Obawy o Jokowi i nepotyzm

  • Jokowi ma ustąpić ze stanowiska w październiku 2024 r., po odbyciu maksymalnie dwóch kadencji na stanowisku prezydenta.
  • Jego najstarszy syn Gibran Rakabuming Raqa (36 l.) został oficjalnie ogłoszony kandydatem na kandydata ministra obrony Prabowo Subianto w wyborach powszechnych, które odbyły się 14 lutego.
  • Młodszy syn Jokowiego, Kesang Pangareb, został mianowany przewodniczącym Indonezyjskiej Partii Solidarności (PSI) we wrześniu, kilka dni po tym, jak oficjalnie został członkiem partii.
  • Veddy Hadis, dyrektor i profesor Instytutu Azji na Uniwersytecie w Melbourne, twierdzi, że są to „strategie konformistyczne”.

Prezydent Indonezji Joko Widodo macha do tłumu podczas przejażdżki bryczką do Pałacu Prezydenckiego podczas uroczystej parady podczas inauguracji, 20 października 2014 r. w Dżakarcie w Indonezji.

Ulet Ifansesti | Wiadomości z Getty Images | Dobre zdjęcia

Na rok przed ustąpieniem ze stanowiska prezydenta Indonezji Joko Widodo spotkała się z poważnymi oskarżeniami o ustanowienie dynastii politycznej w drodze nepotyzmu.

61-latek, w domu nazywany Jokowi, ma ustąpić ze stanowiska w październiku 2024 r., po sprawowaniu funkcji prezydenta maksymalnie przez dwie kadencje.

Jednak krytycy i analitycy twierdzą, że prezydent, który przez całą swoją dziesięcioletnią kadencję cieszył się niezmiennie wysokim poparciem, stara się zachować władzę za pośrednictwem najbliższych członków rodziny.

1. Najstarszy syn, Gibran Rakabuming Raqqa

W zeszłym miesiącu jego najstarszy syn Gibran Rakabuming Raka (36 l.) został oficjalnie ogłoszony wiceprezydentem ministra obrony Prabowo Subianto w wyborach powszechnych zorganizowanych 14 lutego przez prawicową partię Gerindra.

Minęło kilka dni, zanim kraj zmienił kryteria kwalifikacyjne kandydatów na prezydenta lub wiceprezydenta, zezwalając osobom poniżej 40. roku życia na ubieganie się o którekolwiek z tych stanowisk, jeśli wcześniej zajmowały stanowiska regionalne. Burmistrz Gibranu Solo.

Trybunał Konstytucyjny, na którego czele stoi ówczesny szwagier prezydenta Anwar Usman, był powszechnie krytykowany za zmianę prawa, która umożliwiła kandydowanie synowi Jokowi. Rada ds. Etyki przy sądzie nakazała usunięcie Anwara ze stanowiska prezesa Sądu Najwyższego po uznaniu go za winnego naruszenia zasad etyki.

READ  Sześć transakcji NFL, które chcielibyśmy zobaczyć: Bradley Chubb do Cowboys, Brandin Cooks do Packers

Większość respondentów postrzega ten typ polityki jako przedkładający interesy rodziny nad interesy społeczności.

Badania i rozwój kompasu

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kompas Research and Development w połowie października, udział w wyborach najstarszego syna Jokowi, Gibrana, uważa za wzorcowy dla 60,7% respondentów. politykę dynastyczną.

„Większość respondentów postrzega tego typu politykę jako przedkładającą interesy rodziny nad interesy społeczeństwa” – stwierdził Kompas w oświadczeniu. „Nic dziwnego, że ponad połowa respondentów tej ankiety wyraziła dezaprobatę dla praktyki polityki dynastycznej”.

2. Najmłodszy syn, Kesang Pangareb

Niezależnie od tego młodszy syn Jokowiego, Kesang Pangareb, został mianowany przewodniczącym Indonezyjskiej Partii Solidarności (PSI) we wrześniu, kilka dni po tym, jak oficjalnie został członkiem partii.

Uruchomiona w 2018 r. inicjatywa PSI koncentruje się na młodych wyborcach poprzez takie kwestie, jak prawa kobiet, pluralizm i korupcja. Ma nadzieję, że w nadchodzących wyborach po raz pierwszy zdobędzie mandaty w Izbie Reprezentantów.

3. Bratanek, Bobby Nasushan

Na politycznej szachownicy Jokowiego znajduje się także jego zięć Bobby Nasusan, obecny burmistrz Medan.

Jokowi „próbuje utrzymać wpływy polityczne poprzez swoich synów i zięcia, burmistrza Medan Bobby’ego Nasushana” – powiedziała Julia Lau, starsza specjalistka i współkoordynatorka Programu Studiów nad Indonezją w singapurskim instytucie ISEAS–Yusof Ishak.

z powrotem do domu, Mówi się, że lojaliści Jokowiego są wściekliJak podaje Reuters, ministrowie z najbliższego otoczenia oskarżają go o próbę przejęcia władzy w drodze ingerencji wymiaru sprawiedliwości i nepotyzmu.

Veddy Hadis, dyrektor i profesor Instytutu Azji na Uniwersytecie w Melbourne, twierdzi, że są to „strategie konformistyczne”.

Synowie Jokowiego są „częścią szerszego planu” mającego na celu zbudowanie dynastii politycznej przed jego opuszczeniem urzędu – kontynuował.

„Wstąpienie Kesanga Pangarepa na stanowisko kierownicze w PSI pomoże parze Prabowo-Gibran osiągnąć swój cel, jakim jest sukces, ponieważ PSI niedawno w sposób kontrowersyjny przeniosło się na orbitę Prabowa”.

READ  Senat GOP między Oz i McCormick głównie b. Sekretarz Stanu opowiadał

Lau podzielał te same odczucia.

„28-letni Kesung jest politycznym hipokrytą i ustępuje płaszczowi ojca” – dodał, dodając, że PSI stała się obecnie „narzędziem służącym do kierowania aspiracjami klanu Widodo”.

CNBC zwróciło się do pałacu prezydenckiego Indonezji z prośbą o komentarz, ale nie otrzymało odpowiedzi.

Wydarzenia te nie wróżą dobrze i tak już kruchemu demokratycznemu państwu, które wyłoniło się dopiero 25 lat temu po dziesięcioleciach rządów autorytarnych.

Pewne jest, że Widodo w ostatniej fazie swojej prezydentury prowadzi niebezpieczną grę.

Julia Lau

Instytut Isiasa-Yusofa Ishaqa

To także mocno odbija się na reputacji Jokowiego. Były sprzedawca mebli podbił serca obywateli, gdy został pierwszym prezydentem kraju, budząc nadzieje na odparcie wobec instytucji kierowanych przez elity, które nie wywodziły się ze środowiska politycznego ani wojskowego.

Jednak w miarę jak jego synowie wspinali się po szczeblach drabiny politycznej, krytycy zaczęli porównywać go do dynastii politycznych istniejących obecnie w Azji Południowo-Wschodniej.

„Wielu liberałów i intelektualistów w Indonezji wzywa obecnie do głębokiego przyjrzenia się korupcji i słabości wielu instytucji demokratycznych w kraju, ich Trybunału Konstytucyjnego, komisji antykorupcyjnej itp., do których doszło pod rządami Widodo” – powiedział Lau. Instytut Isiasa-Yusofa Ishaqa.

Po niepowodzeniu wysiłków jego zespołu Przedłużyć kadencję JokowiegoPowiedział: „Wydaje się, że ta ostatnia seria posunięć jest próbą zdobycia dla siebie trwałej pozycji, ale może przynieść odwrotny skutek”.

„Jest pewne, że Widodo w ostatniej fazie swojej prezydentury prowadzi niebezpieczną grę” – dodał Lau.

Analitycy spodziewają się obecnie czegoś, co nazywają „efektem Jokowi” dla partii PSI i Gerindra.

Wybór Gibrana, najstarszego syna Jokowi, „jest wyraźnym sygnałem, że obóz Prabowa łączy swoją kandydaturę na prezydenta z sukcesami programów i polityk z czasów Jokowi” – ​​stwierdził Global Research Institute. – podała Asia House w oświadczeniu.

READ  Budowa Hal Narodowego Tygodnia Sportu postępuje dobrze: Minister

„Nominacja Jiprana na kandydata na wiceprezydenta prawdopodobnie przyciągnie głosy Prabowa z Jawy Środkowej, skąd pochodzi rodzina Jokowiego, i przeniesie poparcie zwolenników Jokowi z Kanjar i PDIP do obozu w Prabowie”.

Partią rządzącą jest PDIP, czyli Indonezyjska Demokratyczna Partia Walki.

PSI stara się wykorzystać popularność Jokowiego, która jest niezwykle wysoka jak na dwuletnią prezydenturę.

„Chodzi o to, aby spopularyzować Keisunga Bangarapa i poprawić wyniki wyborcze PSI” – wyjaśnił Hadis z Uniwersytetu w Melbourne.

„Jeśli zostanie uchwalony zdecydowanie, rodzina Jokowi może skutecznie przejąć pełną kontrolę nad partią polityczną. Nie miała takiej kontroli, zanim PDIP rodziny Soekarno ją przejęła” – powiedział, odnosząc się do pierwszego prezydenta Indonezji.

Tymczasem PDIP dystansuje się od Jokowi. Jego stosunki z szefową PDIP Meghwati Sukarnoputri są obecnie napięte w związku z ucieczką jej synów na rzecz innych partii.

„Chociaż niektórzy postrzegają kandydaturę Gibrana jako dowód zaangażowania Jokowiego w politykę dynastyczną, jest ona również postrzegana jako lekceważenie PDIP, partii, która wspierała Jokowiego w wyborach prezydenckich i wspierała go, gdy kandydował na burmistrza Gibranu” – stwierdziła Asia House.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *