Michael J. Choroba Parkinsona Foxa postępuje; Nie spodziewał się, że dożyje 80

W szczerym wywiadzie aktor Michael J. Fox mówiła o własnej śmiertelności i wyzwaniach związanych z życiem z chorobą Parkinsona przez ponad 30 lat, w tym o doświadczeniach z upadkami i złamaniami kości.

WywiadBył w „CBS Sunday Morning” z Jane Pauley, promując swój nowy film dokumentalny „Still”. Wydany 12 maja.

„Puka do drzwi” – ​​powiedział 61-letni Fox o chorobie. „Coraz trudniej. Staje się coraz trudniej. Z każdym dniem jest coraz trudniej, ale tak właśnie jest. Kogo widzę w tym?”

U Foxa, zdobywcy nagrody Emmy i Złotego Globu, zdiagnozowano chorobę Parkinsona w 1991 roku w wieku 29 lat. Kręcił „Doc Hollywood” i zasięgnął porady lekarza w związku z drżeniem małego palca. on nie Upublicznij to Chorował od wielu lat.

Choroba Parkinsona jest postępującym i wyniszczającym zaburzeniem, które powoduje niekontrolowane szarpnięcia i skręty, drżenie, niewyraźną mowę oraz trudności z równowagą i koordynacją. W miarę postępu choroby Komórki nerwowe w mózgu Osłabienie lub śmierć częściej występuje u mężczyzn, chociaż badacze nie wiedzą dlaczego. 75-letni aktor Richard Lewis ogłosił niedawno, że cierpi na chorobę Parkinsona.

Klip z filmu dokumentalnego pokazuje, jak Fox potyka się i mocno upada na chodniku w Nowym Jorku. Sprawdził go przechodzień. Jego odpowiedź: „Zwaliłeś mnie z nóg”.

Fox powiedział, że przeszedł operację łagodnego guza w kręgosłupie, który „zepsuł mi chodzenie” i ma mniejszą stabilność w nogach.

„Teraz psuję różne rzeczy” — powiedział. „To ramię i to ramię, ten łokieć. Złamałem twarz. Złamałem rękę, spadając.

Zauważył, że upadki są „wielkim zabójcą” osób z chorobą Parkinsona. Zauważył również, że istnieje ryzyko głodu i zapalenia płuc.

„Wszystkie te subtelne sposoby docierają do ciebie” – powiedział. „Nie umiera się na chorobę Parkinsona. Umrzesz na chorobę Parkinsona. Nie będę miał 80 lat.

W 2000 roku Fox otrzymał nagrodę Michaela J. Fox założył Fundację, która wspierała bardziej ambitne badania w tej dziedzinie. W kwietniu naukowcy ogłosili wielki przełom, metodę testową, która mogłaby zidentyfikować wzorce białka, które mogłyby być wykorzystane do znacznie wcześniejszego diagnozowania choroby Parkinsona i zmniejszenia liczby osób, u których choroba została błędnie zdiagnozowana.

READ  OIKN twierdzi, że inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych i Rosji wykazują zainteresowanie rozwojem IKN

Badania wywodzą się z inicjatywy Parkinson’s Progress Markers Initiative Fundacji Fox, w ramach której przez ponad dekadę obserwowano ponad 1100 ochotników z chorobą i bez niej.

„To zmienia wszystko” – powiedział Fox o badaniach. „Gdzie jesteśmy teraz, za pięć lat możemy powiedzieć, czy to mają, czy to dostaną, i wiemy, jak to przeprowadzić”.

W rozmowie z Foxem na początku swojej kariery Pauly zauważył, że choroba zebrała widoczne żniwo. „Za każdym razem, gdy na ciebie patrzę, widzę, że zajęło mi to trochę za dużo” – powiedziała mu.

„Od 30 lat” – odpowiedział. „Niewielu z nas chorowało na tę chorobę przez 30 lat. Pochłania. Ma chorobę Parkinsona. Dla niektórych rodzin to spełnienie marzeń. To żywe piekło. Musisz poradzić sobie z faktami, które są poza zrozumieniem większości ludzi.

Pomimo wyzwań związanych z życiem z chorobą Parkinsona, Fox zauważyła, że ​​ma zalety, których nie mają inni.

„Mam pewien zestaw umiejętności, które pozwalają mi radzić sobie z tymi rzeczami” – powiedział. „Z wdzięcznością nadzieja jest stała. Jeśli znajdziesz coś, za co możesz być wdzięczny, możesz znaleźć coś, na co możesz czekać i iść dalej”.

Zapisz się do newslettera Wellbeing+Being, źródła porad ekspertów i prostych wskazówek, które pomogą Ci dobrze żyć każdego dnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *