Pekin przechodzi od furii zero covid do zarażania

PEKIN, 11 grudnia (Reuters) – W niedzielę pandemia COVID-19 w Pekinie pogłębiła się, ponieważ zamknięto wiele sklepów i innych firm, a ekspert ostrzegł przed wieloma tysiącami nowych przypadków koronawirusa, ponieważ złość na poprzednią politykę Chin w związku z COVID-19 doprowadziła do obaw o sposób postępowania z koronawirusem pandemia. .

Chiny w środę zrezygnowały z surowych ograniczeń związanych z COVID po bezprecedensowych protestach przeciwko nim w zeszłym miesiącu, ale miasta już zmagające się z najpoważniejszymi epidemiami, takie jak Pekin, odnotowały gwałtowny spadek aktywności gospodarczej po zniesieniu zasad takich jak rutynowe testy.

Anegdotyczne dowody sugerują, że wiele firm zostało zmuszonych do zamknięcia, ponieważ zarażeni pracownicy są izolowani w domach, a wielu decyduje się nie wychodzić z domu ze względu na wysokie ryzyko infekcji.

Zhong Nanshan, wybitny chiński epidemiolog, powiedział mediom państwowym, że krążący w Chinach wirus typu Omicron jest wysoce zaraźliwy, a jedna zarażona osoba zaraża do 18 osób.

„Widzimy setki tysięcy lub dziesiątki tysięcy osób dotkniętych chorobą w wielu dużych miastach” – powiedział Zhang.

Oficjalne dane dotyczące nowych przypadków spadły, ponieważ rutynowe testy Covid mieszkańców Pekinu zostały odrzucone i ograniczone do grup takich jak pracownicy służby zdrowia.

Urzędnicy ds. zdrowia zgłosili w sobotę 1661 nowych infekcji w Pekinie, co stanowi spadek o 42% w porównaniu z 3974 6 grudnia, dzień przed radykalnym złagodzeniem polityki krajowej.

Ale dowody sugerują, że w mieście liczącym prawie 22 miliony ludzi jest znacznie więcej przypadków, w których każdy zna kogoś, kto zachorował na COVID.

„W mojej firmie liczba osób z ujemnym wynikiem na Covid jest bliska zeru” – powiedziała kobieta pracująca w firmie turystycznej i eventowej w Pekinie, która poprosiła o identyfikację tylko jako Nancy.

„Zdajemy sobie sprawę, że jest to nieuniknione – wszyscy muszą pracować z domu” – powiedział.

’wysokie ryzyko’

Niedziela to normalny dzień roboczy dla sklepów w Pekinie, który zwykle tętni życiem, zwłaszcza w miejscach takich jak zabytkowa dzielnica Shichahai, pełna butików i kawiarni.

READ  Piżmo Tesli mówi, że recesja potrwa do 2024 r.

Ale centra handlowe w najbardziej zaludnionej dzielnicy Pekinu, Chaoyang, były w niedzielę nieczynne.

Ekonomiści powszechnie spodziewają się, że droga Chin do zdrowia gospodarczego będzie wyboista, ponieważ pracownicy są chorzy, a wstrząsy, takie jak kryzysy pracy, jeszcze przez jakiś czas wymagają pełnego ożywienia.

„Przejście do zerowej liczby COVID pozwoli w końcu na powrót wzorców wydatków konsumentów do normy, ale wysokie ryzyko zarażenia obniży wydatki prywatne kilka miesięcy po ponownym otwarciu” – powiedział Mark Williams, główny ekonomista ds. Azji w Capital Economics. powiedział w notatce.

Według Capital Economics gospodarka Chin może wzrosnąć o 1,6% w pierwszym kwartale 2023 roku i 4,9% w drugim roku.

Epidemiolog Zhang dodał, że powrót do normalności zajmie miesiące.

„Moim zdaniem jest to po marcu w pierwszej połowie przyszłego roku” – powiedział.

Chociaż Chiny zniosły krajowe ograniczenia Covid, ich granice międzynarodowe są nadal w dużej mierze zamknięte dla obcokrajowców, w tym turystów.

Przyjeżdżający podróżni podlegają pięciodniowej kwarantannie w scentralizowanych obiektach rządowych i kolejnych trzech dni samokontroli w domu.

Ale są nawet wskazówki, że ta zasada może się zmienić.

Od soboty pracownicy głównego międzynarodowego lotniska w mieście Chengdu, zapytani, czy zasady kwarantanny zostały złagodzone, powiedzieli, że to od władz w sąsiedztwie danej osoby zależy, czy przejdzie ona trzydniową kwarantannę domową.

(Ta historia została przedrukowana, aby poprawić pisownię słowa „kobieta” w akapicie 9)

Reportaż Ryana Woo, Albee Zhanga, Josha Arslana, Liz Lee i Judy Hua; Montaż przez Roberta Birzela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *