ONZ ratuje 185 Rohingjów, którzy utknęli na Oceanie Indyjskim

GENEWA, 24 grudnia — Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała wczoraj do pilnego uratowania 185 osób, głównie kobiet i dzieci, na pokładzie łodzi, o której ostatnio słyszano w pobliżu wysp Andaman i Nicobar na Oceanie Indyjskim.

W oświadczeniu UNHCR podało, że 70 osób na pokładzie to dzieci i 88 kobiet.

Reklama

Reklama

„Obawia się, że co najmniej tuzin osób jest w stanie krytycznym, a jedna osoba już nie żyje” – głosi komunikat.

„Pod czujnym okiem wielu państw nadbrzeżnych o wiele więcej może zginąć, jeśli nie zostanie udzielona na czas ratunek i zepłynięcie do najbliższego bezpiecznego miejsca”.

Rzecznik UNHCR Babar Baloch powiedział AFP, że agencja skontaktowała się ze wszystkimi władzami przybrzeżnymi w regionie, aby uratować migrantów, uważanych za Rohingjów.

„To naprawdę rozpaczliwa sytuacja” – powiedział.

Tysiące muzułmańskich Rohingjów, prześladowanych w Birmie, co roku odbywa niebezpieczną podróż morską z Birmy i obozów dla uchodźców w Bangladeszu, aby dotrzeć do Malezji lub Indonezji.

Według UNHCR szacuje się, że do 2022 r. ponad 2000 Rohingjów wyruszy w niebezpieczną podróż do krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Od zeszłego roku na morzu zginęło lub zaginęło ponad 570 osób, w tym uchodźcy Rohingya – podaje.

Jeśli chodzi o osoby, które obecnie utknęły, agencja podkreśliła, że ​​„podjęte w odpowiednim czasie wysiłki mające na celu ratowanie życia mogą zapobiec poważnej tragedii”.

„Ta sytuacja po raz kolejny podkreśla znaczenie wykorzystania przez wszystkie państwa w regionie pełnego potencjału poszukiwawczo-ratowniczego, aby uniknąć katastrof ludzkich na taką skalę”. -AFP

READ  Grupa kampanii Anies Baswedan twierdzi, że zjawisko „Aniesbubble” ma charakter organiczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *