Katastrofa samolotu w Nepalu: 68 osób zginęło, gdy samolot Eti Airlines rozbił się w pobliżu Pokhary


Katmandu, Nepal
CNN

Co najmniej 68 osób zginęło, gdy samolot rozbił się w niedzielę w pobliżu miasta Pokhara w środkowym Nepalu.

Siedemdziesiąt dwie osoby — czterech członków załogi i 68 pasażerów — znajdowały się na pokładzie samolotu ATR-72, obsługiwanego przez nepalskie linie Eti Airlines, kiedy ten się rozbił, powiedział rzecznik Eti Airlines Sudarshan Bardaula. Wśród ofiar było 37 mężczyzn, 25 kobiet, troje dzieci i troje niemowląt – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego Nepalu.

Ratownicy pracują nad odnalezieniem ostatnich ośmiu pasażerów, ale „stracili nadzieję”, że przeżyją, powiedział CNN Phanindra Mani Pokharel, podsekretarz nepalskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Lokalny urzędnik wyraził wcześniej nadzieję, że uda się odnaleźć niektórych ocalałych.

Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego Nepalu co najmniej jedna ze zmarłych to dziecko.

Według danych Aviation Safety Network niedzielny incydent był trzecim najgorszym w historii Himalajów. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w lipcu i wrześniu 1992 r. 113 i 167 osób zginęło w katastrofach samolotów obsługiwanych odpowiednio przez Thai Airways i Pakistan International Airlines.

Ratownicy przybywają na miejsce katastrofy samolotu w Pokharze.

Urzędnicy poinformowali, że w momencie katastrofy na pokładzie znajdowały się 72 osoby.

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że 53 pasażerów i czterech członków załogi było Nepalczykami. Na pokładzie było piętnastu obcokrajowców: pięciu Hindusów, czterech Rosjan i dwóch Koreańczyków. Reszta to indywidualni obywatele Australii, Argentyny, Francji i Irlandii.

Samolot leciał ze stolicy Katmandu do Pokhary, drugiego pod względem liczby ludności miasta w kraju, poinformowały państwowe media w kraju The Rising Nepal. Bokahara znajduje się 129 kilometrów (80 mil) na zachód od Katmandu.

Około 18 minut po starcie samolot nawiązał ostatni kontakt z lotniskiem Pokhara około godziny 10:50 czasu lokalnego. Następnie spadł do pobliskiej doliny rzeki Seti. Urzędnicy lotnictwa cywilnego poinformowali w oświadczeniu, że na miejsce katastrofy wysłano służby ratunkowe z armii nepalskiej i różnych departamentów policji, które są zaangażowane w akcje ratownicze.

READ  Strzelanina w Chicago: 13 zabitych, w tym 3 dzieci w strzelaninie samochodowej

Premier Nepalu Pushpa Kamal Dahal powiedział: „Jestem głęboko zasmucony smutnym i tragicznym wypadkiem”.

„Szczerze proszę personel bezpieczeństwa, wszystkie agencje rządu Nepalu i społeczeństwo o rozpoczęcie skutecznych akcji ratunkowych” – napisał Dahl na Twitterze.

Nepalskie linie Eti Airlines ogłosiły, że odwołują wszystkie zaplanowane loty w poniedziałek, 16 stycznia, aby opłakiwać ofiary katastrofy lotniczej.

Himalajski kraj Nepalu jest domem dla ośmiu z 14 najwyższych gór świata, w tym Everestu. Jego pogoda może się nagle zmienić, a lądowiska są zwykle zlokalizowane w trudno dostępnych obszarach górskich.

maja zeszłego roku A Lot Tara Air z 22 osobami na pokładzie Rozbił się w Himalajach na wysokości około 14 500 stóp. Mówi się, że jest to 19. katastrofa lotnicza w tym kraju w ciągu 10 lat i 10. ofiara śmiertelna w tym samym okresie. Sieć Bezpieczeństwa Lotniczego Baza danych.

Samolot biorący udział w niedzielnej katastrofie to ATR 72-500, dwuśmigłowy silnik turboodrzutowy często używany w regionie Azji i Pacyfiku, szczególnie przez tanich przewoźników. Samolot wyprodukowany przez ATR jako partnera joint venture europejskich gigantów lotniczych Airbus i Leonardo, Zwykle ma dobre imię.

Jednak już wcześniej brały udział w wypadkach. Dwa samoloty ATR 72 obsługiwane przez nieistniejące już tajwańskie linie lotnicze Transaea rozbiły się. lipiec 2014 r I luty 2015 r. Drugi skłonił władze Tajwanu do tymczasowego uziemienia wszystkich ATR 72 zarejestrowanych na wyspie.

W sumie różne modele ATR 72 brały udział w 11 śmiertelnych wypadkach przed niedzielną katastrofą w Nepalu. Według sieci bezpieczeństwa lotniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *