Krokiem naprzód w kierunku wolności religijnej i przekonań w Indonezji jest teraz uwzględnienie obywateli mniejszych grup religijnych Zmiana jest dozwolona Wraz z wprowadzeniem nowego rodzaju tożsamości religijnej w dowodach osobistych, mieć nadzieję (wiara) z sześcioma uznanymi religiami.
Od czasu wejścia w życie ogólnokrajowej ustawy o bluźnierstwie w 1965 r. Kebarkayan stał się siódmą sektą religijną, która dołączyła do listy religii uznawanych przez rząd – dołączając do islamu, protestantyzmu, katolicyzmu, hinduizmu, buddyzmu i konfucjanizmu.
Marupat Sidores, sekretarz generalny Parmalim Sangam, lokalnej grupy religijnej z siedzibą wokół jeziora Toba na Sumatrze, powiedział, że około 95 procent jej członków zmieniło swoją tożsamość religijną do nowej kategorii. Od grudnia 2017 r. Parmalimowie byli pierwszą grupą, która zaczęła zmieniać swoją tożsamość religijną na swoich kartach.
Wprowadzenie siódmej kategorii rozpoczęło się we wrześniu 2016 r., kiedy czterech wyznawców lokalnych religii zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego o zmianę ustawy o zagospodarowaniu ludności z 2004 r. Powodami są tradycjonalista NK Mehang Thana z wyspy Sumba; Bahar Demanra Sirite z Toba Samosir na Sumatrze, wierzący z Parmalim; Arnal Burba z Medan Pelawan na Sumatrze, wierzący Ugamo Pangsa Patak; oraz Karlim z Preps na wyspie Java, wierzący w Sabta Dharma.
W październiku 2017 r. Trybunał Konstytucyjny stanął po ich stronieorzekł, że nieuznanie ich wiary jest dyskryminacją i Zlecono druk Urzędu Stanu Cywilnego „Wierny” (Strażnik Wiary) w odpowiednim miejscu, zamiast pozostawiać go jako pusty pasek na dowodzie osobistym.
Jednakże indonezyjska Rada Ulama, organizacja zrzeszająca grupy muzułmańskie, nie zgadzać się, Twierdząc, że Gebarayan różni się od „religii monoteistycznych”, rząd zasugerował wydawanie dwóch rodzajów dowodów osobistych – wyznaniowego i wyznaniowego. Po kilku negocjacjach rząd oraz ulama i duchowni muzułmańscy osiągnęli kompromis, umieszczając wiele mniejszych religii w jednej kategorii i dodając sformułowanie „wiara w jednego Boga”.
„To pozytywny krok, chociaż jeszcze go nie ma [fully] Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego” – Sidorus powiedział Human Rights Watch. „Presja, przed którą stoi rząd, w tym poszczególne osoby w rządzie, jest ogromna”.
Co najmniej 138 000 Indonezyjczyków z wielu grup religijnych w całym kraju opowiedziało się za nową kategorią. Jak podaje Urząd Stanu Cywilnego. Teraz rząd musi zintensyfikować działania, aby położyć kres dyskryminacji wyznawców tych małych, lokalnych religii w rządzie, społeczeństwie i biznesie.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.