Grupa zadaniowa została powołana do nadzorowania śledztwa w sprawie podejrzanych transakcji o wartości 23 miliardów dolarów

JAKARTA (Antara) – Rząd powołał grupę zadaniową do nadzorowania dochodzenia w sprawie zarzutów prania pieniędzy (TPPU) z udziałem 349 bilionów Rp (23,8 mld USD) w podejrzanych transakcjach w Ministerstwie Finansów.

Minister koordynujący ds. politycznych, prawnych i bezpieczeństwa Mahfut MD powiedział w środę, że grupa zadaniowa została utworzona zgodnie z wynikami posiedzenia Krajowego Komitetu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, które odbyło się 10 kwietnia 2023 r.

„Tak więc dzisiaj (środa) mówię, że rząd utworzył grupę zadaniową, o której mowa” – powiedział Mahfut, który stoi na czele Krajowego Komitetu Koordynacyjnego ds. Zapobiegania i Zwalczania Prania Pieniędzy (KNPP TPPU).

Grupa zadaniowa będzie monitorować i oceniać postępowanie z raportami z analizy (LHA), raportami z dochodzenia (LHP) oraz informacjami związanymi z podejrzeniem prania pieniędzy.

Zespół Zadaniowy składa się z Komitetu Sterującego, Komitetu Wdrożeniowego oraz Zespołu Zadaniowego.

Komitet sterujący składa się z trzech liderów z grupy TPPU, a mianowicie Mahfuda; Erlanga Hartardo, minister koordynujący ds. gospodarczych i wiceprzewodniczący Komitetu; oraz Przewodniczący Centrum Raportów i Analiz Transakcji Finansowych (PPATK), Ivan Yustiavantana, który jest jednocześnie Sekretarzem Komitetu.

Komitet Wykonawczy Grupy Roboczej składa się z 10 członków i jest kierowany przez Zastępcę III ds. Koordynacji Prawnej i Praw Człowieka w Ministerstwie Koordynacyjnym ds. Politycznych, Prawnych i Bezpieczeństwa.

Zastępca V ds. Koordynacji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego został mianowany jego Zastępcą Przewodniczącego, a Dyrektorem ds. Analiz i Badań w PPATK jest Sekretarzem I.

Inni członkowie komitetu to Dyrektor Generalny ds. Podatków, Dyrektor Generalny ds. Ceł i Akcyzy, Generalny Inspektor Ministerstwa Finansów, Młodszy Prokurator Generalny ds. Przestępstw Specjalnych w Prokuraturze Generalnej oraz Zastępca Szefa ds. Kryminalnych Indonezyjskiej Policji Dochodzenie. Dywizja (Bareskrim), zastępca ds. kontrwywiadu w Agencji Wywiadu (BIN) oraz zastępca ds. analiz i badań w PPATK.

„W realizacji swoich zadań zespół wdrożeniowy będzie wspomagany przez zespół zadaniowy. Są dwa zespoły zadaniowe” – powiedział minister.

READ  Premier Luxon przyznaje, że zastosował przekonujące podejście do uwolnienia porwanego pilota z Nowej Zelandii

Mahfut powiedział, że grupa zadaniowa będzie obejmować 12 ekspertów w zakresie prania pieniędzy, korupcji, ekonomii, ceł, akcyzy i podatków do wykonywania swoich obowiązków.

Jednak zgodnie z obowiązującym prawem 12 ekspertów nie bierze udziału w prowadzeniu spraw dotyczących prania pieniędzy, ponieważ nie są śledczymi.

„Więc nie będą wchodzić w sprawę, ale wniosą wkład, a następnie zostaną konsultantami, jeśli są kwestie wymagające szczególnej uwagi” – powiedział minister.

12 ekspertów byłych prezesów PPATK Yunus Hussain i Muhammad Yusuf; byli przywódcy KPK M. Syarif i Mas Achmad Santosa; Danang Widoyoko z Transparency International Indonezja; oraz naukowcy Faisal Basri (UI), Rimawan Prathipdeo (UGM), Vuri Handayani (UGM), Topo Santoso (UI), Gunadi (UI), Mudiya Yani Rahman (UI) i Ningrum Natasya (USU).

Powiązane wiadomości: Grupa zadaniowa do badania podejrzanych transakcji w Ministerstwie Finansów
Powiązane wiadomości: Majątek zdobyty w wyniku korupcji powinien zostać skonfiskowany i zwrócony państwu: V.P

Przetłumaczone przez: Kelang Kaliardha, Sri Hariyati
Autor: Anton Santoso
Copyright © ANTARA 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *