Nie przegap! Czas koniunkcji planeta-księżyc w ten weekend

Spójnik czas! To jest widok półkuli północnej. Widok półkuli południowej poniżej jest jeszcze lepszy. Księżyc, jasna Wenus oraz słabszy Mars i Saturn gromadzą się razem w 8-stopniowym okręgu 27 i 28 marca 2022 r. Wykres za pośrednictwem Johna Jardine’a Gossa.

27 i 28 marca rano

Na wczesnym porannym niebie 27 i 28 marca 2022 r. można złapać Powiększający się Księżyc księżyc mijający trio planet. Planety są blisko siebie w serii spójniki. Wenus jest najjaśniejszą planetą, z dwiema słabszymi planetami w pobliżu, Saturnem poniżej i Marsem na zachodzie.

W niedzielny poranek 27 marca księżyc zbliży się do Marsa na kopule nieba. Księżyc tego ranka będzie oświetlony w około 25%, kierując się w stronę nów 1 kwietnia

Ale widok z 28 marca jest naprawdę oszałamiający. Następnie księżyc, jasna Wenus i słabszy Mars i Saturn skupiają się razem w 8-stopniowym okręgu na kopule nieba. Ponieważ to jest słabnący księżyc, jego faza będzie jeszcze cieńsza niż poprzedniego ranka, tylko około 16% oświetlona. Kwartet tworzy piękną fotografię op. I dostajesz świetne zdjęcie, prześlij to do nas!

Uwaga dla użytkowników teleskopu: słaba kometa, 22P / Kopffjest również w pobliżu planet 27 i 28 marca. Ale at 11 magnitudoa gdy wstaje świt, będziesz potrzebować teleskopu, aby go uchwycić, a także ciemnego nieba i doświadczenia w obserwowaniu słabych obiektów.

Czas koniunkcji: Planety i księżyc

Planety są w spójnik z ubywającym księżycem w te marcowe poranki. Plus Wenus i Saturn mają koniunkcję 29 marca. We wszystkich tych koniunkcjach, w podanych poniżej momentach, oba obiekty mają to samo rektascensja (jak długość geograficzna nieba na wyimaginowanej siatce nieba otaczającego Ziemię). Oto szczegóły:

Mars to 4 stopni na północ od księżyca w 3 UTC 28 marca
Wenus ma 7 stopni na północ od księżyca w 10 UTC 28 marca.
Saturn to 4 stopni na północ od księżyca w 12 UTC 28 marca.
Wenus to 2 stopni na północ od Saturna at 13 UTC 29 marca.

Widok z półkuli południowej

Widok jest jeszcze lepszy z półkuli południowej, ponieważ ścieżka ekliptyki przecina horyzont pod bardziej stromym kątem. Nie tylko zobaczysz Wenus, Marsa i Saturna przy księżycu, ale możesz nawet dostrzec Jowisza przed wschodem słońca.

Wenus, Mars i Saturn na górze, Jowisz blisko horyzontu, księżyc po prawej.
Poranne niebo 28 marca dla obserwatorów nieba na półkuli południowej. Szczęściarz! Ponieważ ekliptyka – czyli droga Słońca, Księżyca i planet na naszym niebie – tworzy w jesienne poranki stromy kąt z horyzontem świtu, a akcja toczy się dla Ciebie bezpośrednio nad wschodem słońca, a nie z boku, jak dla ludzi na Półkula północna. Wykres za pośrednictwem Johna Jardine’a Gossa.

Konkluzja: Zobacz poranne planety – Wenus, Mars i Saturn – w koniunkcji, a także księżyc, który dołącza do widoku 27 i 28 marca 2022 r. Na półkuli południowej możesz również zobaczyć Jowisza.

Przeczytaj: Przewodnik po nocnym niebie EarthSky na marzec-kwiecień 2022

READ  Prabowo swój ogromny sukces zawdzięcza poparciu Jokowiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *