Nowa Zelandia wzywa do uwolnienia pilota Kiwi rok po porwaniu Papui – 2024-02-05

JAKARTA (Reuters) – Nowa Zelandia wezwała do natychmiastowego uwolnienia pilota Kiwi Philipa Mehertensa, który był zakładnikiem rebeliantów w regionie Papui w Indonezji, oznajmił w poniedziałek jej minister spraw zagranicznych.

Uzbrojona jednostka Armii Wyzwolenia Narodowego Papui Zachodniej (TPNPB), dowodzona przez Aegeans Kokoya, uprowadziła Mehertensa 7 lutego 2023 r. po tym, jak wylądował w odległym górzystym obszarze Nduga. Grupa zagroziła zastrzeleniem Mehertensa, jeśli odmówiono rozmów na temat niepodległości Papuasów.

„Zdecydowanie nalegamy, aby osoby przetrzymujące Filipa natychmiast i bez szkody go uwolniły. Jego dalsze przetrzymywanie nie służy niczyim interesom” – oznajmił w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters.

Odkąd w 1969 r., w wyniku kontrowersyjnego przejęcia kontroli przez Indonezję w nadzorowanym przez ONZ referendum, bogata w zasoby zachodnia część wyspy Papua toczy na małą skalę, ale coraz bardziej śmiercionośną wojnę o niepodległość. Wschodnia część wyspy to niepodległe państwo Papua-Nowa Gwinea.

Konflikt w Indonezji znacznie się nasilił od 2018 r., a bojownicy niepodległościowi przeprowadzają coraz częstsze i śmiercionośne ataki, często dzięki możliwości zakupu zaawansowanej broni.

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii powiedział, że kilka agencji rządowych w dalszym ciągu intensywnie współpracowało ze swoimi indonezyjskimi odpowiednikami, aby zapewnić uwolnienie Mehrtensa.

Rząd Indonezji mówił już wcześniej, że dla niego priorytetem są rozmowy z przywódcami religijnymi i społecznymi, aby zapewnić uwolnienie pilota, powołując się na niebezpieczeństwa związane z prowadzeniem operacji wojskowych w tym nierównym, górzystym regionie.

Rzecznik TPNPB Sebby Sambom przyłączył się do wezwania o uwolnienie Mehrtensa, mówiąc, że żaden kraj w historii nie został uwolniony od zakładników, ale bardzo podzielona grupa rebeliantów jeszcze nie przyjęła tego wezwania.

Grupa separatystów kilkakrotnie publikowała wideo Mehrtensa, w którym zwracała się do Organizacji Narodów Zjednoczonych o mediację w negocjacjach w sprawie niepodległości Papui. Na jednym filmie widziano go trzymającego zakazaną flagę Gwiazdy Porannej i otoczonego przez papuaskich bojowników.

READ  W Dżakarcie otwarto nową linię lekkiego metra

(Raport: Ananda Theresia i Kate Lamb; redakcja: Jamie Freed)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *