Bukitingi, W Sumatra (ANTARA) – Mieszkańcy Sittingi w dystrykcie Agam na Zachodniej Sumatrze mają wyjątkową tradycję dystrybucji mięsa ofiarnego znanego jako manampuang.
„Mamy tradycję dystrybucji mięsa ofiarnego tam, gdzie mieszkańcy nie muszą mieć kuponów, a dystrybucja nie jest zabroniona” – powiedział w czwartek lokalny mieszkaniec Heru Nofrianti.
Podczas tradycji manambuang, co po indonezyjsku oznacza „zrobić miejsce na coś”, mieszkańcy zbierają się w miejscu uboju i otrzymują mięso ofiarne bezpośrednio do rąk lub używają dostarczonych plastikowych toreb lub liści, wyjaśnił Nofrianti.
Charakterystyczną cechą tej tradycji jest to, że składane w ofierze mięso jest rozdawane poszczególnym osobom, a nie gospodarstwom domowym.
„Na przykład pięcioosobowa rodzina ma prawo do pięciu porcji mięsa” – wyjaśnił.
Zauważył, że tradycja siedzenia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
„Nie wiemy, kiedy ta metoda została zastosowana po raz pierwszy, ale starsi w tej wiosce to robią” – dodał.
Ubój zwierząt ofiarnych rozpoczął się w czwartek. Po uboju i zarżnięciu zwierząt mieszkańcy ustawili się w równych szeregach po obu stronach drogi i niecierpliwie czekali na swoje porcje.
„Kolejka rozciągała się na setki metrów, podczas gdy setki mieszkańców cierpliwie czekały na swoją porcję. To była uporządkowana i hipnotyzująca scena” – zauważył.
Niektórzy członkowie zespołu imprezy nosili mięso na wózkach i napełniali je plastikowymi torbami.
„Podtrzymujemy tę tradycję, ponieważ jest to najbardziej sprawiedliwy i sprawiedliwy sposób dystrybucji mięsa ofiarnego” – powiedział Rizal, jeden z członków komitetu.
Powiedział, że ta tradycja ma potencjał, by stać się ważną częścią turystyki religijnej.
„Na tym obszarze poświęciliśmy pięć krów, a liczba odbiorców osiągnęła setki” – powiedział.
Powiązane wiadomości: Prezydent Jokowi spędza święto Eid al-Adha w Yogyakarcie
Powiązane wiadomości: Balijscy muzułmanie dzielą się mięsem ofiarnym z ludźmi innych wyznań