Tempo.co, Djakarta – Jokowi dokonuje przetasowań w rządzie na dwa miesiące przed końcem kadencji. Robi to wyłącznie w swoim interesie politycznym.
Na dwa miesiące przed końcem kadencji prezydenci zwykle przygotowują się do odejścia ze stanowiska. Nieingerowanie w sprawy prezydenta-elekta, nawet jeśli jego następca ma takie samo pochodzenie polityczne, jest wyrazem umiejętności mężów stanu. Zachowanie Joko Widodo odbiega od tej politycznej normy.
Jokowi zachowuje się tak, jakby miał rządzić jeszcze dwie kadencje. Jest zajęty działalnością polityczną. Nadal wierzy w znaczenie utrzymania swojego wizerunku i uznania społecznego, jak pokazują sondaże. Nic więc dziwnego, że wciąż odczuwa potrzebę wykorzystania influencerów do milionów obserwujących w mediach społecznościowych. W zeszłym tygodniu, niecałe osiem tygodni po rozpoczęciu swojej kadencji, Jokowi dokonał przetasowań w rządzie.
Jokowi zastąpił trzech ministrów dwoma kolejnymi wiceministrami. W poniedziałek 19 sierpnia mianował także szefów kilku agencji i biur. Minister sprawiedliwości i praw człowieka Yasona Hamonangan Lavoli została zastąpiona przez polityka Partii Gerindra Subrahmana Andi Akdasa. Bahlil Lahadalia zastępuje Erifa Tasriba na stanowisku Ministra Energii i Zasobów Mineralnych. Stanowisko zwolnione przez Bahlila ze stanowiska Ministra Inwestycji/Przewodniczącego Rady Koordynacyjnej Inwestycji objął Rosen Berkaza Rozlani, były szef komitetu kampanii Prabowo Subianto-Kibran Rakabuming Raqqa.
Pałac podał, że restrukturyzacja miała na celu wsparcie przekazania władzy władzom Prabowa. Zamiast tego chodziło jednak o uwzględnienie interesów Jokowiego. Jokowi ma nadzieję, że powołani przez niego nowi urzędnicy zachowają swoje stanowiska w rządzie Prabowo-Kibran. Jeśli tak się stanie, będzie miał wpływ także w nowym rządzie.
Jokowi zastosował także jawnie polityczne podejście przy mianowaniu nowych urzędników. Bahlil, zaufany sojusznik, który w zeszłym tygodniu nagle objął stanowisko generalnego przewodniczącego partii Kolkara, otrzymał stanowisko zajmowane wcześniej przez przedstawiciela Indonezyjskiej Partii Demokratycznej (PDI-P). Wydaje się, że Jokowi zależy na utrzymaniu kontroli nad tym stanowiskiem, co daje mu większy wpływ na działalność górniczą.
Jokowi zwolnił także kolejną przedstawicielkę PDI-P, minister sprawiedliwości Yasonę Lavoli. Stanowisko to odgrywa także ważną rolę w administrowaniu sprawami partii politycznych, w tym zatwierdzaniu nowych prezesów i członków zarządów partii politycznych. Oczekuje się, że nowy minister będzie mógł tak jak Kolkar ułatwić przejmowanie partii politycznych. Liderzy partii odgrywają ważną rolę w nominowaniu kandydatów do zbliżających się, równoległych wyborów na szefów regionów.
I jest coś dziwnego w nominacji szefa Narodowej Agencji Żywienia. W tym roku agencja nie ma planów obejmujących finansowanie. Powstała wyłącznie po to, by spełnić obietnicę kampanii Prabowo-Kibran dotyczącą bezpłatnych posiłków w szkołach. Pytanie, czy ta zmiana w rządzie miała na celu przygotowanie nowego gabinetu Prabowa, czy też wsparcie ambicji politycznych Jokowiego?
Co w ciągu pozostałych dwóch miesięcy nowi ministrowie mogą zrobić, aby „poprawić efektywność rządu”? Nowi ministrowie nie będą musieli „łagodzić przejścia do nowego rządu”, gdyż Prabowo powołało już komitet przejściowy, na którego czele stoi Sufmi Tasco Ahmad, oraz komitet pomocowy, na którego czele stoi Sjafri Szamsodin. Oznacza to, że przetasowania w rządzie możliwe są jedynie w ramach strategii Jokowiego pod koniec jego kadencji.
Należy pamiętać, że Prabowo ma pełną władzę w zakresie decydowania o składzie swojego gabinetu, mimo że został wybrany w wyborach powszechnych charakteryzujących się wieloma naruszeniami, przy wsparciu reżimu Jokowi. Jokowi nie musi zatrzymywać urzędników powołanych do jego osobistych interesów. To on decyduje, której osobie ufa. Byłoby lepiej, gdyby w rządzie zasiadali profesjonaliści, a nie wybrani do realizacji interesów politycznych.
Biorąc pod uwagę te ostatnie wydarzenia, Prabowo i społeczeństwo słusznie zapytają: „Co planujecie, pak Jokowi?”