Minister Edukacji uroczyście otworzył Indonezyjskie Muzeum Batiku

Tempo.co, Djakarta – Minister Edukacji, Kultury, Badań i Technologii Nadiem Anwar Maharim otworzył Muzeum Batiku z okazji Narodowego Dnia Batiku w Taman Mini Indonesia Indah w Dżakarcie w poniedziałek 2 października 2023 r.

„Dziedzictwo, takie jak artefakty historyczne, wiedza, zwyczaje, sztuka i tradycje, ukształtowało cywilizacje kraju i wprowadziło Indonezję na arenę międzynarodową, uznając ją za miejsce światowego dziedzictwa kulturowego” – stwierdziła Nadiam w komunikacie prasowym. Tempo Dzisiaj.

Batik od 2009 roku jest wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO ze względu na jego wartość kulturową i filozoficzne znaczenie związane z cyklem życia Indonezyjczyków, a także unikatowość techniczną i piękno jego form.

„Dlatego mamy obowiązek zapewnić trwałość batiku i innych tradycji, które do nas należą” – powiedział Nadeem. „Ministerstwo zadba o to, aby tradycje nie tylko były podtrzymywane, ale i rozwijane. Dzięki temu nasze dziedzictwo kulturowe będzie się starzeć i stanie się rozwiązaniem na każde wyzwanie”.

Dziś w Muzeum Batiku było 125 artystów zajmujących się batikiem, którzy malowali 33 wzory batikowe reprezentujące każdą prowincję Indonezji.

Diana Santosa, wiceprezes Indonezyjskiej Fundacji Batiku, podkreśliła, że ​​w Narodowym Dniu Batiku biorą udział artyści batiku ze wszystkich regionów Indonezji, których celem jest edukacja Indonezyjczyków, zwłaszcza młodzieży, na temat batiku. „Zrozumienie, że vintage to nie «trend», ale tradycja kulturowa” – wyjaśniła Diana.

Według Nadiem otwarcie Muzeum Batiku jest punktem wyjścia do wzmocnienia dostępu do wiedzy o batiku w Nusantara. Celem Muzeum Batiku jest dalszy rozwój zawodu menedżera muzeów i usług publicznych, a także wspieranie ochrony batiku poprzez przestrzeń współpracy z innymi organizacjami, które podzielają tę samą wizję.

Według DG ds. Kultury ministerstwa, Hilmara Farida, Muzeum Batiku pomaga ludziom na całym świecie poznać, zrozumieć i nauczyć się robić batik.

„Batik to jedno z uznanych narzędzi dyplomacji kulturalnej. Dlatego jednym z obowiązków muzeum jest dbanie o to, aby wiedza, rozwój i wykorzystanie batiku były zrównoważone nie tylko w Indonezji, ale także na świecie” – podsumował Hilmer.

READ  Ponura prognoza Netflix niszczy większość infekcji giełdowych

Deweya Ernisa

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *