Katastrofa Boeinga 737 MAX może zniszczyć obawy ofiar przed katastrofą: sędzia

Śledczy przeglądają szczątki z katastrofy Boeinga 737 Max z 2019 roku. Prawnicy Boeinga twierdzą, że samolot uderzył w ziemię zbyt szybko, aby pasażerowie odczuli ból.
Hrabina Jemal/Getty Images

  • Sędzia nadzorujący procesy sądowe przeciwko Boeingowi orzekł, że przedwypadkowy strach i ból mogą być wykorzystane w procesie.
  • Dochodzenie w sprawie katastrofy Ethiopian Airlines ustali, ile Boeing jest winien rodzinom ofiar.
  • Prawnicy Boeinga argumentowali wcześniej, że nie powinni płacić za szkody fizyczne przed katastrofą.

Sędzia nadzorujący sprawę przeciwko Boeingowi orzekł, że strach, jakiego doznało 157 osób przed katastrofą w 2019 r., w której zginęło 157 osób na pokładzie samolotu Ethiopian Airlines, może zostać uwzględniony w zbliżającej się rozprawie o odszkodowanie.

W marcu prawnicy Boeinga argumentowali, że orzeczenia sądowe w sprawie poprzednich katastrof lotniczych w Illinois, gdzie proces się toczy, orzekły, że odszkodowanie może być brane pod uwagę tylko za obrażenia i ból spowodowany katastrofami lotniczymi, a nie za niewyobrażalny ból i strach. W wyniku świadomości, że samolot się rozbije.

Biorąc pod uwagę, że samolot rozbił się tak szybko, że wszyscy na pokładzie zginęli natychmiast, argumentowali prawnicy, Boeing nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za jakikolwiek ból lub cierpienie ofiar, ponieważ nie odczuwały bólu.

Jednak George Alonso jest sędzią federalnym w Północnym Dystrykcie Illinois napisał we wtorkowym orzeczeniu Powiedział, że poprzednie sprawy federalne nie zawsze stanowią precedens, a częścią pracy sądu federalnego w przypadku niejednoznacznej kwestii prawa stanowego jest przewidywanie, w jaki sposób stanowy Sąd Najwyższy orzeka w tej sprawie.

Alonso napisał, że wierzy, że Sąd Najwyższy stanu Illinois zezwoli pasażerom na odzyskanie odszkodowania za „niepokój przed urazem” poniesiony przez pasażerów. Dlatego napisał, że dopuści dowody i zeznania o cierpieniu jako część sprawy. Rozprawa w celu ustalenia odszkodowania za żałobę, utratę dochodów i inne wydatki, które mają zostać wypłacone rodzinom osób zabitych w katastrofie Ethiopian Airlines, rozpocznie się 20 czerwca.

READ  Rosja napada na Ukrainę i wieści o Władimira Putina

„Przysięgli mogli rozsądnie wywnioskować z dowodów przedstawionych na rozprawie, że pasażerowie ET 302 zdali sobie sprawę w przerażający sposób, że wkrótce rozbiją się na pewną śmierć” – napisał Alonso.

Rzeczniczka Boeinga odmówiła komentarza w sprawie nowego orzeczenia, powołując się na jego poprzednie oświadczenie dotyczące rozstrzygania wypadków z udziałem osób poufnych, pozwów i roszczeń oraz zapewnienia rodzinom „pełnego i godziwego odszkodowania”.

„Jest nam bardzo przykro z powodu wszystkich tych, którzy stracili bliskich podczas lotów Lion Air Flight 610 i Ethiopian Flight 302” – powiedział Boeing w części oświadczenia. „Zdajemy sobie sprawę z okropnego wpływu tych tragicznych wypadków i zobowiązaliśmy się wcześniej do pełnego i sprawiedliwego zrekompensowania każdej rodzinie, która poniosła stratę”.

Firma wcześniej poinformowała Insider, że rozstrzygnęła 75% spraw sądowych związanych z katastrofą Ethiopian Airlines i drugą katastrofą Boeinga 737 Max w 2018 roku. Dwie katastrofy, do których doszło w odstępie miesiąca, doprowadziły do ​​miesięcy uziemienia samolotów podczas dochodzenia, które ostatecznie ujawniło problemy z systemem automatyki stosowanym w samolotach.

Adwokat Robert Clifford, który reprezentuje niektóre rodziny, powiedział Insiderowi w środowym oświadczeniu, że około 75 spraw jest nadal otwartych, a sześć ma zostać rozpatrzonych w tym miesiącu. Clifford powiedział, że orzeczenie Alonso jest pozytywnym krokiem dla rodzin.

„Ofiary Boeinga niezaprzeczalnie doznały strasznej udręki psychicznej, bólu i cierpienia, a także obrażeń fizycznych i urazów. Godzina pozostawiła krater głęboki na 30 stóp” – powiedział Clifford. „Z niecierpliwością czekamy na nadchodzące procesy, aby przedstawić te dowody ławie przysięgłych i upewnić się, że Boeing zostanie pociągnięty do pełnej odpowiedzialności”.

Uzyskaj najnowszą cenę akcji Boeinga Tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *