Muhammada Rissy Muftiadi dla Mongabay Indonesia.

„Prawdopodobnie jest to starożytna rafa koralowa” – powiedział Rizza.

Siedlisko jest domem dla wielu innych organizmów morskich, od krów morskich i ogórków morskich po manty i ośmiornice.

„Oznacza to, że wyspa Kelasa i jej wody mają wysoką wartość ochronną” – powiedział Rissa. „Wyspa Kelaza i jej wody powinny zostać wyznaczone jako obszar chroniony.

Pomimo oczywistej wartości ochronnej wokół Kelasa, stan ochrony wyspy zmienił się w ostatnich latach.

READ  Rok później Kongres zastanawia się, jak upamiętnić 6 stycznia na Kapitolu

Plan zagospodarowania przestrzennego opublikowany przez władze dystryktu w 2014 r. Przyznał status obszaru chronionego wyspy Kelasa, uniemożliwiając jakąkolwiek zabudowę. Odrębny plan zagospodarowania przestrzennego z 2019 roku zaklasyfikował wyspę jako rezerwat przyrody. W 2020 roku wody Gelasy zostały sklasyfikowane jako strefa turystyczna. Później, w 2023 roku, wyspa została oficjalnie wyznaczona jako miejsce dla elektrowni torowej.

Wkrótce po ogłoszeniu decyzji Bob S. Effendi, dyrektor PT ThorCon Power Indonesia, powiedział, że firma przeprowadzi oceny oddziaływania na środowisko i plany zagospodarowania przestrzennego. Firma badała środowisko wokół Gelasy w zeszłym roku, powiedział Effendi. Zachęciły go wstępne wyniki.

„To pierwszy i konkretny krok” – powiedział Effendi.

Obraz banera: Muszla Nautilus pompilius znaleziona wokół wyspy Kelasa, Teluk Bisang. Zdjęcie Nobri Ismi dla Mongabay Indonesia.

Ta historia została zgłoszona i opublikowana po raz pierwszy przez zespół Mongabay w Indonezji Tutaj na nas strona indonezyjska 26 czerwca 2023 r.

W kraju, który od dawna obawia się energii jądrowej, Indonezyjczyk goni za marzeniem o torze

Cytat:

Cykl paliwowy toru – potencjalne korzyści i wyzwania. (2005) Pobrane ze strony internetowej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej: https://www-pub.iaea.org/mtcd/publications/pdf/te_1450_web.pdf

Informacja zwrotna: Skorzystaj z tego formularza Wyślij wiadomość do autora tego wpisu. Jeśli chcesz opublikować komentarz publiczny, możesz to zrobić na dole strony.

Czysta energia, zmiana klimatu, polityka dotycząca zmiany klimatu, polityka dotycząca zmiany klimatu, węgiel, energia, efektywność energetyczna, polityka energetyczna, środowisko, polityka ochrony środowiska, specjalność, zielona energia, wyspy, energia jądrowa, energia odnawialna, nauka

Wydrukować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *