Kijów mówi, że siły ukraińskie wkraczają do Lymanu, otoczonego przez wojska rosyjskie

  • Żołnierze ukraińscy podnoszą flagę przy wjeździe do Lymanu
  • Rzecznik wojskowy mówi, że w mieście szaleje bitwa
  • Lyman jest głównym ośrodkiem logistycznym we wschodnim regionie Doniecka
  • Donieck jest jednym z czterech regionów, które według Putina są teraz rosyjskie

KIJÓW, 1 października (Reuters) – Siły ukraińskie weszły do ​​wschodniego bastionu Lyman w sobotę po okrążeniu tysięcy rosyjskich żołnierzy na polu bitwy przeciwko Kremlowi, dzień po tym, jak Rosja ogłosiła region przygraniczny.

Zdobycie Limana byłoby poważnym ciosem dla Moskwy po tym, jak prezydent Władimir Putin ogłosił w piątek podczas ceremonii, że anektuje obwód doniecki z trzema innymi regionami.

„Jesteśmy już w Lyman, ale są bitwy” – powiedział Serhii Serevaty, rzecznik wschodnich sił Ukrainy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dwóch ukraińskich żołnierzy przymocowało żółto-niebieską flagę narodową do znaku powitalnego „Layman” przy wjeździe do miasta na północy obwodu donieckiego, co widać na nagraniu opublikowanym przez szefa sztabu prezydenta.

„1 października zdejmujemy naszą flagę państwową i instalujemy ją na naszej ziemi. Lyman będzie Ukrainą” – powiedział jeden z żołnierzy, stojąc na masce pojazdu wojskowego.

Rosja miała w Lyman od 5 do 5500 żołnierzy, ale liczba okrążonych żołnierzy może być mniejsza z powodu strat, powiedział Serevaty.

„Rosyjska grupa w rejonie Lyman jest otoczona”, powiedział w telewizji rzecznik.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Ostatnia aktualizacja operacyjna Rosji miała miejsce w piątek wieczorem. W sobotę kanał ministerstwa Telegram opublikował serię wiadomości gratulacyjnych, w tym jedną od Putina, z okazji święta Wojsk Lądowych.

Rosyjscy blogerzy wojskowi powiedzieli, że utrata miasta byłaby poważnym niepowodzeniem i że oczywiste jest, że Moskwa podjęła decyzję o opuszczeniu miasta i wycofaniu swoich sił.

Żadna ze stron twierdzeń dotyczących pola bitwy nie została niezależnie zweryfikowana.

READ  Plemię Jayapura Sentani czule pożegnało Lucasa Enembe

Centrum logistyczne

Rosja wykorzystała Lyman jako węzeł logistyczny i transportowy dla swojej działalności na północy regionu Doniecka. Jego upadek to największy zysk na polu bitwy na Ukrainie od czasu kontrofensywy błyskawicy w północno-wschodnim Charkowie w zeszłym miesiącu.

Rzecznik ukraińskiego wojska powiedział, że zdobycie Lymana pozwoli Kijowowi wkroczyć w rejon Ługańska, którego pełne zdobycie Moskwa ogłosiła na początku lipca po tygodniach powolnych, miażdżących posunięć.

„Lyman jest ważny, bo to kolejny krok w kierunku wyzwolenia ukraińskiego Donbasu. To szansa na pójście dalej do Kreminny i Siewierodońca, a to jest bardzo ważne psychologicznie” – powiedział.

Razem regiony Doniecka i Ługańska tworzą szerszy region Donbasu, który był głównym celem Rosji od czasu inwazji Moskwy 24 lutego, w ramach tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu zmilitaryzowanie sąsiadów.

Podczas piątkowej ceremonii Putin ogłosił regiony Donbasu: Donieck i Ługańsk, a także południowe regiony Chersoniu i Zaporożu, za rosyjską ziemię – obszar stanowiący około 18% całego terytorium Ukrainy.

Ukraina i jej zachodni sojusznicy uznali posunięcie Rosji za nielegalne. Kijów zobowiązał się do dalszego wyzwalania ziemi spod sił rosyjskich i powiedział, że nie będzie prowadzić rozmów pokojowych z Moskwą podczas prezydentury Putina.

Emerytowany generał USA Ben Hodges, były dowódca sił amerykańskich w Europie, powiedział, że porażka Rosji pod Lymanem byłaby dla rosyjskiego przywódcy poważnym politycznym i militarnym zakłopotaniem po ogłoszeniu przez Putina.

„To rzuca jasne światło na fakt, że jego roszczenie jest nielegalne i niewykonalne” – powiedział.

Powiedział, że okaże się, w jaki sposób ukraińscy dowódcy wykorzystają tę trasę, co może jeszcze bardziej zdemoralizować wojska Moskwy zajmujące inne terytoria ukraińskie.

Serevati powiedział, że operacja wokół Lymana wciąż trwa, a wojska rosyjskie podejmują nieudane próby wyrwania się z okrążenia.

READ  Watykan poinformował, że papież Franciszek będzie hospitalizowany przez kilka dni z powodu problemów z oddychaniem

„Niektórzy się poddają, wielu zostało zabitych i rannych, ale operacja jeszcze się nie skończyła” – powiedział.

Ukraiński gubernator Ługańska na wygnaniu powiedział, że siły rosyjskie poprosiły o bezpieczne wycofanie się z okrążenia, ale Ukraina odrzuciła prośbę.

Ukraińscy urzędnicy państwowi powiedzieli Reuterowi, że nie mają takich informacji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Jonathana Lande, Felixa Lighta, Marka Trevelyana; Montaż przez Frances Kerry, Garetha Jonesa i Nicka MacPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *