Microsoft Q2 2023: Windows, urządzenia i Xbox będą silne w chmurze

Microsoft ma Właśnie wysłany w drugim kwartale roku podatkowego 2023. Producent oprogramowania miał przychody w wysokości 52,7 miliardów dolarów i dochód netto w wysokości 16,4 miliardów dolarów. Przychody wzrosły o 2 procent, ale dochód netto spadł o 12 procent. Wyniki pojawiają się kilka dni po tym, jak Microsoft ogłosił 10 000 zwolnień.

Microsoft wcześniej przewidywał trudny kwartał dla przychodów i sprzętu Windows OEM, a wyniki są teraz jasne dla stanu branży komputerów osobistych. Dostawy komputerów osobistych spadły o 16 procent w 2022 roku Według analizy przeprowadzonej przez CanalysI — powiedział Gardner Prawie 29-procentowy spadek rok do roku w czwartym kwartale — największy kwartalny spadek dostaw od czasu rozpoczęcia śledzenia rynku komputerów osobistych w połowie lat 90. W rezultacie dochody Microsoftu związane z Windowsem mocno ucierpiały.

Przychody Windows OEM, cena, jaką producenci komputerów PC płacą firmie Microsoft za korzystanie z systemu Windows na komputerach, spadły w drugim kwartale o 39 procent. Microsoft twierdzi, że jest to spowodowane „utrzymującą się słabością rynku komputerów PC i silnymi porównaniami z poprzedniego roku”.

Gartner twierdzi, że całkowita wielkość dostaw komputerów osobistych w 2022 r. jest zbliżona do poziomów sprzed pandemii, więc jasne jest, że boom na zakupy laptopów już się skończył. „Ponieważ wielu konsumentów posiada już stosunkowo nowe komputery PC zakupione podczas pandemii, brak przystępności cenowej przeważa nad jakąkolwiek zachętą do zakupu, powodując spadek popytu na komputery osobiste do najniższego poziomu od lat” — mówi Mikako Kitagawa, główny analityk firmy Gartner.

Powierzchnia Pro 9.
Zdjęcie: Amelia Holowati Grales/The Verge

Spadek na rynku komputerów osobistych wpłynął również na przychody firmy Microsoft z urządzeń, które obecnie obejmują HoloLens i akcesoria do komputerów PC, wykraczające poza zwykłe przychody z urządzeń Surface. Pomimo tego, że Microsoft wypuścił nowe urządzenia Surface Pro 9, Surface Laptop 5 i Surface Studio 2 Plus przed świętami, przychody z urządzeń spadły o 39 procent w drugim kwartale.

READ  Akcje spadają, ropa gwałtownie przekracza 110 USD, gdy rosyjskie sankcje łamią

Microsoft ogłosił w zeszłym tygodniu, że zmienił swoje „portfolio sprzętu” w związku ze zwolnieniami. Firma programistyczna odpisała 1,2 miliarda dolarów przychodów w drugim kwartale związanych ze zmianami sprzętu, kosztami odpraw i „kosztami konsolidacji najmu przy jednoczesnym tworzeniu większej gęstości w naszych lokalizacjach”.

Redukcje zatrudnienia szczególnie mocno uderzyły w dział HoloLens po tym, jak Kongres odrzucił prośbę wojska o zakup 6900 zestawów słuchawkowych opartych na technologii HoloLens firmy Microsoft. Walki Microsoftu z HoloLens zostały dobrze udokumentowane w ciągu ostatniego roku, a były szef HoloLens, Alex Kipman, opuścił firmę po zarzutach niewłaściwego postępowania, a Microsoft podobno anulował plany dotyczące HoloLens 3.

Biała konsola Xbox Series S firmy Microsoft stoi na drewnianym stoliku kawowym w salonie obok większej i czarnej konsoli Xbox Series X.

Konsole Xbox Series S i X.
Zdjęcie autorstwa Toma Warrena/The Verge

Gdzie indziej Xbox również spadł w tym kwartale z powodu wysiłków sprzętowych Microsoftu. Przychody ze sprzętu Xbox spadły o 13 procent, a przychody z treści i usług Xbox spadły o 12 procent. Microsoft powiedział, że było to związane z „silnym porównaniem z poprzednim rokiem”, ponieważ niższe przychody z treści i usług zostały „częściowo zrównoważone wzrostem liczby subskrypcji Xbox Game Pass”. Ogólnie przychody Microsoftu z gier spadły o 13 procent rok do roku.

Spadek przychodów ze sprzętu Xbox był „spowodowany niższymi cenami i wolumenem sprzedanych konsol”, co oznacza, że ​​Microsoft sprzedał mniej konsol Xbox Series S/X podczas świąt niż w tym samym okresie w 2022 roku po wyższych cenach. Microsoft porzucił serię Xbox. S kosztuje 249,99 USD na święta, mając nadzieję na wzbudzenie zainteresowania konsolą Xbox Game Pass.

W tym samym czasie w zeszłym roku Microsoft powiedział, że Xbox Game Pass wzrósł do 25 milionów subskrybentów, ale od tego czasu firma nie dostarczyła aktualizacji, a dziś nie ma wzmianki o nowych liczbach. To prawdopodobnie dlatego, że dyrektor generalny Microsoft Gaming, Bill Spencer, ujawnił w październiku, że rozwój usługi po stronie konsoli utknął w martwym punkcie.

READ  Indonezyjski przemysł wytwórczy potrzebuje 682 000 pracowników rocznie: minister

„Widzimy niesamowity wzrost na PC… Na konsolach zauważyłem spowolnienie wzrostu, głównie dlatego, że w pewnym momencie dotarłeś do wszystkich na konsoli, którzy chcą subskrybować” – powiedział Spencer w wywiadzie w październiku. Spencer ujawnił, że Xbox Game Pass stanowi 10-15 procent przychodów Microsoftu z treści i usług Xbox i że usługa jest opłacalna.

Microsoft nadal napotyka sprzeciw organów regulacyjnych w związku z przejęciem Activision Blizzard za 68,7 miliardów dolarów, które chce zamknąć w roku podatkowym 2023 (koniec czerwca). Komisja Europejska wszczęła coś, co nazywa „dogłębnym dochodzeniem” w sprawie umowy z Microsoftem, po tym jak brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) zasygnalizował bliższe przyjrzenie się umowie we wrześniu. FTC pozwała Microsoft o zablokowanie zakupu po tygodniach sporów między Microsoftem, Sony i organami regulacyjnymi na temat konkurencji i przyszłości. Wezwanie do służby.

Ilustracja logo Microsoft 365 wokół mężczyzny

Microsoft wprowadził nową subskrypcję Microsoft 365 Basic.
Obraz: Microsoft

Jak zawsze, Microsoft Office, produkty chmurowe i serwerowe zwiększyły przychody w drugim kwartale. Przychody Microsoftu z chmury miały duży wpływ na zarobki w tym kwartale, a ogólne przychody z inteligentnej chmury wzrosły o 18 procent rok do roku. Przychody z produktów serwerowych i usług w chmurze wzrosły o 20 procent, a przychody z platformy Azure i innych usług w chmurze wzrosły o 31 procent.

„Następna wielka fala komputerów rodzi się, gdy Microsoft Cloud przekształca najbardziej zaawansowane na świecie modele sztucznej inteligencji w nową platformę obliczeniową” – powiedział Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, w komunikacie o zarobkach. „Jesteśmy zaangażowani w pomaganie naszym klientom w korzystaniu z naszych platform i narzędzi, aby robić mniej dzisiaj i wprowadzać innowacje jutro w nowej erze sztucznej inteligencji”.

Komentarze Nadelli pojawiają się dzień po tym, jak Microsoft rozszerzył partnerstwo z OpenAI o inwestycję, której wartość szacuje się na 10 miliardów dolarów. Długoterminowe partnerstwo sprawi, że Microsoft stanie się wyłącznym partnerem w chmurze dla OpenAI, a usługi w chmurze Microsoft będą zasilać wszystkie obciążenia OpenAI w produktach, usługach API i badaniach.

READ  Sondaż w lokalach wyborczych w Brunei 11 lutego: BPLN

Jeśli chodzi o biurowe przychody Microsoftu, subskrypcje konsumenckie platformy Microsoft 365 wzrosły w kwartale o 12 procent do łącznej liczby 63,2 miliona. Microsoft wprowadził podstawową subskrypcję Microsoft 365 za 1,99 USD miesiąc wcześniej w tym miesiącu, więc spodziewaj się, że wpłynie to na liczbę subskrybentów w wynikach następnego kwartału. Microsoft wypycha markę Microsoft 365 zamiast Microsoft Office, co powinno pomóc w podniesieniu liczby subskrypcji i świadomości.

Przychody z produktów biznesowych pakietu Office i usług w chmurze wzrosły o 7 procent, podczas gdy przychody z usługi Office 365 dla firm wzrosły o 11 procent. Gdzie indziej przychody LinkedIn wzrosły o 10 procent rok do roku, a przychody z reklam w wyszukiwarkach i wiadomościach wzrosły o 10 procent.

Firma Microsoft zorganizuje teraz rozmowę dotyczącą zarobków o 17:30 ET / 14:30 PT, a my zaktualizujemy ten artykuł o wszelkie istotne komentarze i informacje.

Zaktualizowano, 24 stycznia o 16:50 ET: Zaktualizowany artykuł o dodatkowe informacje o przychodach z Xbox.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *