KIPP twierdzi, że na ostatecznej liście wyborców nie ma 100 000 Indonezyjczyków w Kuala Lumpur

Tempo.co, Djakarta – Ponad 300 000 wyborców z zagranicy zaginęło, powiedział Kaka Suminta z Niezależnej Grupy Monitorującej Wybory Publiczne (KIPP Indonezja). Ostateczna lista wyborcza (DPT). Dane te pokazują dużą różnicę w porównaniu z wyborami powszechnymi w 2019 r.

„Masowy upadek zagranicznych DPT jest podejrzany, gdyż na listach brakuje ponad 300 000 zagranicznych wyborców” – stwierdził Kaka w pisemnym oświadczeniu z czwartku, 11 stycznia.

Według Kaki łączna liczba zagranicznych wyborców końcowych w wyborach powszechnych w 2019 r. wyniosła 2 058 191. W tym roku liczba ta spadła do 1 750 474 wyborców, co oznacza spadek o 308 717 wyborców. „Ani Generalna Komisja Wyborcza, ani KPU nigdy nie wyjaśniły przyczyny spadku liczby wyborców z zagranicy” – stwierdził.

Indonezyjska diaspora za granicą jest zaniepokojona zarzutami dotyczącymi zaginięcia wyborców w danych zagranicznych. Według doniesień w samym Kuala Lumpur w wyborach powszechnych w 2024 r. nie zarejestrowano 100 000 wyborców.

Kaka powiedział, że spadek liczby wyborców z zagranicy potwierdzają setki tysięcy wyborców niezarejestrowanych przez KPU. „Liczba ta z pewnością wzrośnie wraz z dodaniem zagranicznych wyborców spoza Kuala Lumpur, którzy nie są zarejestrowani w DPT” – dodał.

KIPP Indonezja ubolewa nad niedokładnością ostatecznej listy wyborców za granicą. Problem ten może spowodować, że obywatele Indonezji przebywający za granicą stracą prawo do głosowania. Komisja wzywa KPU do oceny pracy jednostki odpowiedzialnej za rzekome pozbawienie praw wyborczych migrantów i jej personelu za granicą.

KIPP wzywa Agencję Monitorowania Wyborów Powszechnych lub Bhavaslu do zajęcia się tą sprawą w przypadku potencjalnego naruszenia prawa wyborczego.

„Natychmiast znaleźć rozwiązania, które zapewnią, że obywatele Indonezji za granicą, szczególnie ci zarejestrowani w Kuala Lumpur i Malezji, będą chronić swoje prawo do głosowania” – podsumował.

IKHSAN RELIUBUN

Wybór nauczyciela: KPU usuwa 5 obcokrajowców z ostatecznej listy wyborców Indonezji

Kliknij tutaj, aby uzyskać Najnowsze wiadomości Tempo w Google News

READ  Aktualizacje na żywo Rosja-Ukraina: wideo i najnowsze wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *