Lockheed rezygnuje z 4,4 mld dolarów umowy na zakup Aerojet pośród ograniczeń regulacyjnych

Logo Lockheed Martin jest widoczne podczas pokazu lotniczego Japan Aerospace 2016 w Tokio, Japonia, 12 października 2016 r. REUTERS / Kim Kyung-Hoon

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

13 lutego (Reuters) – amerykański producent broni Lockheed Martin Corp. (LMT.N) odwołano w niedzielę plany przejęcia producenta silników rakietowych Aerojet Rocketdyne Holdings Inc (AJRD.N) za 4,4 miliarda dolarów w obliczu sprzeciwu amerykańskich organów ochrony konkurencji.

Federalna Komisja Handlu pozwany do zablokowania umowa pod koniec stycznia, ponieważ pozwoliłaby Lockheedowi wykorzystać swoją kontrolę nad Aerojetem do skrzywdzenia innych wykonawców obrony. Producent rakiet Raytheon Technologies (RTX.N) był zdecydowanym przeciwnikiem planowanego przejęcia.

Fuzja, która była ogłoszony pod koniec 2020 r. spotkał się z krytyką, ponieważ zapewniłby Lockheed dominującą pozycję nad silnikami rakietowymi na paliwo stałe – istotnym elementem amerykańskiego przemysłu rakietowego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dyrektor naczelny Lockheed, James Taiclet, powiedział, że przejęcie poprawiłoby wydajność, szybkość i obniżyło koszty dla rządu USA, ale rozwiązanie umowy leżało w najlepszym interesie udziałowców.

Aerojet, który pod koniec tego tygodnia raportuje o zyskach za czwarty kwartał, powiedział w osobnym komunikacie, że nadal spodziewa się dobrych „przyszłych wyników”, pomimo zlikwidowanej fuzji.

Umowa o połączeniu spółek nie obejmuje opłaty za rozwiązanie umowy w przypadku, gdyby organy antymonopolowe sprzeciwiły się transakcji, zgodnie z wnioskiem regulacyjnym. Rzecznik Lockheed powiedział wcześniej, że firma nie planuje dokonywać takich płatności na rzecz Aerojet.

Według FTC, gdyby umowa trafiła do sądu, byłaby to pierwsze od dziesięcioleci sporne wyzwanie związane z fuzją obrony.

Inni krytycy umowy to między innymi demokratyczna senatorka USA Elizabeth Warren, WHOpoprosił FTC o zbadanie wewnętrznych zapór, które Lockheed powiedział, że wprowadzi go, aby uniemożliwić mu uzyskanie przewagi konkurencyjnej nad konkurentami.

READ  Indonezja uruchamia pociąg pociskowy WHOOSH finansowany przez chińską inicjatywę na rzecz infrastruktury Pasa i Drogi

Lockheed powiedział, że stanowił 33% sprzedaży Aerojet i argumentował, że umowa obniży koszty Pentagonu i amerykańskiego podatnika.

Silniki rakietowe, takie jak te produkowane przez Aerojet, są używane we wszystkim, od systemu rakiet obronnych ojczyzny po rakiety Stinger.

Aerojet opracowuje i produkuje napędy rakietowe na paliwo ciekłe i stałe, silniki naddźwiękowe z powietrzem do oddychania oraz energię elektryczną i napędy do zastosowań kosmicznych, obronnych, cywilnych i komercyjnych. Jej klientami są Pentagon, NASA, Boeing (ZAKAZ)Lockheed Martin, Raytheon i United Launch Alliance.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Anirudha Saligrama w Bengaluru oraz Diane Bartz i Mike’a Stone’a w Waszyngtonie; Montaż przez Diane Craft i Jacqueline Wong

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *