Melanezyjska Grupa Spearhead ogłasza Papuę stabilnym, sprzyjającym regionem

JAKARTA (ANTARA) – Melanezyjska Grupa Spearhead (MSG) odwiedziła Papuę w Indonezji i stwierdziła, że ​​wschodnia część kraju jest regionem ogólnie stabilnym i sprzyjającym, umożliwiającym sprawne funkcjonowanie społeczno-gospodarcze jej mieszkańców.

Usman Kansong, przewodniczący indonezyjskiej grupy zadaniowej ds. public relations w sprawie interesów Papui, dyrektor generalny MSG Leonard Luma i doradca wykonawczy Christopher Nispert pochwalili przeprowadzoną przez indonezyjski rząd ocenę z pierwszej ręki wysiłków na rzecz rozwoju regionu.

„Wizyta dwóch przywódców MSG jest pozytywnym krokiem i zasługuje na pochwałę, ponieważ na własne oczy zobaczyli prawdziwy stan Krainy Rajskich Ptaków” – stwierdził w oświadczeniu otrzymanym w środę w Dżakarcie.

Dyrektor generalny Luma i doradca wykonawczy Nisbert odwiedzili w poniedziałek (17 czerwca) miasto Jayapura w prowincji Papua, aby ocenić rzeczywistą sytuację w regionie.

Obaj mężczyźni podzielali ten sam pogląd, że Indonezja, członek stowarzyszony MSG, demonstruje dobre praktyki w zarządzaniu swoimi obszarami przygranicznymi.

Stwierdzili, że dobrze byłoby, gdyby państwa członkowskie MSG zastosowały środki Indonezji w celu właściwego zarządzania jej granicami w celu ograniczenia powtarzających się nielegalnych działań wzdłuż granic między Vanuatu a Wyspami Salomona.

Ponadto obaj melanezyjscy dygnitarze zauważyli, że uważają kluczową rolę Indonezji w ASEAN za decydującą i ważną dla interesów państw członkowskich MSG.

Dyrektor generalny Luma zauważył, że MSG wspiera współpracę plantacyjną między państwami, angażując Indonezję w różne projekty, w tym projekt dotyczący plantacji wanilii na Vanuatu i na Wyspach Salomona.

POWIĄZANE: Indonezyjska TNI odbija od powstańców centralną dzielnicę Papui

Ponieważ Papua Nowa Gwinea należy obok Indonezji do największych producentów wanilii na świecie, państwa MSG mogą pomóc w penetracji rynku wanilii ASEAN, dodając, że MSG naprawdę stara się zwiększyć zaangażowanie Indonezji w podregionie melanezyjskim.

Luma maksymalnie wykorzystał swoją wizytę w Papui, aby zbadać potencjał współpracy edukacyjnej pomiędzy MSG a Indonezją. W tym zakresie obie strony dążyły do ​​wymiany studentów, studentów i wykładowców.

READ  Juicy Smolett została uznana za winną okłamywania policji pod zarzutem przestępstwa z nienawiści

Tymczasem ekspert Biura Sztabu Prezydenta (KSP) Theo Litai wyraził opinię, że wizyta delegacji MSG w Indonezji będzie miała pozytywny wpływ na aspekty gospodarcze, społeczno-kulturowe i polityczne subregionu.

„Współpraca w tym subregionie może pobudzić wzrost gospodarczy całego regionu Pacyfiku. Kraje tego subregionu mogą wykorzystać wzrost gospodarczy Azji Południowo-Wschodniej i wykorzystać go jako katalizator swojego wzrostu” – zauważył.

Wcześniej zespół MSG przybył do obszaru przygranicznego Skow w prowincji Papua i Wudung w Papui-Nowej Gwinei o godzinie 10:00 czasu lokalnego po przebyciu drogi z Port Moresby.

Później ambasador Indonezji Alexander Tanguman osobiście przyjął ich na placówce granicznej w Skow.

Następnie urzędnicy Agencji ds. Granic i Współpracy prowincji Papua zabrali Lumę i Nisberta, aby kontynuować podróż do miasta Jayapura, gdzie z pierwszej ręki mogli przyjrzeć się rozwojowi Papui.

Powiązane wiadomości: Rząd przysięga chronić lasy w Papui

Powiązane wiadomości: Fora Papuasów Głosowe wsparcie dla rozwoju Nusantary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *