Li Qiang wziął udział w 26. szczycie Chiny–ASEAN

Premier Li Keqiang z Rady Państwa Indonezji uczestniczy w 26. szczycie Chiny–ASEAN w Dżakarcie w Indonezji, 6 września 2023 r. czasu lokalnego. Prezydent Indonezji Joko Widodo, obecny przewodniczący ASEAN, premier Laosu Sonexay Siphandone, sułtan Hassanal Bolkiah z Brunei Darussalam, premier Kitti Desapipal Pindit Han Manet, premier Kambodży Datuk Seri Anwar bin Ibrahim, Malezja Jr. Premier Lee Hsien Loong z Filipin, Premier Singapuru Lee Hsien Loong, Premier Wietnamu Ba Minh Chinh, Stały Sekretarz Spraw Zagranicznych Tajlandii Sarun Saronchuan; Obecny był także Sekretarz Generalny ASEAN Gao Kim Harn.

W 2013 r. prezydent Xi Jinping zaproponował w Indonezji zbudowanie bliższej społeczności chińsko-ASEAN mającej wspólną przyszłość, powiedział Li Qiang. W ciągu ostatniej dekady Chiny i ASEAN przestrzegały zasad uczciwego traktowania siebie i wzajemnej pomocy. Szukajcie wzajemnych korzyści, promujcie integrację i włączenie społeczne, połączcie ręce na drodze ku przyszłości i pomagajcie sobie nawzajem w odniesieniu sukcesu, długoterminowego dobrego sąsiedztwa i przyjaźni, a także z powodzeniem podążajcie właściwą ścieżką wspólnego rozwoju i dobrobytu pośród zmian niewidzianych od stulecia.

Li Qiang przedstawił czterotorową propozycję budowania bliższej społeczności chińsko-ASEAN ze wspólną przyszłością. Po pierwsze, połączcie siły, aby stworzyć centrum rozwoju gospodarczego, poprawić łączność i pogłębić współpracę w przemyśle i łańcuchach dostaw. Po drugie, należy zacieśnić współpracę w obszarach takich jak nowe pojazdy energetyczne, fotowoltaika i sztuczna inteligencja, ramię w ramię, aby promować współpracę w powstających gałęziach przemysłu. Po trzecie, połączyć ręce w ochronie pokoju i spokoju w regionie, aktywnie promować konsultacje w sprawie tekstu kodeksu postępowania na Morzu Południowochińskim oraz prowadzić współpracę w zakresie zapobiegania oszustwom telekomunikacyjnym i cybernetycznym. Po czwarte, połączyć ręce w rozszerzaniu wymiany kulturalnej i międzyludzkiej oraz w dalszym ciągu wzmacniać współpracę w takich dziedzinach, jak kultura, turystyka, szkolenia i młodzież.

Li Qiang podkreślił, że Chiny i ASEAN to nierozłączni, dobrzy sąsiedzi, dobrzy bracia i dobrzy partnerzy. Chiny chcą współpracować z krajami ASEAN, aby szukać większej siły poprzez jedność, przestrzegać ducha współpracy, w której wygrywają obie strony, oraz budować pokojowy, bezpieczny, dostatni, piękny i harmonijny dom.

READ  6 zginęło w burzy na autostradzie Montana

Liderzy ASEAN, którzy brali udział w szczycie, ciepło przyjęli wizytę premiera Li Qianga i rozmawiali o wynikach współpracy ASEAN-Chiny, a wszechstronne partnerstwo strategiczne ASEAN-Chiny przyniosło ogromne korzyści mieszkańcom regionu i promowało pokój, rozwój i stabilność w regionie . . Kraje ASEAN są gotowe współpracować z Chinami w celu dalszego zwiększania wzajemnego zaufania, wzmacniania integracji z Inicjatywą Pasa i Szlaku, pogłębiania współpracy w takich dziedzinach, jak rolnictwo, handel, inwestycje, gospodarka cyfrowa, nauka i technologia, edukacja i kultura oraz wspólnie stawić czoła globalnym wyzwaniom . Zmiany klimatyczne itp. Kraje ASEAN z zadowoleniem przyjmują postęp w opracowywaniu kodeksu postępowania na Morzu Południowochińskim, z niecierpliwością oczekują szybkiego zakończenia negocjacji w sprawie promocji Strefy Wolnego Handlu ASEAN-Chiny i wspólnie sprawią, że 20. wystawa China-ASEAN Expo zakończy się sukcesem. Kraje ASEAN są gotowe współpracować z Chinami, wykorzystać szansę, odpowiedzieć na wyzwania i zbudować społeczność ASEAN-Chiny ze wspólną przyszłością.

Podczas szczytu wydano wspólne oświadczenie w sprawie wzajemnie korzystnej współpracy pomiędzy Inicjatywą Pasa i Szlaku a ASEAN Outlook on the Indo-Pacific oraz przyjęto szereg dokumentów końcowych, w tym wspólne oświadczenie w sprawie pogłębienia współpracy rolnej pomiędzy Chinami a ASEAN. , Rozwój Zielonego Rolnictwa Chin–ASEAN (2023–2027), inicjatywa mająca na celu promowanie dwustronnej współpracy w zakresie e-biznesu między Chinami a ASEAN oraz inicjatywa mająca na celu wspólne wdrażanie Programu promocji innowacji w nauce i technologii Chiny–ASEAN. Na szczycie z zadowoleniem przyjęto podpisanie Porozumienia Chiny–ASEAN o współpracy technologicznej i ogłoszono rok 2024 Rokiem wymiany kulturalnej i międzyludzkiej między Chinami a ASEAN.

Wu Zhenglong i inni uczestniczyli w szczycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *