Jokowi spotyka się w Tokio z premierem Japonii Fumio Kishidą

Tempo.co, DjakartaPrezydent Indonezji Joko „Jokowi” Widodo miał spotkać się w sobotę 16 grudnia w Tokio z premierem Japonii Fumio Kishidą, aby omówić różne wysiłki na rzecz wzmocnienia więzi między obydwoma krajami.

Przemawiając podczas inauguracji budynku ambasady Indonezji, minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi powiedział: „Prezydent Indonezji i premier Japonii spotkają się jutro (16 grudnia), aby omówić wysiłki na rzecz dalszego wzmocnienia naszych stosunków dwustronnych. Tokio, piątek, 15 grudnia.

Spotkanie jest częścią programu Szczytu ASEAN–Japonia, który odbędzie się w dniach 16–17 grudnia 2023 r.

„Wiceminister spraw zagranicznych Japonii powiedział wcześniej, że stosunki między Indonezją a Japonią stały się w tym roku poważniejsze” – dodał Rednow.

Według niego Japonia jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Indonezji, a łączna wartość handlu wyniesie 42 miliardy dolarów, czyli ponad 651,2 biliona rupii indyjskich w 2022 roku. Japonia jest czwartym co do wielkości inwestorem w Indonezji. Całkowita wartość inwestycji w 2022 r. wyniesie 3,56 miliarda dolarów i 55,2 biliona rupii.

Podczas 26. szczytu ASEAN-Japonia w Dżakarcie w zeszłym roku ASEAN i Japonia zgodziły się przyjąć kompleksowe partnerstwo strategiczne.

Japonia potwierdziła swoje zaangażowanie we wspieranie realizacji „Perspektywy ASEAN dla regionu Indo-Pacyfiku” (AOIP), zapewniając finansowanie w wysokości 100 mln USD, czyli 1,6 biliona Rp, za pośrednictwem Funduszu Integracji Japonii i ASEAN (JAIF) 3.0.

pomiędzy

Wybór nauczyciela: Jokowi uda się do Japonii, gdzie w najbliższy weekend weźmie udział w szczycie ASEAN-Japonia i AZEC

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

READ  Arcybiskup Desmond Tutu, przywódca walczący z apartheidem w RPA, zmarł w wieku 90 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *