Jokowi nakazuje TNI, Polri dokładne zapoznanie się z projektami ustaw

JAKARTA (ANTARA) – Prezydent Joko Widodo poinstruował Ministra Koordynującego ds. Politycznych, Prawnych i Bezpieczeństwa Hadiego Tjahjanto, aby dokładnie omówił nowe projekty ustaw dotyczących Indonezyjskich Narodowych Sił Zbrojnych (TNI) i Policji Krajowej (Polri).

„Prezydent poinstruował mnie, abym dokładnie omówił projekty ustaw, upewniając się, że dyskusje na temat konstytucji i wyroków nie są niespójne” – powiedział Jahajanto w czwartek w Dżakarcie.

Podkreślił znaczenie zaangażowania wszystkich warstw społeczeństwa, w tym naukowców, organizacji pozarządowych i liderów społecznych, w dyskusje i opracowywanie projektów ustaw.

Takie włączające podejście jest ważne dla rządu, aby uwzględnić różnorodne poglądy obywateli na temat ustaw, powiedział.

Tjahjanto zauważył również, że jego ministerstwo przekaże uwagi i sugestie opinii publicznej na listę zidentyfikowanych problemów (DIM) w celu dalszego rozpatrzenia.

Dzięki takiemu podejściu funkcjonariusze wojska i policji staną się przepisami prawa stanowiącymi podstawę wykonywania ich obowiązków i mandatów krajowych.

„Najważniejsze jest zapewnienie, że pozycje ustaw są zgodne z żądaniem obywateli dotyczącym lepiej funkcjonującego TNI i Polri” – powiedział.

Na konferencji prasowej minister odpowiedział także na obawy, że nowy projekt ustawy o TNI wprowadzi instytucję wojskową w nową erę porządku, w której ze względu na swoją podwójną rolę cieszyła się wysokim poziomem władzy politycznej.

Za panowania zmarłego prezydenta Soeharto wojsko w Indonezji wykorzystało swoje wpływy w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki, co pozwoliło mu zdobyć miejsca w Izbie Reprezentantów (DPR).

„Nie ma już podwójnej funkcji (jak miało to miejsce w erze Nowego Porządku). Należy ona do przeszłości i jest częścią biegu historii” – powiedział Tjahjanto.

Podkreślił, że obecna podwójna funkcja TNI służy wysyłaniu personelu do ministerstw lub agencji w celu wsparcia działań rządu.
POWIĄZANE WIADOMOŚCI: Podwójne funkcje TNI nie będą takie same jak w przypadku nowego rozporządzenia: Minister
POWIĄZANE WIADOMOŚCI: Nowelizacja stanu wojennego przywracająca doktrynę podwójnej funkcji: Mołdawia

READ  Arcybiskup Desmond Tutu, przywódca walczący z apartheidem w RPA, zmarł w wieku 90 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *