Dżakarta (Antara) – Witając 43. szczyt ASEAN, który odbył się w Dżakarcie w dniach 5–7 września 2023 r., minister spraw zagranicznych Retno Marsudi wymienił cztery główne duchy, które w tym roku zapewniły Indonezji przewodnictwo w grupie.
Po pierwsze, należy przedstawić długoterminową wizję regionu. Z punktu widzenia Indonezji długoterminowa wizja jest ważna dla zapewnienia przyszłej stabilności i kierunku ASEAN.
Po drugie, wzmocnienie siły krajów ASEAN w stawianiu czoła wyzwaniom czasów.
Po trzecie, promowanie ASEAN jako centrum rozwoju. Zgodnie z hasłem „Sprawy ASEAN: epicentrum rozwoju” Indonezja podkreśliła znaczenie wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego w regionie.
Po czwarte, uczynienie Indo-Pacyfiku regionem bezpiecznym i spokojnym. Aby to osiągnąć, Indonezja będzie przewodzić państwom członkowskim w promowaniu perspektywy ASEAN dla regionu Indo-Pacyfiku (AOIP) wśród partnerów ASEAN podczas następnego szczytu.
Oświadczenie Marsudiego w sprawie czterech duchów na przewodnictwo Indonezji w ASEAN jest odzwierciedleniem wartości ucieleśnionych w Panchasila.
Minister podkreślił znaczenie ustalenia długoterminowej wizji regionu i wzmocnienia odporności ASEAN, nie tylko dla zapewnienia stabilności i kierunku dla przyszłości ASEAN, ale także dla wzajemnej współpracy lub współdziałania w długoterminowym paradygmacie multilateralizmu. .
ASEAN powstał 8 sierpnia 1967 roku i trwa do dziś, gdyż opiera się na duchu współpracy regionalnej i wzajemnym poszanowaniu suwerenności każdego kraju.
Współpraca ASEAN jest formą uczciwego nacjonalizmu. Kraje regionu Azji Południowo-Wschodniej robią to, co jest dla nich najlepsze na dłuższą metę i nie kierują się chwilowymi emocjami. Współpraca ta obejmuje nie tylko kraje członkowskie ASEAN, ale także kraje partnerskie ASEAN.
Dlatego pierwszym i drugim duchem jest wysiłek na rzecz odnowienia wartości debaty, dialogu i wzajemnej współpracy w stosunkach dyplomatycznych Indonezji ze społecznością międzynarodową.
Wartości te stanowią sposób życia narodu indonezyjskiego i zostały wprowadzone 30 września 1960 roku na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku przez prezydenta Soekarno czyli Bang Karno w przemówieniu zatytułowanym „Odbudować świat”.
Soekarno stwierdził w swoich uwagach, że należy odbudować świat w opozycji do kolonializmu i imperializmu oraz niepodległości krajów Azji i Afryki. Prosił o odbudowę świata w oparciu o Panchaseelam i przyjęcie go jako ideologii międzynarodowej.
Soekarno argumentował także, dlaczego każdy kraj powinien przyjąć Panchasheela jako swoją ideologię państwową, pokazując, że wartości Panchasheela mają charakter nie tylko narodowy, ale uniwersalny i międzynarodowy.
Wiara w Boga Wszechmogącego jest wartością uniwersalną, ludzkość jest uniwersalna, nacjonalizm jest uniwersalna, demokracja jest uniwersalna i sprawiedliwość społeczna jest uniwersalna. Wyjaśnił, że tak naprawdę, zwłaszcza jeśli chodzi o nacjonalizm, nacjonalizm jest akceptowany przez wszystkie współczesne kraje.
Podobnie stwierdzenie odnosiło się do trzeciego ducha promowania ASEAN jako centrum rozwoju gospodarczego, w którym ruch gospodarczy w regionie wynika z bodźców ekonomicznych i społecznych, zgodnie z zasadami człowieczeństwa i sprawiedliwości społecznej.
Centralną częścią wizji rozwoju ASEAN jest równość społeczna i budowanie odpornej gospodarki oraz tworzenie równowagi między planowaniem w każdym kraju ASEAN w celu zapewnienia sprawiedliwości społecznej.
Tymczasem czwartego poczucia przywództwa, które ma uczynić region Indo-Pacyfiku bezpiecznym i pokojowym regionem, nie można oddzielić od paradygmatu win-win, opartego na koncepcji internacjonalizmu zakorzenionego w nacjonalizmie.
Jak powiedział Bang Karno w swoim przemówieniu na temat założenia Panchasheela na posiedzeniu Niezależnego Badania Pracy Produktywnej (BPUPK) w dniu 1 czerwca 1945 r.: „Internacjonalizm nie może prosperować, jeśli nie jest zakorzeniony w glebie nacjonalizmu; z drugiej strony, nacjonalizm nie może prosperować, jeśli nie żyje w ogrodzie internacjonalizmu”.
Dlatego kraje ASEAN powinny się wzajemnie słuchać, aby pogodzić swoje odmienne poglądy. ASEAN kieruje się włączającą architekturą regionalną, która jest dla ASEAN podstawową wartością i pozwala mu stać się kompasem na jej drodze do przodu. Za pośrednictwem perspektywy ASEAN na temat Indo-Pacyfiku ASEAN nalegał, aby wszystkie kraje ufały sobie nawzajem w drodze solidnej współpracy.
Ostatecznie przyjęcie czterech indonezyjskich duchów przywództwa w ASEAN jest dowodem na to, że przywództwo Indonezji jest akceptowane nie tylko w regionie Azji Południowo-Wschodniej, ale we wszystkich krajach świata.
Jak powiedział prezydent Joko Widodo podczas obchodów powstania Panjasila 1 czerwca 2023 r. w Dżakarcie: „Ideologia Panjasila sprawia, że przywództwo Indonezji jest akceptowane i uznawane przez świat. Pomyślnie zrealizowane przewodnictwo w G20 i przewodnictwo w ASEAN są wyraźnym dowodem na to, że Panjasila nadaje się nie tylko do Indonezji, ale także dla świata.”
Aris Heru Utomo pracuje obecnie w Agencji Rozwoju Ideologii Pancasila (BPIP) jako dyrektor ds. badań materiałów na rzecz rozwoju ideologii Pancasila.
POWIĄZANE WIADOMOŚCI: Ruch Wolności Nauki w Panchaseela Szkolenie: Minister
Powiązane wiadomości: MPR poszukuje solidnej edukacji Panchsheela, aby ograniczyć znęcanie się