Lider ASEAN proponuje kroki w celu rozwinięcia kompleksowego partnerstwa strategicznego z Chinami

Przez
Wietnamska agencja informacyjna

czwartek, 27 czerwca 2024 | 23:36 GMT+7

Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) Gao Kim Harn zasugerował środki mające na celu promowanie kompleksowego partnerstwa strategicznego ASEAN-Chiny.

Uczestnicy pozują do zdjęcia grupowego na Forum Przyszłych Stosunków ASEAN-Chiny w Dżakarcie, 19 czerwca 2024 r. Zdjęcie dzięki uprzejmości asean.org

W swoim przemówieniu programowym na niedawnym Forum Przyszłych Stosunków ASEAN-Chiny, które odbyło się w Sekretariacie ASEAN w stolicy Indonezji, podkreślił znaczenie wzmacniania więzi gospodarczych, stwierdzając, że współpraca gospodarcza jest podstawą stosunków ASEAN-Chiny.

Lider ASEAN podkreślił potrzebę usunięcia barier pozataryfowych, poprawy odporności łańcucha dostaw i promowania cyfryzacji, aby jeszcze bardziej ułatwić przepływy handlowe i inwestycyjne między obiema stronami.

Ponieważ ASEAN i Chiny są kluczowymi czynnikami napędzającymi integrację regionalną i rozwój, konieczna jest poprawa połączeń, stwierdził.

Sekretarz Generalny podkreślił także znaczenie promowania zrównoważonego rozwoju. Współpracując, inicjatywy takie jak współpraca ASEAN-Chiny w zakresie zielonej gospodarki mogą odegrać ważną rolę w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju, powiedział.

Gao podkreślił znaczenie zapewnienia pokoju i stabilności w regionie. Nazwał Morze Południowochińskie (Bien Dong [East Sea] w Wietnamie) jest ważną kwestią wymagającą ścisłej współpracy wszystkich stron, aktywnego zaangażowania w konstruktywny dialog i przestrzegania prawa międzynarodowego.

Podkreślając znaczenie wymiany kulturalnej, współpracy edukacyjnej i turystycznej dla poprawy wzajemnego zrozumienia, budowania zaufania i wzmacniania przyjaźni, zasugerował, że ASEAN i Chiny powinny promować wymianę międzyludzką.

Przywódca ASEAN stwierdził, że ważna jest współpraca obu stron w celu rozwiązania globalnych wyzwań, dodając, że ASEAN i Chiny mogą wnieść wkład w globalne wysiłki w takich obszarach jak ograniczanie ubóstwa, bezpieczeństwo żywnościowe i zrównoważony rozwój.

READ  Linie Air India zawiodły, powinny były działać szybko: prezes Tata Sons reaguje na incydent z oddawaniem moczu

Forum obejmowało trzy sesje panelowe na tematy „Utrzymanie regionalizmu: w kierunku pokojowego, bezpiecznego i stabilnego regionu”; „Nauka, technologia i sztuczna inteligencja: rozwój kluczowych czynników dobrobytu w erze cyfrowej”; oraz „Budowanie mostów od serca do serca w celu bliższego wszechstronnego partnerstwa strategicznego ASEAN-Chiny”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *