// Czysto hobbistyczny blog na temat WebDev, WordPress i Internetu

Monstroid2 – Ujarzmiłem bestię [RECENZJA]

📆 Dodane ok. 3 lata temu [06-10-2018] // Mateusz Mikos // 👁 +10k // 🖊 1 komentarz

Motywy (4) WordPress (18)

#monstroid2 (1) #templatemonster (1) #Wordpress (6) #wordpress motyw (2)

Monstroid2 – Ujarzmiłem bestię [RECENZJA]

Kompleksowy, niekłopotliwy i nieoceniony kombajn do tworzenia stron. Po tych słowach recenzja Monstroid2 mogłaby się skończyć, ale mam jeszcze kilka słów do dodania.

Przejdźmy przez to razem!

Jak to się zaczyna? Prosty proces.

Najpierw kupujemy motyw na stronie TemplateMonster, pobieramy paczuszkę z instalatorem. Z paczuszki ładujemy odpowiednią wtyczkę instalatora do naszego kokpitu WordPress i włączamy ją.

Kolejnym krokiem jest autoryzacja naszej kopii, czyli potwierdzenie, że zakupiliśmy motyw.

Instalator motywu – autoryzacja

Idąc w szczegóły, wybieramy czy chcemy używać głównego motywu Monstroid2, czy też motywu potomnego, następnie wybieramy skin. Skin jest to taki typowy zestaw startowy. Wybieramy ten, który najbardziej pasuje do naszej profesji, przykłady z nim dostarczone będą nam najbardziej przydatne. Aktualnie – w trakcie pisania tej recenzjo-instukcji – są dostępne 24 skiny, więc jest z czego wybierać. Warto pamiętać, że wybrany skin to nie jest ostateczny wygląd naszej strony.

Dużo wyborów jak na sam początek. To teraz instalacja wtyczek, bo właśnie to jest kolejnym krokiem. Tutaj Monstroid2 mile mnie zaskoczył. Po wybraniu predefiniowanego skina wyświetla się lista wtyczek do zainstalowania. Jest ich sporo, ale są one opcjonalne. Można odznaczyć te, których nie potrzebujemy lub już mamy. Nie warto instalować wszystkiego po kolei, bo potem nie odnajdziemy się w tym wszystkim.

Tu niestety muszę powiedzieć, że miałem mały problem – instalacja wtyczek chociaż trwała w tle nadal, to pasek postępu się zatrzymywał. Nie jest to nic wielkiego, wystarczy odświeżać stronę w trakcie instalacji. Plusem za to jest fakt, że zdarzyło mi się to tylko jednorazowo.

Porównanie: Oferta vs Szara Rzeczywistość

Monstroid2 vs Szara Rzeczywistość

Janusz Kamiński, jak i reszta teamu TemplateMonster chce znać prawdę na temat jakości Monstroid2, dlatego porównamy rzeczywistość z tym, co napisane jest w opisie produktu.

Magic Button i ponad 500 wstępnie zaprojektowanych sekcji i stron

Magic Button 

Przechodzimy do Elementora i liczymy! 😉

Elementor

Na pierwszy rzut oka jest tego dużo. Elementy są poukładane w kategorie: Pages, Headers, Footers, Sections, Archives, Single, My Library. Dodatkowo każda kategoria ma intuicyjne podkategorie.

Jeżeli się nie pomyliłem, to:

 • Predefiniowane strony – 154;
 • Nagłówki – 45;
 • Stopki – 35;
 • Gotowe sekcje – około 597 [sic!];

Jak dla mnie jest to ponad 500. Nie każcie mi dalej liczyć.  🤐

Aktualne wyniki starcia: 1:0 Monstroid2 vs Szara Rzeczywistość

Instalacja przyjazna dla użytkownika

Tak, to prawda – instalacja jest szybka i prosta. Jedyne czego mógłbym się uczepić to ten mały problem przy instalacji wtyczek, który opisałem wyżej. Dla niedzielnych użytkowników WP może się to jednak okazać czymś nie na miejscu, dlatego żeby nie było kolorowo daję punkt dla Rzeczywistości. 😛

Aktualne wyniki starcia: 1:1 Monstroid2 vs Szara Rzeczywistość

Edit: Zasięgnąłem informacji u źródła i okazuje się, że jest to spowodowane  maximum execution time for PHP scripts, czyli maksymalnym czasem wykonywania dla skryptów PHP. Pamiętajcie więc o ustawieniu polecanej przez TemplateMonster wartości. Dodam pół punktu rekompensaty dla motywu i odejmę pół punktu Szarej Rzeczywistości w podsumowaniu porównania.

Kompetentny Support

Prowadząc stronę czy bloga kontakt z supportem może okazać się dość częstą czynnością, np. kontakt z supportem hostingu.

Co do supportu technicznego na TemplateMonster miałem z nim styczność i nie mogę narzekać. Miałem problem, wszedłem na stronę główną, włączyłem czat w prawym dolnym rogu, odczekałem 30 sekund na konsultanta. Mój problem został rozwiązany od ręki. Dlatego przyznaję punkt dla motywu.

Aktualne wyniki starcia: 2:1 Monstroid2 vs Szara Rzeczywistość

Edytor stron “Przeciągnij i Upuść”

Jest, potwierdzam! Nic więcej do dodania.

Aktualne wyniki starcia: 3:1 Monstroid2 vs Szara Rzeczywistość

Częste i regularne aktualizacje

Na stronie Monstroid2 w zakładce „Co nowego?” możemy sprawdzić opisy ostatnich głównych aktualizacji wraz z datą ich publikacji. Natomiast wtyczki wchodzące w skład całego zestawu są aktualizowane cały czas.

Aktualne wyniki starcia: 4:1 Monstroid2 vs Szara Rzeczywistość

Obszerna dokumentacja

To prawda. W dokumentacji znajdziemy wszystkie potrzebne informacje.

Dokumentacja Motywu

Dokumentacja Monstroid2 jest podzielona na 7 rozdziałów:

 • Przedstawienie Monstroid2;
 • Instalacja:
  – Pełna instalacja;
  – Ręczna instalacja wtyczek;
 • Przegląd motywu:
  – Customizer;
  – Układ Bloga;
  – Posty, Kategorie i Typy postów;
  – Proste Widgety;
  – Tłumaczenie;
 • Kokpit Monstroid2:
  – Licencja;
  – Aktualizacje Wtyczek;
  – Motyw;
  – Skiny;
  – Ustawienia;
 • Przegląd Wtyczek;
 • Wszystko, co związane z Wtyczkami Jet;
 • Lista zmian;

Każdy dział – moim zdaniem – w pełni wyczerpuje swoją tematykę. Kolejny punkt dla motywu z TemplateMonster.

Aktualne wyniki starcia: 5:1 Monstroid2 vs Szara Rzeczywistość

Woocomerce + JetElements + Elementor w zestawie

Zgadza się. Podczas instalacji Monstroid2 możemy zainstalować wszystkie niezbędne wtyczki otrzymując zestaw gotowy do pracy.

Aktualne wyniki starcia: 6:1 Monstroid2 vs Szara Rzeczywistość

Wysoka ocena w Google Speed (PageSpeed Insights)

Ostatnia kategoria. Wiadomo, że oprócz motywu na szybkość strony wpływa wiele czynników, np. kompresja, czas odpowiedzi serwera i ilość danych do ściągnięcia. Możemy jednak sprawdzić (z przymrużeniem oka) co pokaże taki test po wyłączeniu większości wtyczek niezwiązanych z działaniem naszego głównego bohatera.

Test w PageSpeed Insights

Jakby odjąć od tego czas odpowiedzi serwera i cache’owanie to bylibyśmy blisko 100. Zatem sam motyw jest lekki i szybki.

Aktualne wyniki starcia: 7:1 Monstroid2 vs Szara Rzeczywistość

Podsumowanie: Monstroid2 vs Rzeczywistość

Biorąc pod uwagę wszystkie punkty (i edit) starcie kończy się z wynikiem 7,5 punktu dla Monstroid2 i całe 0,5 punktu dla Szarej Rzeczywistości.

Język Angielski

Nie dla wszystkich może to być problem, ale warto o tym wspomnieć. Większość rzeczy związanych z Monstroid2 (np. dokumentacja i support) są w języku angielskim.

Podsumowanie

Bez kodu, bez nauki i bez problemów. Tak można określić Monstroid2. Jeżeli jesteś osobą, która nie chce pisać kodu godzinami, potrzebuje gotowego rozwiązania, a przy okazji nie chce być ograniczana przez małą ilość opcji to ten motyw jest dla Ciebie. Czemu akurat Monstroid2, przecież jest wiele serwisów oferujących całe strony tworzone metodą „przeciągnij i upuść” bez potrzeby kupowania hostingu czy instalacji czegokolwiek? Za produktem od TemplateMonster przemawia niezależność. Kupując Monstroid2 kupujesz go razem z licencją, jest Twój. Instalujesz motyw „u siebie” na hostingu z WordPress i nikt Ci tego nie zabierze. Natomiast inne gotowe rozwiązania nigdy nie będą Ci dane na własność.

Recenzja Monstroid2
Monstroid2

Z drugiej strony jeżeli jesteś programistą i chcesz przyśpieszyć proces tworzenia strony to też jest dobry wybór. Posiadanie gotowych, prostych w użyciu rozwiązań to nie ogłupienie się i pójście na łatwiznę tylko automatyzacja (a przecież po to jest programowanie) niektórych procesów podczas tworzenia strony.

Na koniec chciałbym podziękować Januszowi Kamińskiemu, dzięki któremu ta recenzja mogła powstać – dzięki! 😉

Przydatne linki:

Link do strony TemplateMonster
Monstroid2 znajdziecie tutaj
Więcej na temat WordPressa w kategorii WordPress

0 0 vote
Article Rating
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Najlepsze darmowe motywy WordPress 2019! - Aimweb.pl
2 lat temu

[…] Monstroid2 – Ujarzmiłem bestię [RECENZJA] […]