Bullard z Fed mówi, że „wiarygodność banku centralnego jest zagrożona”, musi „załadować” podwyżki stóp procentowych

św. Prezes Rezerwy Federalnej Louis, James Bullard, argumentował za szybkim wzrostem stóp procentowych, mówiąc w poniedziałek, że bank centralny musi zareagować na przyspieszającą inflację.

„Myślę, że musimy zająć się większą liczbą planowanych przeprowadzek niż wcześniej. Byliśmy zaskoczeni wzrostem inflacji. To jest duża inflacja” – powiedział Bullard Steve Liesman z CNBC podczas występu na żywo. „Skrzynka z skrzekiem„Wywiad.

„Nasza wiarygodność jest tutaj zagrożona i musimy reagować na dane” – dodał. „Myślę jednak, że możemy to zrobić w sposób zorganizowany i nie zakłócający rynków”.

Te komentarze pojawiły się po tym, jak Bullard wstrząsnął rynkami w zeszłym tygodniu, mówiąc, że uważa, że ​​Fed powinien podnieść swoją referencyjną krótkoterminową stopę pożyczkową o pełny punkt procentowy do lipca. Pozycja, w wywiadzie dla Bloomberg News, spowodowała niestabilność akcji i spowodowała, że ​​rynki terminowe wyceniły aż siedem podwyżek o ćwierć punktu procentowego do końca 2022 roku.

Wraz z tym rynki przechylają się teraz do 50 punktów bazowych, czyli 0,5 punktu procentowego, wzrostu na marcowym posiedzeniu.

„Myślę, że moja pozycja jest dobra i postaram się przekonać moich kolegów, że jest dobra” – powiedział Bullard w rozmowie z CNBC.

Kontrakty terminowe na giełdę były nieco niższe w poniedziałek rano, gdy przemawiał, podnosząc się z poprzednich poziomów po kilku zachęcających wiadomościach z wrogich działań Rosji i Ukrainy.

Podczas gdy praktycznie wszyscy urzędnicy w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku wyrazili chęć rozpoczęcia podwyżek stóp w marcu, Bullard był prawdopodobnie najbardziej jastrzębiem. Kilku innych urzędników powiedziało, że uważają, że wystarczyłby ruch o ćwierć punktu na nadchodzącym posiedzeniu.

„Historia mówi nam o polityce Fed, że nagłe i agresywne działania mogą w rzeczywistości mieć destabilizujący wpływ na sam wzrost i stabilność cen, które staramy się osiągnąć” – powiedział prezes Fed w San Francisco M.ary Daly powiedział w niedzielę w programie CBC „Face the Nation”. „Więc wolałbym przeprowadzkę w marcu, a następnie obserwowanie, mierzenie, bycie bardzo ostrożnym w odniesieniu do tego, co widzimy przed nami, a następnie podjęcie kolejnej podwyżki stóp procentowych, gdy wydaje się to najlepszym miejscem do tego”.

READ  „Zmęczenie Trumpa” komplikuje ofertę Białego Domu 2024 w New Hampshire

Ale Bullard przeforsował, że inflacja jest gorąca od miesięcy, a Fed musi być zdecydowany w użyciu swoich narzędzi do kontrolowania wzrostu cen.

Inflacja jest „bardzo zła” dla grup o niższych dochodach

Wskaźnik cen konsumpcyjnych za styczeń pokazał 12-miesięczny wzrost o 7,5%nawet więcej niż szacunki Wall Street i kontynuując wzorzec, który rozpoczął się w drugiej połowie 2021 roku.

„Moja interpretacja nie dotyczyła samego raportu, ale ostatnie cztery raporty sporządzone wspólnie wskazują, że inflacja rozszerza się i prawdopodobnie przyspiesza w amerykańskiej gospodarce” – powiedział Bullard.

Nawet przy silnym wzroście inflacji realne dochody w większości spadają, ponieważ inflacja przewyższa wzrost średnich godzinowych zarobków.

„Inflacja, którą obserwujemy, jest bardzo zła dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach” – powiedział. „Ludzie są niezadowoleni, zaufanie konsumentów spada. To nie jest dobra sytuacja. Musimy zapewnić ludzi, że będziemy bronić naszego celu inflacyjnego i wrócimy do 2%”.

Rynki jeszcze w tym tygodniu przyjrzą się myślom Fed, kiedy FOMC opublikuje protokół ze styczniowego posiedzenia. Jednym z obszarów zainteresowania będzie sposób, w jaki bank centralny zacznie zmniejszać zasoby aktywów o wartości prawie 9 bilionów dolarów, które podwoiły się podczas pandemii, gdy Fed wykupił biliony obligacji skarbowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką.

Pomimo gwałtownego wzrostu inflacji Fed zamierza kupić 20 miliardów dolarów więcej obligacji skarbowych w ciągu najbliższego miesiąca wraz z prawie 28 miliardami dolarów MBS przed zakończeniem programu w marcu.

Bullard powiedział, że chciałby, aby redukcja zaciągniętych obligacji rozpoczęła się w drugim kwartale z „pewnym planem B w naszej kieszeni”, w którym Fed mógłby faktycznie sprzedać aktywa wprost, zamiast pozwolić na pasywny upływ dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *